Folklór na VŠE
NezařazenéFolklór v hlavním městě. Kdejaký Moravák vyprskne smíchy a prohlásí, že ve skutečnosti nemůže jít o folklór. Jihočech se zamyslí a řekne, proč ne. Většina Pražáků udiveně vyvalí oči a pronese, že to snad už neexistuje. Každý z nich bude mít pravdu. Folklórní soubory v Praze se opravdu liší od těch tradičních na Valašsku, Chodsku nebo třeba Slovácku. Tím spíše Folklórní soubor Gaudeamus, který už více než padesát let pracuje při Vysoké škole ekonomické v Praze.
Folklór v hlavním městě. Kdejaký Moravák vyprskne smíchy a prohlásí, že ve skutečnosti nemůže jít o folklór. Jihočech se zamyslí a řekne, proč ne. Většina Pražáků udiveně vyvalí oči a pronese, že to snad už neexistuje. Každý z nich bude mít pravdu. Folklórní soubory v Praze se opravdu liší od těch tradičních na Valašsku, Chodsku nebo třeba Slovácku. Tím spíše Folklórní soubor Gaudeamus, který už více než padesát let pracuje při Vysoké škole ekonomické v Praze.
Přesto s ostatními folkloristy máme mnohé společné. Nikdy netancujeme na reprodukovanou hudbu, protože máme skvělou živou muziku, kde nechybí basa, housle, viola, klarinety, ale ani dudy nebo vozembouch. K tanci si zpíváme. Někdy také jenom zpíváme a netancujeme, jak kdo chce. Máme rádi zábavu. To, jakým způsobem lidové zvyky, tance a písně zpracováváme, se ale za tradiční považovat nedá.
Představte si plastelínu. Můžete z ní vytvořit domek, psa, kočku nebo třeba strom, vždy ale zůstane plastelínou. I když ji zpracujete nejrůznějšími způsoby, nezmění se její podstata. To samé děláme my s folklórem. Jednou vytvoříme oživlá říkadla, jindy zpracujeme zvyky svatojánské noci nebo příběh lásky, zrady a odpuštění na pozadí masopustního reje masek. Rozhodně se nenudíme a to je myslím to, co nás všechny drží pohromadě a na co můžeme lákat i nové členy.
Když už mluvíme o masopustu – víte, co to je? Masopust se slavil a na vesnicích dodnes slaví tři dny před Popeleční středou, kterou v církevním kalendáři začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. A protože datum Velikonoc není stálé, je i Masopust pohyblivým svátkem. Letos připadá Popeleční středa na 5. března. Masopustu obvykle předcházela zabijačka a pak se slavilo tři dny, vyvrcholením oslav bylo úterý před Popeleční středou, kdy vesnicí procházely průvody maškar. Co vše se při těchto obchůzkách dělo, si jen těžko dokážete představit, pokud ovšem nepřijdete na představení Gaudeamu s názvem „Masopustní hra o svatbě“. Vězte ale, že maškary nebyly vždy jen roztomilý medvídek, rozchechtaná kobyla, bába s nůší nebo kominík.
Masopustní hru o svatbě hrajeme, tancujeme a zpíváme 22. března v Divadle U Hasičů od 19.30 v rámci večera nazvaného „40 úletů Martina Packa“, což je náš choreograf, který oslaví své čtyřicáté narozeniny. Pokud to náhodou nestihnete nebo bude vyprodáno, koukněte se na naše internetové stránky http://nb.vse.cz/gaudeamu/, kde se dozvíte víc.
Eva Živná
členka souboru