Jak je to letos s kolejemi

7. 11. 2003 | | Nezařazené

V letošním roce klesla bodová hranice pro přidělení koleje z loňských 14,9 bodů na letošních 13,5 bodu. Podle ředitele Správy účelových zařízení VŠE ing. Drahoslava Zerzáně je to přímý důsledek omezení počtu ubytovaných cizinců: „Díky tomu, že jsme ubytovali jen 270 zahraničních studentů, je zhruba o 400 lůžek víc pro české studenty.“ Přesně vyčíslit důsledek tohoto opatření je ale podle jeho slov obtížné.

V letošním roce klesla bodová hranice pro přidělení koleje z loňských 14,9 bodů na letošních 13,5 bodu. Podle ředitele Správy účelových zařízení VŠE ing. Drahoslava Zerzáně je to přímý důsledek omezení počtu ubytovaných cizinců: „Díky tomu, že jsme ubytovali jen 270 zahraničních studentů, je zhruba o 400 lůžek víc pro české studenty.“ Přesně vyčíslit důsledek tohoto opatření je ale podle jeho slov obtížné. „Někteří si už ani nepodali žádost, když věděli, že na kolej nemají nárok. Nemáme ani přesné informace o tom, kolik cizinců nastoupilo do prváku,“ říká Zerzáň.

Vedoucí provozního oddělení Ivan Matějů popisuje průběh letošního odvolacího řízení. „Původně bylo na odvolání vyčleněno 50 míst, 19. září už bylo vyřízených 200. V průběhu ubytování se spousta lidí z nějakého důvodu nenastěhuje, někdo ani neřekne proč, někdo se vrátí pozdě ze zahraničí, někdo odjede studovat pryč. Právě tahle volná místa jsme dali na odvolání,“ vysvětluje Matějů. Odvolání podalo celkem asi 600 studentů. Ředitel Zerzáň počítá s tím, že do konce roku vyřídí zbylých 400. 

Oproti loňskému roku se také zlepšila situace při nastěhování. „Loni vyšlo několik článků, jaké byly fronty na Blanici, letos jsme všechno zvládli, fronty nikde nebyly, neslyšeli jsme ani žádné stížnosti,“ říká Zerzáň. „Pořád jsme to objížděli a kontrolovali, na Blanici stálo maximálně deset lidí,“ dodává Matějů.

Ani případné výměny pokojů nejsou podle ředitele SÚZ nemožné: „Napřed se musí všichni nastěhovat, musí proběhnout první kola, ale od 15. října tady ta možnost bude.“ Jak nám dále sdělil, kolejní rady se snaží respektovat přání studentů. „Když si dva a půl tisíce lidí rezervuje pokoj, tak u dvou tisíc to vyjde a u pěti set ne,“ dodal. „Chce-li se student přestěhovat v rámci jedné koleje, musí se domluvit s její vedoucí. Když je to z koleje na kolej, musí na centrální ubytování,“ radí ředitel Zerzáň, jak postupovat. Podle slov vedoucího Matějů studenti musí hlavně počkat na konec měsíce. „Je to důležité kvůli inkasování,“ dodal.

Změnil se i způsob žádosti o pozdní nastěhování. Na stránkách SÚZ je k dispozici příslušný formulář: „Pro omluvu pozdního nástupu na kolej potřebujete úředně ověřenou plnou moc pro osobu, která za Vás podepíše ubytovací smlouvu v den nástupu na kolej…“ Studenti, kteří vycestovali dříve, než byl formulář zveřejněn, nemohli už ale podpis na plné moci úředně ověřit. Ředitel Zerzáň k tomu řekl, že žádost mohla být v podstatě jakákoli, nejen na předepsaném formuláři: „Nějak jsme se dohodli s vedoucími na kolejích, aby to nijak nedramatizovali. Stačilo podepsat třeba jen čestné prohlášení. Jde o to, že student si ubytování objedná, my mu ho držíme a on pak přijde s tím, že si sehnal lepší. Místo, kde mohl dávno někdo bydlet, není ani zaplacené. Tady jde o peníze a v první řadě o místa, kam by se mohl student, který dojíždí, nastěhovat. Takhle dají souhlas k inkasu a i když se nenastěhují, my si to zinkasujeme. Když pak řeknou, že chtějí jít, tak ať jdou. Na to má každý nárok,“ obhajuje nové opatření Zerzáň. „Termín pro pozdní nastěhování jsme zkrátili na 30 dnů, protože nemůžeme místa držet pořád. Když student, který je v zahraničí nepřijde, přidělíme jeho místo dalšímu. Po návratu si musí počkat, až se uvolní jiné. Nárok na kolej rozhodně neztrácí,“ vyvrací Zerzáň školní fámy.

Mohlo by tě zajímat: