Cesta do hlubin študákovy duše aneb jak dostudovat a nezešílet

5. 4. 2004 | | Studentský život

Krizové centrum pro posluchače vysokých škol vzniklo z iniciativy několika psychologů, psychiatrů a terapeutů před šesti lety. U jeho zrodu tehdy stál i MUDr. Petr Dlouhý, který má ordinaci v současné době „na povel“ sám. Centrum najdete malý kousek od stanice tramvaje Ládví. Není to sice úplně blízko u školy, ale aspoň před dveřmi poradny pro „lidi na hlavu“ nepotkáte nikoho ze svých známých.

Krizové centrum pro posluchače vysokých škol vzniklo z iniciativy několika psychologů, psychiatrů a terapeutů před šesti lety. U jeho zrodu tehdy stál i MUDr. Petr Dlouhý, který má ordinaci v současné době „na povel“ sám. Centrum najdete malý kousek od stanice tramvaje Ládví. Není to sice úplně blízko u školy, ale aspoň před dveřmi poradny pro „lidi na hlavu“ nepotkáte nikoho ze svých známých. Kromě této výhody má nejméně dvě další: Není třeba doporučení od praktického lékaře a veškeré služby jsou bezplatné. Stačí jen zavolat a objednat se.

Na doktora Dlouhého se obrací dokonce i pedagogové. Dvě třetiny klientů tvoří studentky. Holky mají podle Dlouhého od přírody větší potřebu vyznat se ve věcech, řešit problémy a díky tomu i lepší schopnost o věcech hlouběji přemýšlet a mluvit o nich. Nejvíce klientů se rekrutuje z VŠE, v těsném závěsu za námi se drží studenti práv.

Většinu z nich trápí vztahy nebo studijní problémy. Na začátku studia bývá nejtěžší zorientovat se ve vysokoškolské realitě, ke konci se zase špatně hledají zbytky motivace. Někdy se přidají neshody s rodiči. Přibývá studentek, které se potýkají s mentální anorexií nebo bulimií. Méně často se objevují drogy, alkohol a sekty.

Není málo těch, kteří si do Krizového centra přijdou „jen“ popovídat, urovnat si věci v hlavě, poslechnout si názor někoho úplně cizího. Člověk má přirozeně tendenci být „zařazen“ a patřit ke skupině, která mu pomáhá zorientovat se v realitě O to většina studentů na VŠE přichází. Identifikovat se s několikatisícovou studentskou masou není dost dobře možné.

Stačí málo, aby studium na VŠE získalo osobnější a o velký kus příjemnější rozměr. Studenti jednoho z oborů Fakulty mezinárodních vztahů se například několikrát do roka schází na takzvaných Diplomat párty. Snad se i na ostatních oborech najde nějaký člověk, který svolá první společné „zasedání“. Tak hodně zdaru!

Krizové centrum pro posluchače VŠ

Davídkova 69, Praha 8

telefon 283 880 816 (pokud možno 12,30–13,30)

tramvaj 10, 17, 24 do zastávky Ládví

Mohlo by tě zajímat: