Internetové stránky potřebné k životu na VŠE

30. 9. 2004 | | Studentský život

Průvodce nejdůležitějšími servery, bez kterých je život na VŠE pouhá utopie.

Průvodce nejdůležitějšími servery, bez kterých je život na VŠE pouhá utopie.

www.vse.cz
Oficiální stránky školy. Při troše šikovnosti a dobrém orientačním smyslu se odsud každý dostane na většinu serverů uvedených níže.

search.vse.cz
Jak název napovídá, dají se na této stránce vyhledávat všemožné informace v rámci VŠE i mimo ni. Pomocí formuláře je možno vyhledávat ve školních databázích (telefonní seznam zaměstnanců, e-maily studentů, předměty, literatura aj.).

jm.vse.cz
Stránky počítačové sítě na Jižním městě jsou určené především pro prváky. Naleznete zde například odkaz na stránky studijní referentky Vlasty Dostálové se základními informacemi o studiu. Velice užitečný je web profesorky Jitky Kárníkové, na kterém najdete její projekt Deset kroků k úspěšnému studiu (jm.vse.cz/10kroku). Také zde najdete odkazy na další užitečné weby na VŠE.

veverka.vse.cz
Webové rozhraní k e-mailové schránce, kterou jste automaticky získali nástupem na VŠE. Do schránky se dostanete pomocí uživatelského jména (x-name) a hesla z kartičky, kterou jste již dostali nebo brzy dostanete. Heslo je lepší změnit na nějaké lépe zapamatovatelné. Budete ho pak využívat i v dalších školních webových aplikacích. Mnozí studenti však tuto schránku nevyužívají. Pak je dobré si poštu přesměrovat do používané schránky. Občas vám totiž může přijít užitečná či dokonce nezbytná informace.

pes.vse.cz
Tzv. „Projekt Evidence Studia“ je asi nejužitečnější počin na školní síti. Sleduje vaší osobní studijní historii, tedy zapsané předměty, výsledky zápočtů a zkoušek (včetně bakalářských a souborných) nebo zařazení předmětů do skupin. Můžete zde prohlížet rozvrh svůj, svých kolegů nebo vyučujících. Dále tu najdete akreditace všech předmětů. U nich objevíte i povinnou a doporučenou literaturu a pouhým kliknutím na ni se dostanete do katalogu knihovny.

library.vse.cz/aleph
Přihlašovací rozhraní do katalogu knihovny. K přihlášení je třeba znát číslo ISIC karty a PIN. Ten vám sdělí obsluha v knihovně, kde se nejprve musíte zaregistrovat, abyste mohli jejich služeb využívat. Poté vám již nic nebrání v rezervování, objednávání a půjčování knih.

menza.vse.cz
Vaše multifunkční karta slouží také jako elektronická peněženka v menze na Žižkově (!). U  objednávacích terminálů jsou často fronty. Stránky menzy vám proto ušetří čas, můžete si na nich nejen objednávat jídla dopředu, ale také si vyzvednout oběd nebo večeři z burzy jídel. Problémem jsou občasné výpadky tohoto webu.

suz.vse.cz
Správa účelových zařízení (SÚZ – stará se o koleje a menzy) tady zveřejňuje výsledky žádostí o ubytování na kolejích, které se zde také elektronicky podávají. Pokud podáváte odvolání proti nepřidělení koleje, zde se dozvíte, zda byla vaše žádost vyslyšena. Dozvíte se také všechny podstatné informace o jednotlivých blocích kolejí, například adresy kolejí, ceníky kolejného, možnosti dopravy, kontakty na vedoucí a další informace.

vysledky.vse.czsemestr.vse.cz

Na těchto místech se dozvíte výsledky svých testů nebo ohodnocení seminárních prací. Bohužel, oba systémy jsou nezávislé a učitelé si vybírají jeden, druhý a nebo také žádný z nich. Celkově propracovanější a více využívaný je „semestr“. Na něm může vyučující u svého předmětu vyvěsit i materiály ke studiu nebo zadání jednotlivých úkolů. „Semestr“ toho umožňuje ještě mnohem více, bohužel většina ostatních funkcí není příliš využívána.

vse.borec.cz
Projekt studentského nadšence, který se rozrostl do nevídaných rozměrů. Dozvíte se zde reference na jednotlivé vyučující či kurzy, najdete spousty studijních materiálů, případně můžete nalákat jiné studenty na sraz ve vaší oblíbené hospůdce. Pokud ale chcete z „borce“ čerpat materiály, musíte na něj na oplátku něco vlastního vložit.

www.iLIST.cz
Na internetové verzi Studentského listu se dozvíte veškeré informace ohledně dění ve škole, navíc najdete spousty jiných zajímavých článků. Tento server je pro vás zcela nejdůležitější a bez jeho pravidelného čtení nemáte na VŠE šanci přežít.

Mohlo by tě zajímat: