Internet se kolejím VŠE na Jižním Městě vyhýbá

17. 10. 2006 | | Nezařazené

Koleje na „Jižáku“ se ani po dvou letech nedočkaly internetu. Přes prázdniny sice měla proběhnout rekonstrukce elektroinstalace a  zasíťování na kolejích Blanice a  Vltava, ale firma, která měla projekt na starosti, zkrachovala.

Koleje na „Jižáku“ se ani po dvou letech nedočkaly internetu. Přes prázdniny sice měla proběhnout rekonstrukce elektroinstalace a  zasíťování na kolejích Blanice a  Vltava, ale firma, která měla projekt na starosti, zkrachovala.

Po prázdninách čekalo na budoucí obyvatele Blanice a Vltavy zklamání. Místo slibovaného nového bydlení a internetu je přivítaly pokoje takové, jaké je předchozí majitelé opustili – se starými tapetami a bez internetu. Nové jsou pouze výtahy na Blanici.

„Hlavním viníkem je firma ELMA – THERM z Kroměříže,“ uvádí Drahoslav Zerzáň, ředitel Správy účelových zařízení (SÚZ). „Před prázdninami jsme totiž nechali vystěhovat všechny pokoje na celé Blanici a polovině Vltavy, ale do konce prázdnin s nimi firma vůbec nic neudělala. Nejdříve jsme si mysleli, že to je zpoždění kvůli dovoleným, ale ukázalo se, že se chystají odstoupit od smlouvy,“ pokračuje a dodává, že důvodem bylo vyhlášení konkurzu na danou firmu. To potvrzuje i záznam v obchodním rejstříku.

Nezbyly peníze

Žádné opravy však neprovedla ani SÚZ. „Nechtěli jsme raději do ničeho zasahovat, protože jsme už obě koleje předali firmě. Stačilo, že tam pobíhali výtaháři,“ konstatuje Zerzáň a dodává, že tak učinili proto, aby je firma poté nemohla napadnout, že nedodrželi podmínky smlouvy. Jako další důvod uvádí to, že ani nebyly volné prostředky, protože veškeré finance byly vynaloženy na uskutečnění projektu.

Podle plánu měla být rekonstruována elektroinstalace a také bylo domluveno zavést na Blanici i Vltavu internet. Všichni studenti proto museli do 30. června opustit koleje. Oba objekty pak zůstaly po celé léto veřejnosti uzavřené. Ti, kteří chtěli i o prázdninách bydlet v Praze, museli využít kolejí na Jarově a Rooseveltovy koleje.

Koleje podražily

„Internet na Jižním Městě však určitě bude,“ ujišťuje Zerzáň. „Vytvoří se nový projekt, vypíše nové výběrové řízení. Celá akce se bude znovu opakovat včetně vystěhování kolejí. I peníze by se snad mohlo podařit převést na příští rok,“ hovoří Zerzáň o budoucnosti.

Změna, která letos přes prázdniny postihla všechny koleje, se však týká cen kolejného. Zlevnily se internetové přípojky a změnilo se zpoplatnění elektrických spotřebičů. Za internetovou přípojku tak zaplatíte o třicet korun méně, tedy 170 korun. Spotřebiče pak není nutné přihlašovat a platit jednotlivě, ale zavedl se plošný poplatek, který činí 56 korun za měsíc. V důsledku to znamená, že se ceny kolejného zvedly o 26 nebo o 56 korun v závislosti na možnosti připojit se na internet.

Mohlo by tě zajímat: