Littová: Studenti z mé kanceláře neutíkají

16. 11. 2000 | | Rozhovory, Studentský život

Nejste ve škole s něčím spokojeni? Potřebujete poradit a nevíte, na koho se obrátit? Zkuste to u tajemnice pro studentské záležitosti, Ing. Jany Littové. Její funkci zřídila rektorka VŠE doc. Durčáková pro “podporu informovanosti a komunikace mezi studenty a vedením školy”. Jany Littové, která v této funkci působí od 14. února 2000 a dosud postgraduálně studuje na katedře podnikového managementu Fakulty podnikohospodářské, se proto náš list zeptal…

Nejste ve škole s něčím spokojeni? Potřebujete poradit a nevíte, na koho se obrátit? Zkuste to u tajemnice pro studentské záležitosti, Ing. Jany Littové. Její funkci zřídila rektorka VŠE doc. Durčáková pro “podporu informovanosti a komunikace mezi studenty a vedením školy”. Jany Littové, která v této funkci působí od 14. února 2000 a dosud postgraduálně studuje na katedře podnikového managementu Fakulty podnikohospodářské, se proto náš list zeptal:

Jaký je ohlas studentů na tvoji funkci?

Když už někdo v tomto směru něco řekne, pak je to pozitivní. Nechci ovšem tvrdit, že je to názor všech nebo názor většinový. Nikdo ale nepřišel s tím, že by moje funkce byla hloupost. Jen jednou, na začátku mého působení, měl jeden student tendenci “uprchnout” z mé kanceláře silně negativně naladěn. Podařilo se mi ho mezi dveřmi zadržet a několik věcí jsme si vyjasnili. Jestli byl poté spokojenější nevím, každopádně už se dál negativně nevyjadřoval.

Jsou již definitivně vymezeny tvoje kompetence a náplň činnosti?

Vzhledem k charakteru funkce mi čím dál tím více připadá, že není možné je vyčerpávajícím způsobem stanovit. Snažím se spolu s iniciativními studenty pracovat na mimostudijních aktivitách a zodpovídám dotazy nejrůznějšího charakteru. Většinou působím jako “ukazatel směru”. Když za mnou studenti přijdou s problémem, poradím, kdo jim ho pomůže vyřešit. To mi asi zabírá nejvíce času.

Zvyšuje se počet studentů, kteří za tebou chodí?

Mám dojem, že ano. Především mi píší e-maily (studentt@vse.cz nebo littova@vse.cz – pozn. red.). Obrací se na mě s nejrůznějšími problémy. S otázkami ohledně studia, jak řešit různá odvolání. Často přichází s dotazem, proč něco není tak, jak by si to představovali. Týká se to například počtu zkoušek, tepla v posluchárnách nebo čistoty nádobí v menze.

Jaké máš zkušenosti se studenty na Jižním Městě?

Bohužel minimální. V minulém semestru jsem musela věnovat většinu času “rozjezdu” své činnosti na Žižkově a nerada připouštím, že jsem Jižní Město trošku zanedbávala. Snažím se to napravit, účastnila jsem se informativních schůzek se studenty prvních ročníků a díky tomu se na mě několik studentů obrátilo. Bývám tam každý čtvrtek od 14 do 16 hodin, v místnosti 0105 JM.

Vlastní webovou stránku (http://www.vse.cz/studentt/ – pozn. red.) už máš, ale kromě základních informací a odkazu na Snídaně s rektorkou tam žádné aktuální informace nejsou.

Pokusila jsem se ji počátkem semestru aktualizovat. Stránku nemůžu sama měnit, jen předávám svoje požadavky dál, což způsobuje určité zpoždění. Budu se snažit udržet ji co nejaktuálnějsí.

Pravidelně se účastníš Snídaní s rektorkou. Je o ně ze strany studentů zájem? Kdo na ně chodí?

Těší mě, že to jsou pokaždé jiní studenti. Na první snídani o problematice kolejí přišlo šest studentů. Další tři se mi na poslední chvíli omluvili. Prosím proto zájemce, aby si dobře rozmysleli, zda se budou moci Snídaně opravdu zúčastnit a teprve pak se přihlásili. Pokud svoji účast zruší na poslední chvíli, je místo u stolu zbytečně prázdné, protože nikdo další se nestihne přihlásit.

Mohlo by tě zajímat: