Jak se s Alephem skamarádit?

6. 11. 2003 | | Nezařazené

Přihlašovací okno do internetové aplikace Aleph najdou návštěvníci knihovny na adrese http://library.vse.cz/aleph. Pro vstup do systému je nutné se nejprve osobně zaregistrovat přímo v knihovně, což je potřeba učinit stejně jako v minulosti i v tom případě, že čtenář CIKS navštěvoval již dříve. Jako přihlašovací jméno slouží číslo školní identifikační karty.

Přihlašovací okno do internetové aplikace Aleph najdou návštěvníci knihovny na adrese http://library.vse.cz/aleph. Pro vstup do systému je nutné se nejprve osobně zaregistrovat přímo v knihovně, což je potřeba učinit stejně jako v minulosti i v tom případě, že čtenář CIKS navštěvoval již dříve. Jako přihlašovací jméno slouží číslo školní identifikační karty. Heslem pro první přihlášení jsou tři velká X. Jeho změna je pak možná v záložce „uživatel“, která je pro čtenáře užitečná i z řady dalších důvodů. Informuje ho totiž např. o počtu aktuálních výpůjček, výpůjční lhůtě nebo stavu požadavku na vypůjčení. V okamžiku, kdy pracovník skladu knihovny odesílá objednaný dokument k výpůjční přepážce, systém tuto informaci automaticky zašle žadateli e-mailem. Zprávu dostane uživatel i v případě, kdy se blíží konec jeho výpůjční lhůty a také ještě po jejím uplynutí, tedy v době, kdy již musí zaplatit upomínky. Ty se od nového semestru počítají po dnech a jednodenní prohřešek přijde v případě měsíčních a semestrálních výpůjček na tři koruny za nevrácený kus.

Požadované dokumenty nalezne čtenář pomocí volby „vyhledávání“. Užitečnou pomůckou k úspěšnému objednávání knih je odkaz FAQ neboli často kladené dotazy. Zde čtenář nalezne všechny důležité informace, jako je například způsob práce s vyhledávačem dokumentů, možnost zrušit objednávku nebo zjistit stav svých požadavků. Důležité je také vědět, že zadání požadavku na již zapůjčenou knihu znamená de facto její rezervování. Kladné vyřízení rezervace je čtenáři opět oznámeno e-mailem, pokud ho při registraci uvedl. Přijde ho na deset korun.

Mohlo by tě zajímat: