Menzy ve Finsku – klid a pohoda

15. 1. 2001 | | Nezařazené

Když vstoupíte do menzy, dýchne na vás příjemná restaurační atmosféra. Je zde čisto, místnost je menší a útulná. Nádobí je dobře umyté a někde dokonce i barevné. Ubrousky a nerezové příbory jsou samozřejmostí .

Když vstoupíte do menzy, dýchne na vás příjemná restaurační atmosféra. Je zde čisto, místnost je menší a útulná. Nádobí je dobře umyté a někde dokonce i barevné. Ubrousky a nerezové příbory jsou samozřejmostí.

Výdej jídla probíhá téměř bufetovým způsobem. Součástí hlavního jídla je výběr z několika druhů salátů a dresingů. Naložit si jich můžete co hrdlo ráčí, jste omezeni jen velikostí talíře. Ochotná dáma vám naservíruje porci masa a k tomu většinou nějakou omáčku. Chcete-li si k jídlu dát velmi chutný finský chléb, dezert nebo mléko, musíte si nějakou tu marku připlatit. Za vše se platí v hotovosti. Po zaplacení se přesunete k dalšímu pultíku, kde si vezmete přílohu (brambory, těstoviny, rýže). Na kečupu a různých dochucovacích omáčkách nemusíte šetřit. Výběr a skladba jídel je vhodná i pro ty, kdo drží štíhlou linii. Objednávací systém zde neexistuje, takže můžete v daných hodinách (11.00 – 15.00) přijít kdykoliv a dát si oběd nebo klidně dva.

Mladí Finové jsou dnes kosmopolitní lidé a tomu odpovídají i servírované pokrmy -evropská, americká či asijská kuchyně.Velmi oblíbené jsou například boloňské špagety. Finských specialit není mnoho. Ta nejznámější a nejpodivnější se jmenuje „hernekeittoa ja pannukakkua hillon kera“. Do češtiny by se to dalo přeložit jako „hrášková polévka s palačinkami a marmeládou“. Polévka je mimořádně hustá a zasytí i ty velmi hladové. Tlusté palačinky jsou také hodně odlišné od těch, na které jsme zvyklí.

Finským studentům slouží menza nejen jako jídelna, ale i jako místnost, kde tráví volný čas mezi přednáškami. Zde si připravují své úkoly a večer pořádají školní párty. Je možné si posedět i u dobré kávy, čokolády nebo zákusku (tomu typicky finskému se říká „pulla“).

Systém menz ve Finsku funguje většinou na soukromém principu. Některé jsou provozovány studentskými uniemi, jež mají bohatou tradici. Mohou se zde stravovat všichni studenti, kteří jsou členy finské studentské unie. Jelikož jsou Finové poměrně čestní a důvěřiví lidé, studentské karty, které jsou formálně potřeba, se většinou nekontrolují. Pro členy unie, kterými se povinně stávají i zahraniční studenti, stojí oběd obvykle 11,50 – 13,50 FIM (cca 70 – 80 Kč). Nezvýhodněná cena je 20 FIM. Student se nemusí stravovat jen v menze, která patří k jeho škole, ale ve všech menzách ve městě, popřípadě i v celé zemi, a v některých i o víkendech.

Mohlo by tě zajímat: