Kvůli Koronaviru a protestům v Hong Kongu mění vyjíždějící studenti cílové destinace

12. 2. 2020 | | Zprávy ze školy Erasmus - slider

Na začátku minulého týdne, dne 3. února 2020, vydalo Oddělení zahraničních styků VŠE (OZS) doporučení týkající se výjezdu studentů VŠE na čínské partnerské univerzity. OZS dotčeným studentům nabídlo výjezd na alternativní evropské univerzity, na které se již přijatí mohou přehlásit. Této možnosti využili dva studenti ze sedmi. Obdobná situace nastala v souvislosti s protesty v Hong Kongu. Studenti se místo Hong Kongu nakonec zapsali na univerzitu v Tchaj-wanu.

Na letní semestr 2019/2020 vyjíždí do Asie celkem 25 studentů. Ty OZS nabádá, aby se zaregistrovali do systému DROZD, do kterého Ministerstvo zahraničních věcí vkládá aktuální informace o cílové zemi. Podle koordinátorky OZS, Lindy Filáčkové, je VŠE v intenzivním kontaktu s asijskými partnerskými univerzitami. „Koordinátorka OZS zodpovědná za Asii studentům přeposílá všechny zprávy, které obdržíme od partnerských škol. Ty ale samy často napřímo se studenty komunikují,“ informuje Filáčková. Opatření ve většině případů zahrnují důraz na osobní hygienu a u osob, které vycestovali do postižených oblastí, také čtrnáctidenní domácí karanténu. Studenti jsou pak vybízeni k samostudiu nebo online formě studia. ,,Některé partnerské školy pak studenty informovaly o odkladu začátku semestru či zrušení hromadných společenských aktivit během prvního týdne výuky,“ popisuje situaci Filáčková.

Kromě Koronaviru jsou v Asii stále aktuálním tématem protesty v Hong Kongu, kam má v letním semestru vyjet osm studentů. ,,Pro tyto studenty VŠE domluvila možnost výjezd místo v Hong Kongu realizovat na tchajwanských partnerských univerzitách,“ objasňuje koordinátorka. Podle jejích slov dostali dotčení studentu nabídku i na evropské univerzity, kterou však nikdo z nich nevyužil.

Mohlo by tě zajímat: