Jídlo jako od maminky?

Jídlo jako od maminky?

Kdy, kde a za kolik se dá najíst v pražských menzách? Máte několik možností, i když nejčastěji zřejmě budete využívat menz VŠE. Občas se ale vyplatí zajít i k „sousedům“ a zjistit, jak se stravují kolegové z jiných vysokých škol. Jídlo možná nebude tak chutné jako od maminky a nebude ho tak hodně jako od babičky, ale na druhé straně nemusíte po sobě ani zbytku rodiny mýt nádobí.

Kdy, kde a za kolik se dá najíst v pražských menzách? Máte několik možností, i když nejčastěji zřejmě budete využívat menz VŠE. Občas se ale vyplatí zajít i k „sousedům“ a zjistit, jak se stravují kolegové z jiných vysokých škol.

Studium je náročná a vyčerpávající činnost a student si po přednáškách potřebuje doplnit síly. A přesně od toho jsou tady vysokoškolské menzy. Jídlo možná nebude tak chutné jako od maminky a nebude ho tak hodně jako od babičky, ale na druhé straně nemusíte po sobě ani zbytku rodiny mýt nádobí. Takže menza je jednoduchý, pohodlný a relativně levný způsob, jak dostat něco teplého do žaludku.

Studenti vysokých škol mají možnost využívat všechny pražské menzy. Postupy registrace, (ne)objednávání jídel dopředu a ceny jsou však v každé menze jiné. Proto jestli nevíte, co od vás budou chtít, je lepší mít s sebou stravovací body, které jste dostali u zápisu, peníze na případnou stravovací kartu a potvrzení o návštěvě školy. Je taky potřeba počítat s tím, že některé menzy mají určenou minimální částku vkladu do elektronické peněženky na stravovací kartě.

„Ekonomické“ menzy

Menza Italská

Jako studenti VŠE budete asi nejčastěji využívat služeb menzy Italská. Přístup k ní je zastřešeným průchodem mezi posluchárnami A a B v Nové budově nebo přímo vestibulem v ulici Italská, kousek nad zastávkou autobusu Náměstí Winstona Churchilla. Do menzy se také dostanete vchodem od velké posluchárny z Rajské budovy.

Abyste se mohli v této menze najíst, potřebujete bezdotykovou ID kartu (kartu ISIC) a peníze. Elektronickou peněženku na kartě si tu můžete nabít, buď u okýnka ve vestibulu před menzou, nebo přímo u pokladen při placení. Na jednu kartu můžete za jeden den odebrat maximálně dvě jídla. Minutky můžete nakupovat neomezeně, jsou dražší, ale zase na ně většinou nestojíte tak velkou frontu. V menze Italská vaří firma Eurest a kromě jídel tu nabízí sortiment doplňkového zboží jako jsou nápoje nebo cukrovinky.

Eurest vaří i v menze na Jarově, v přízemí Studijního a informačního centra Jarov (SIC). Tady budete také potřebovat školní identifikační kartu, ale jídlo si musíte objednat předem, na terminálu před vchodem. Minutky jsou samozřejmě bez objednání, ale stojí asi o polovinu více než standardní menu.

Jižní Město krmí Volha

Menza na Jižním Městě

Pokud jste ubytovaní na Jižním Městě, budete určitě využívat služeb tamní menzy VŠCHT. Nachází se v suterénu koleje Volha. Na registraci budete potřebovat „ekonomickou“ identifikační kartu a peníze. Jídlo není nutno objednávat, k dispozici jsou minutky i doplňkový prodej. Pokud se chcete vyhnout střetu s paní vrátnou, využijte zadní vchod do menzy. V této menze máte také jedinečnou možnost porovnat služby dvou největších poskytovatelů stravovacích služeb v republice: společností Eurest, která vaří na Žižkově, a Sodexho, která krmí chemiky. Názor si uděláte sami.

V Praze najdete i dietní menzu

Když vás „ekonomické“ menzy na Žižkově nezasytí a budete mít cestu do centra, zastavte se v menze Jednota v Opletalově ulici č. 38. Tato menza patří Univerzitě Karlově, takže kartou ISIC z VŠE tu budete mávat marně. Navíc v této menze nemají asi ani jeden počítač – jde o klasickou ukázku stravování z doby před třiceti let.

Menza v Opletalově ulici

Ani tady nemusíte jídlo objednávat. Je však potřeba vyměnit stravovací body a peníze za barevný kupón, na základě kterého dostanete oběd. Body vám vymění během celé doby výdeje obědů. Když se rekonstruovala žižkovská menza, chodívali studenti VŠE právě do této menzy. Tehdy tady byly řady až po vchodové dveře, v současné době by to mělo být bez čekání.

O víkendu je jako jedna z mála pražských otevřená Strahovská menza. Najdete ji na Jezdecké ulici 1920, přímo v areálu kolejí (zastávka Koleje Strahov nebo Stadion Strahov). Tady je však potřeba mít speciální kartu vydanou Českým vysokým učením technickým (ČVUT), které tuto menzu provozuje. Kartu vám vydají za zálohu padesát korun a budete ji moci využívat ve všech menzách ČVUT. Kromě toho po vás budou také chtít potvrzení o návštěvě školy a již zmíněné body. V této menze můžete využít hotové menu a též akademickou restauraci. ČVUT se snaží během celé výdejní doby udržet v nabídce minimálně pět jídel. Zakoupit je možno i studená jídla, například obložené talíře a saláty. Restaurace nabízí asi 33 minutkových jídel. Budova je nově zrekonstruovaná, velice vzdušná a příjemná.

Máte předepsanou dietu? Zajdete do Studentské dietní menzy ve Spálené ulici 12. Je přímo v budově Studentského zdravotního ústavu a nabízí stravu s omezením tuku, s omezením bílkovin, racionální, diabetickou a šetřící. Platit je možno stravenkami, v hotovosti a po zaregistrování i stravovací kartou. K registraci budete potřebovat potvrzení od lékaře, že máte nařízenou dietu.

Otevírací doby

Italská, Jarov
Obědy 11.30–14.30
Večere 17.30–20.00 kromě pátku

Jednota
Snídaně 6.30–9.30
Obědy 11.30–14.00
Večere 17.00–19.45

Jižní Město
Snídaně 7.30–9.30
Obědy 11.30–13.30
Večeře 17.30–19.30
Minutková kuchyně 11.00–14.00
Doplňkový prodej 7.00–15.00, 16.00–20.00

Strahov
Snídaně Po–Ne 6.30–9.30
Obědy Po–Ne 10.30–15.00
Večere Po–Ne 15.00–20.30
Restaurace Po–Ne 11.00–21.00
Dietní menza – pouze obědy Po–Čt 11.00–14.30, Pá 11.00–14.00

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

Tereza Berecová

Z FMV do pařížského OECD bez zkratek a známostí. „Odvaha a dobré načasování jsou často víc než kontakty,“ říká Tereza Berecová

Tereza Berecová, absolventka Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE), si díky dvěma studijním výjezdům a vlastní stážistické iniciativě vybudovala cestu až do centrály OECD v Paříži. Začínala jako stážistka v komunikačním týmu pro oddělení zaměstnanosti, práce a sociálních věcí, dnes působí na full-time pozici v centrálním social media týmu.  Ač pochází ze Slovenska,...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...