Na Blanici konečně dorazil Internet

4. 3. 2004 | | Nezařazené

Celkem sto třicet osm internetových přípojek je nyní k dispozici na koleji Blanice. Studentům jich však zatím slouží jen malá část. Kolej Blanice byla k Internetu připojena v průběhu zimního semestru. Druhé patro pokrývá 104 nových přípojek a na šestém patře jich bylo kvůli starým rozvodům zavedeno jen 34. Měsíční paušální poplatek činí 200 korun.

Celkem sto třicet osm internetových přípojek je nyní k dispozici na koleji Blanice. Studentům jich však zatím slouží jen malá část.

Kolej Blanice byla k Internetu připojena v průběhu zimního semestru. Druhé patro pokrývá 104 nových přípojek a na šestém patře jich bylo kvůli starým rozvodům zavedeno jen 34. Měsíční paušální poplatek činí 200 korun.

Možnost připojit se k Internetu zatím využilo jen 38 uživatelů a vedení koleje. „Důvodem nevyužití celkové kapacity je především fakt, že se o síťování Blanice rozhodovalo v srpnu. Pokoje už byly rozděleny a někteří tak dostali přípojku, ačkoli o ni nežádali, a naopak,“ vysvětluje správce blanické počítačové sítě Jan Bajus. Příští rok už by měly být žádosti o Internet zohledňovány.

Rozšíření stávajícího počtu přípojek brání podle Tomáše Skřivana z Výpočetního centra především nedostatek finančních prostředků a zastaralost elektrických rozvodů na koleji. „Nová kabeláž by se případně zaváděla v rámci celkové rekonstrukce koleje. To samé platí i pro část Vltavy, která VŠE patří,“ dodal Skřivan. Během letních prázdnin by síť měla být rozšířena do prvního a třetího patra.

Uživatelé kolejní počítačové sítě jsou připojeni k Internetu přes uzel sítě Pasnet na Žižkově, přes který mají přístup k veřejným počítačovým sítím. Každá přípojka má kapacitu 10 Mb a celá kolej je k Jarovnetu připojena na 100 Mb. Pro ochranu dat zvenčí a filtrování provozu platí pro uživatele stejná pravidla jako v počítačových učebnách, protože nová kolejní síť je součástí počítačové sítě VŠE.

Mohlo by tě zajímat: