Rozhovor s hostujícím profesorem Kurtem Ronte

30. 4. 2002 | | Rozhovory, Zprávy ze školy

Prof.Dr.rer.oec.habil. Kurt Ronte vedl na přelomu února a března na fakultě Financí a účetnictví dvoutýdenní kurz controllingu. Spolupráce ve výměně studentů mezi Hochschule Zittau/Görlitz a VŠE v Praze pokračuje úspěšně již několik semestrů.

Prof.Dr.rer.oec.habil. Kurt Ronte vedl na přelomu února a března na fakultě Financí a účetnictví dvoutýdenní kurz controllingu. Spolupráce ve výměně studentů mezi Hochschule Zittau/Görlitz a VŠE v Praze pokračuje úspěšně již několik semestrů.

Jak jste navázal spolupráci s VŠE v Praze?

Na vysoké škole v Zittau/Görlitz jsem koordinátorem programu SOCRATES/ERASMUS. Přes něj jsme kontaktovali VŠE, se kterou jsme uzavřeli smlouvu. Nejdříve pro studijní obor Jazyky na škole v Zittau, později jsme jsme ji rozšířili i na obor Ekonomických věd. Ujal jsem se komunikace mezi našimi školami vloni, kdy jsem VŠE navštívil. V červnu jsem zaslal svou nabídku spolupráce a na podzim bylo upřesněno, že na vaší škole povedu kurz cotrollingu , který obdržel akreditaci.

Plánujete v budoucnu podobnou návštěvu i pro Vaše kolegy v Zittau

To musíme ještě projednat. Zatím nic konkrétního do budoucna neplánujeme. Budeme o tom ale uvažovat a možná se nám podaří podobnou dohodu uzavřít i pro mé kolegy.

Vedete kurz controllingu pro české studenty. Jaká je s nimi spolupráce a komunikace?

Pro tento kurz jsem studentům připravil základní cvičební materiál a informace, které pak během kurzu ještě doplňuji. Myslím, že to probíhá vcelku úspěšně, někdy se studenty diskutujeme, ale pořád jsou ještě trochu zdrženliví, ale to je pochopitelné. Co se týče komunikace, je to docela dobré. Na seminářích spolu mluvíme německy, občas je nutné přejít do angličtiny.

Jak se Vám na naší škole líbí? Znáte se s nějakými českými učiteli?

Snažil jsem se rozšířit své kontakty, které jsem navázal v minulém roce. Pracovně jsem zde v kontaktu s paní Höppnerovou a  Mihálikovou. Mimoto tady byla minulý týden na katedře narozeninová oslava, tam jsem byl pozván a měl jsem možnost bavit se s českými kolegy. Ale nejsem tady bohužel na moc dlouhou dobu, takže mi vedle přípravy seminářů nezbývá příliš volného času.

Když srovnáte VŠE v Praze s vysokou školou v Zittau/Görlitz, jaké podstatné rozdíly zde vidíte?

Školy nejsou v podstatě rozdílné, systém studia i rozdělení do specializací jsou podobné. Ale v Praze je mnohem víc studentů než u nás, takže i předměty jsou u vás hlouběji specializovány. Je to přibližně tak, že co je u nás jedna konkrétní specializace, to je u vás celá fakulta. Z toho pak vyplývá možnost hlubšího zaměření každého oboru v Praze.

To bylo to pozitivní, a kritika?

Ne (smích), nemám žádný důvod tady něco kritizovat.

V 6. semestru je na vaší škole povinná praxe všech studentů u firem. Naši studenti si ale nemůžou prodloužit pobyt v rámci výměnného programu v Zittau a tak se účastnit této praktické části, ačkoli by byli firmami placeni a nežádali by další stipendium. Proč SOCRATES/ERASMUS praxi neumožňuje?

Z naší strany proti tomu nic nemáme. Studenti se mohou zapsat i do dalšího semestru, v rámci kterého dělají praxi. Jestli prodloužení jejich studijního pobytu nechce povolit partnerská škola, je to její záležitost.

Není možné zahrnout jeden semestr praxe do podmínek smlouvy mezi školami v rámci programu SOCRATES/ERASMUS?

Program SOCRATES/ERASMUS je zaměřený pouze na studium a bohužel ne na praktickou část, kdy studenti pracují ve firmách. To umožňují jiné nadace a programy, jako například Leonardo.

A co se týče výměnných studijních pobytů mezi vaší a naší školou, jak fungují?

Dosud se vše vyvíjí velmi dobře a doufám, že se bude i v následujících letech. Minulý semestr studovala na VŠE v Praze jedna dívka v oboru ekonomie a dvě v oboru cizí jazyky (někteří naši studenti si vybrali specializaci Čeština). Také jsme prováděli na našem ekonomickém oboru průzkum, zda je pro příští semestr zájem našich studentů o pobyt v Praze. Na VŠE by jich chtělo studovat několik, ale místa jsou bohužel omezená.

Jak se Vám jinak líbí v Praze?

Jsem tady už poněkolikáté. V předešlých letech jsem zde pobýval déle než letos, a tak jsem měl tenkrát dost času porozhlédnout se po Praze. Teď, když jsem zde jen na dva týdny, nikam nestihnu moc zajít. Jinak mi velmi chutná česká kuchyně a jídlo tady je hrozně levné v porovnání s Německem.

A české pivo, chutná?

Ale samozřejmě.

Co říkáte naší menze?

Obědval jsem v menze pro zaměstnance několikrát a nemůžu si stěžovat.

Díky za rozhovor.

Mohlo by tě zajímat: