Kovářova kobyla nechodí bosa a není všechno HTML, co se třpytí

29. 12. 2003 | | Nezařazené

Loni v květnu vyšla ve Studentském listu recenze webových stránek jednotlivých fakult. Rok a půl je ve světě internetu poměrně dlouhá doba a i na fakultních webech fakult se mnohé změnilo. Někdy k horšímu.

Loni v květnu vyšla ve Studentském listu recenze webových stránek jednotlivých fakult. Rok a půl je ve světě internetu poměrně dlouhá doba a i na fakultních webech fakult se mnohé změnilo. Někdy k horšímu.

Fakulta financí a účetnictví

http://nb.vse.cz/fak1

První fakulta vystřídala webmastera a změnila i podobu stránek. Bohužel rozhodně ne k lepšímu. I nová verze je složena z rámců, jejichž použití se už dnes z různých důvodů nedoporučuje.

V levém rámci úvodní strany se zobrazí novinky, které by v zájmu přehlednosti bylo lepší umístit jinam. V sekci Pedagogika se menu (nebo spíše seznam dokumentů) zobrazí v hlavním rámci, levý zůstává nevyužit.

Nová verze webu naštěstí nepoužívá křiklavé barvy, je zde jen nenápadná béžová a hnědá. Stránka je „optimalizována pro rozlišení 1024×768“, solidní by ovšem bylo ji napsat tak, aby se přizpůsobila i menšímu monitoru – řada uživatelů stále používá rozlišení 800×600.

Web obsahuje řadu důležitých informací (k přijímacímu řízení, ke zkouškám, formuláře atd.), ve srovnání se stránkami třetí fakulty však neobstojí. Mnoho dokumentů je navíc ve formátu .doc, což rozhodně není formát určený pro všeobecné použití na internetu. Od loňska kamsi zmizely informace o akademickém senátu. V sekci Věda žádné nové informace za celý rok nepřibyly.

Rozpačitě působí informace „připravuje se“ v sekcích „Akce“ a „Zahraničí“. Jak dlouho se připravují? Kdy budou spuštěny? Další „lahůdkou“ je uváděné datum poslední aktualizace webu: 2. 2. 2003. Studenti jsou dále mimo jiné vyzýváni, aby neváhali, a přihlásili se do soutěže… jejíž uzávěrka byla v lednu 2003.

Celkově stránky působí spíše dojmem webu obchodní akademie kdesi na malém městě, než jedné z fakult nejvýznamnější ekonomické VŠ v Česku.

Fakulta mezinárodních vztahů

http://fmv.vse.cz

Prezentace druhé fakulty od loňské recenze prošla drobnou změnou uspořádání. Úvodní stranu tvoří pět barevně odlišných bloků. Obvyklejším a elegantnějším řešením by byl třísloupcový design. Logo fakulty působí uprostřed bílé plochy poněkud osaměle, prázdný prostor by mohl být vyplněn buď grafikou, nebo ještě lépe informacemi.

Najdeme zde poměrně dost informací týkajících se studia a přijímacího řízení. Ale opravdu jsou jedinými novinkami na fakultě od března 2003 inovovaný design webu a nový obor? Podobně jako na FFÚ i zde je uveden „aktuální“ odkaz na akci, která se již dávno konala. Formuláře ke stažení ani studijní řád zde k dispozici nejsou.

Oproti loňskému roku autor stránek zřejmě přišel na to, že na webu může použít i češtinu, takže druhá fakulta už naštěstí není „fakultou mezinarodnich vztahu“.

Sekce Materiály působí jako místo, kam webmaster zametl vše, co se nehodilo jinam. Stále jí vévodí „čeština pro prohlížeč Opera“, doprovázená příručkami o internetu a o finanční analýze.

Cizojazyčnou verzi webu Fakulty mezinárodních vztahů hledáme marně, základní informace o FMV v angličtině obsahuje pouze celoškolská stránka. Chybí i kontakty na vedení fakulty.

