Kdo je Hermann Schnabel?

3. 3. 2000 | | Nezařazené

“S díky konstatujeme, že část strojního zařízení k výrobě skript pro studenty VŠE věnoval Prof. Dr. h. c. Hermann Schnabel, Hamburg, BRD”. Věta, kterou jistě zná každý jen trochu poctivý student VŠE. Jenže kdo je vlastně Hermann Schnabel a proč věnoval své peníze právě naší škole?

“S díky konstatujeme, že část strojního zařízení k výrobě skript pro studenty VŠE věnoval Prof. Dr. h. c. Hermann Schnabel, Hamburg, BRD”. Věta, kterou jistě zná každý jen trochu poctivý student VŠE. Jenže kdo je vlastně Hermann Schnabel a proč věnoval své peníze právě naší škole?

“Dr. Schnabel věnoval krátce po revoluci naší škole poměrně značnou sumu. Jedinou podmínkou daru bylo jeho využití ve prospěch studentů. V té době jsme nutně potřebovali rekonstruovat tiskařský stroj a Dr. Schnabel s využitím peněz tímto způsobem souhlasil. Já sama jsem s panem Schnabelem do kontaktu nikdy nepřišla, neboť při jednání ho vždy zastupovala jedna pražská právnická firma”, odpovídá na naší otázku Antonie Bauchnerová, vedoucí edičního oddělení VŠE. Dobře informovaný zdroj nám později prozradil, že onou právnickou firmou byla společnost Schurmann & Partner. Vzhledem k naprosté mlčenlivosti renomované právnické firmy o osobních údajích svých klientů se v té chvíli zdála být naše snaha o rozhovor s Dr. Schnabelem u konce.

Ale šťastná náhoda nás brzy posunula dále. Případ tajemného sponzora totiž přilákal pozornost Radka Johna, šéfredaktora pořadu “Na vlastní oči” TV NOVA. Díky kontaktům tohoto mága české publicistiky jsme zjistili adresu Dr. Schnabela v Hamburgu a protože na celou kauzu upozornili naši reportéři, směli se za odměnu zúčastnit natáčení přímo v Hamburgu.

Na udané adrese jsme však Dr. Schnabela sháněli marně. Nevěděli o něm nic ani na Universität zu Köln, ani na místní policii. Rozhodli jsme se jít po jediné zbývající stopě, čísle konta z něhož byl příspěvek poslán, a ke slovu musely znovu přijít osobní kontakty.

Ukazuje se, že účet patří společnosti Karimex, která je poměrně dobře známa Spolkovému úřadu pro vyšetřování v Bonnu: “Aktivity Karimexu monitorujeme už delší dobu. Má čilé obchodní vztahy s celou východní Evropou. Příjmy jí plynou z rozsáhlých aktivit ve středním Rusku. Nebudu zastírat, že má čilé vztahy s ruským podsvětím i tajnými službami”, dodává další střípky do mozaiky A.G., vysoký pracovník Spolkového úřadu pro vyšetřování. “Podle mých informací poskytla tato společnost finanční prostředky nejen VŠE, ale i sdružením Impuls 99 a Děkujeme odejděte. Menší příspěvky poskytla i Dětím Země a Greenpeace. Podle mého názoru se pomocí nastrčené společnosti někdo znaží destabilizovat situaci ve vaší zemi.”

O aktivitách východních tajných služeb na našem území bylo již napsáno mnoho, i o jejich snaze ovlivnit vývoj v naší zemi. A tak nezbývá než se ptát, jaký ďábelský plán se skrývá za lacinými, ale nekvalitně tištěnými skripty VŠE?

Rozsáhlou reportáž o aktivitách společnosti Karimex na našem území můžete sledovat v úterý 7. března v pořadu Na vlastní oči TV NOVA.

Mohlo by tě zajímat: