Lektor si stěžuje na diskriminaci v Bruselu
Zprávy ze školyMarku Moorovi, lektorovi, který učil na VŠE od roku 2000, nebyla v květnu 2005 prodloužena pracovní smlouva. Skončil tak vleklý konflikt mezi ním a katedrou angličtiny. Moore tvrdí, že příčinou vyhazovu byla diskriminace ze strany fakulty kvůli osobním sporům s jeho kolegyní Evou Houskovou. Ta se odmítla vyjádřit s tím, že jde o její osobní věc.
Marku Moorovi, lektorovi, který učil na VŠE od roku 2000, nebyla v květnu 2005 prodloužena pracovní smlouva. Skončil tak vleklý konflikt mezi ním a katedrou angličtiny. Moore tvrdí, že příčinou vyhazovu byla diskriminace ze strany fakulty kvůli osobním sporům s jeho kolegyní Evou Houskovou. Ta se odmítla vyjádřit s tím, že jde o její osobní věc.
V dopise, který Moore zaslal před rokem Evropské komisi, bývalý lektor mimo jiné tvrdí, že mu Housková v době, kdy byl v Kanadě, zneužila počítačový a mailový účet. Pro jeho verzi mluví vyjádření bývalého pracovníka výpočetního centra Miroslava Matušky, který nás o případu informoval.
Logy nejsou
Sám Moore, ale přiznává, že on ani Matuška nemají originál těchto logů, tedy souborů, které obsahují seznam přístupů z daného počítače do sítě VŠE. Další pracovník výpočetního centra, který v té době s Matuškou pracoval, si sice vzpomíná, že Matuška případ řešil a že spolu o případu mluvili, originál logů ale dle svých slov neviděl. Také děkanka FMV prof. Dana Zadražilová, na kterou se Mark Moore později obrátil, podle svých slov zneužití počítačového účtu nezjistila. „Zjišťovala jsem si to u správce sítě. Řekl mi, že není průkazné, že by došlo ke zneužití poštovního účtu.“
48 000 v českých
Ve svém dopise Moore Houskovou dále obvinil z toho, že mu neoprávněně zadržovala peníze. Mělo se jednat o 48 tisíc korun, peníze, které měl dostat zpět jako vratku za přeplatky na daních v letech 2000–2004. Částku si Moore nechal zaslat na účet Houskové, neboť dle svých slov v té době neměl vlastní konto. Peníze mu údajně vyplatila až po 9 měsících poté, co jí právník Marka Moora pohrozil právními kroky. Existuje i svědecké vyjádření Moorových známých, kterým se Housková údajně se svými kroky proti Moorovi svěřila.
Podle prof. Dany Zadražilové, děkanky FMV, která oba znesvářené kolegy svého času zaměstnávala se jedná o jejich osobní věc. Moora odkazuje na občansko-právní řízení. Eva Housková se k těmto i dalším informacím odmítla vyjádřit. Studentskému listu pouze sdělila, že se jedná o její osobní věc a že se celá věc řešila s vedoucí katedry i děkankou Zadražilovou. Dále tvrdí, že se případem na popud Moora zabývala i policie a případ skončil její očistou.
Problémy s rozvrhem
Svoji údajnou diskriminaci Mark Moore dokládá e-mailem od vedoucí katedry doc. Mileny Bočánkové a krajně nepříznivým rozvrhem, který dostal. V něm Bočánková vyzývá Moora k rezignaci nebo odchodu na druhé pracoviště KAJ na Žižkově (Moore i Housková v té době sídlili na Jižním Městě). Moore v dopise naznačuje, že obě ženy jednaly ve shodě a tvrdí že na něj tímto byl vyvíjen tlak, aby z katedry dobrovolně odešel. Podle Bočánkové byl ale důvod přesunutí na Žižkov prozaický: „Z osobních důvodů, které tu nechci rozvádět, nebylo možné aby tito dva učitelé pracovali na stejném pracovišti.“ Důvodem špatného rozvrhu bylo podle ní to, že tento přesun proběhl v září, tedy těsně před zahájením výuky, kdy už byly rozvrhy učitelů hotové.
Také důvody neprodloužení smlouvy na rok 2006 byly podle Bočánkové čistě profesní. „Zkušenosti s pracovní morálkou pana Moora nebyly nejlepší. Bočánková si dle svých slov na Moora dobře vzpomíná, neboť přednášel i v jejím kurzu Interkulturální komunikace v managmentu. „Pokud učil v mých kurzech, mohu to posoudit. Ani hodnocení studentů studentů nebyla dobrá.“ Na serveru VŠEborec.cz získal Mark Moore průměrné hodnocení 2,82 hvězdiček, Eva Housková naopak s hodnocením 4,82 patří dlouhodobě k nejlépe hodnoceným učitelům na škole.
K profesním důvodům sporu se přiklání také Zadražilová. „Vysvětlila jsem mu, že prodlužování smluv není automatická záležitost, ale že se přihlíží také k vědecko-výzkumné činnosti, ochotě zvyšovat si kvalifikaci, studovat v doktorském studijním programu a podobně.“
Nedostatečnou kvalifikaci stejně jako profesní důvody neprodloužení smlouvy Moore odmítá. Argumentuje mimo jiné tím, že již má doktorský titul v pedagogice z bristolské univerzity. K vlažnému hodnocení studentů Moore říká: „Učení není soutěž v popularitě.“
Stížnost Marka Moora nemá v současné době v Bruselu šanci uspět. Nevyčerpal totiž všechny dostupné právní prostředky v České Republice.
Mohlo by tě zajímat:
- Nová děkanka Národohospodářské fakulty zvolena! Adéla Zubíková má před sebou velkou výzvu. Dokáže přinést kýženou změnu?
- Týdenní přehled akcí: Vychutnejte si open-air na Jižáku, piknik v Riegráčích nebo oslavu pražského metra!
- Přehled akcí: Zpříjemněte si závěr semestru. Čeká na vás Tinder Night i oživlý Stalin!