Fakulta podnikohospodářská

http://fph.vse.cz

Web podnikohospodářů je výrazně lepší než předchozí dva. Podoba stránek se od posledního hodnocení nezměnila – nejde o špičkový designérský počin, ale vypadá slušně (i když volba barvy není zrovna nejšťastnější).

FPH je na tom oproti předchozím dvěma výrazně lépe, pokud jde o informační obsah. Že by třetí fakulta byla několikanásobně aktivnější? Spíše má několikanásobně aktivnějšího webmastera. Tím je přímo její proděkan pro pedagogiku a informatizaci doc. Kubálek.

Celá úvodní stránka se skládá ze dvou sekcí – Aktuality a Stane se. Obě jsou naplněné odkazy. Přehlednosti by možná přispělo o něco větší písmo. Celá stránka je rozdělena do šesti hlavních sekcí (o fakultě, pedagogika atd.). Na rozdíl od předchozích dvou prezentací věnuje tato velkou pozornost i uchazečům o studium – přehled oborů, instrukce k přijímacímu řízení, informace o ubytování atd. Základní informace o fakultě najde i anglicky mluvící uživatel (jen by snad na anglické stránce nemuselo zůstat české menu).

Na jedné podstránce jsou soustředěny informace o bakalářských zkouškách. Pomocné menu na této stránce je však poněkud nepřehledné, či spíše nadbytečné.

Fakulta informatiky a statistiky

http://fis.vse.cz

Kovářova kobyla chodí bosa, říká se. Tady to neplatí. Od posledního hodnocení se web FIS rovněž nezměnil – stále je to přehledně strukturovaná a (asi jako jediná) graficky poměrně vkusná stránka. Snad jen počítadlo přístupů by nemuselo být hned nahoře. Javaskriptové rozbalovací menu má (na rozdíl od webu FPH) i alternativu pro prohlížeče bez javaskriptu.

Stejně jako FPH, poskytuje stránka o fakultě velmi ucelený obraz. Stručné informace v angličtině jsou asi nejdůkladnější ze všech fakult.

Zbývá dodat, že pokud bude chtít fakulta i nadále popírat zmíněné rčení, měla by v dohledné době změnit konstrukci stránek. Na svých vlastních kurzech totiž vyučuje webdesign pomocí XHTML a CSS pozicování, nikoliv tabulek, které nebyly míněny jako nástroj ke strukturování stránek. Hnidopich by sice pomocí validátoru našel v kódu stránky několik drobných chyb, přesto můžeme konstatovat, že tahle kobyla je okovaná velmi dobře.

Fakulta národohospodářská

http://nb.vse.cz/fak5

Jako by se změny na páté fakultě projevovaly i na internetu. Možná nepřímo – snad si nové vedení uvědomilo nutnost prezentovat svojí fakultu na odpovídající úrovni. Zatím však návštěvníka vítá pouze odporně zelená stránka s odkazy na nejdůležitější aktuální informace. Starý web již není aktualizován.

FNH slibuje web s „přehlednou strukturou a profesionálním designem“. Nechme se tedy překvapit a doufejme že to bude překvapení příjemné. Nutno dodat že na něj čekáme už od září.

V této souvislosti stojí za to, zamyslet se nad posláním prezentace fakult na internetu. Nejde o poskytování informací pouze studentům, ale hlavně navenek – uchazečům o studium, absolventům, odborné i laické veřejnosti, zahraničním studentům a univerzitám… komukoliv v síti. Stránka, která plní toto poslání, by měla nejen obsahovat dostatek informací, ale měla by být i graficky na úrovni a napsána v souladu se standardy internetu.

Udělat kvalitní www stránky vůbec není jednoduché. Je tedy milé, pokud stránky vytvoří jako vedlejší aktivitu některý z pedagogů, výsledek ale může být spíše odstrašující. Celofakultní stránky by měly být svěřeny profesionální firmě nebo alespoň někomu věci znalému. Taková investice se rozhodně vyplatí. Naštěstí už si to většina fakult uvědomuje.

Mohlo by tě zajímat: