Mezipatra na pondělí
NezařazenéDnes začíná pražský program pátého ročníku filmového festivalu Mezipatra 2004. iLIST bude přinášet celý týden podrobnější informace o filmových projekcích i doprovodném programu festivalu.
Po týdnu v Brně se dnes přesouvá festival filmů s gay a lesbickou tematikou Mezipatra 2004 do Prahy. Mezipatrový týden v Praze divákům nabízí přes 60 projekcí dlouho i krátkometrážních filmů a doprovodný program besed, výstav a v pátek také festivalovou párty v Abatonu, kde vystoupí například Iva Bittová a DJ Javas.
Program na pondělí 15. listopadu
Kino AERO, Biskupcova ulice 31, Žižkov
18.00
Miluji tě? (Do I Love You?) [L]
předfilm: Broukání (Hummer) [L]
host: Lisa Gornick, režisérka filmu Miluji tě?
20.30
Devět mrtvých teploušů (Nine Dead Gay Guys) [G]
předfilm: Staň, co má se stát (Et kutt wie et kutt) [G]
Doprovodný program
Queer Film [B]
16.40, Fakulta humanitních studií UK, U Kříže 8
Respektování: Jak se cítí menšiny? [B]
19.00, Kabaret Tingl-Tangl, Karolíny Světlé 12
Sonety temné lásky [D]
20.00, NoD ROXY, Dlouhá 33
Jan Miko: L’amour perdu le future perdu II. [V] obrazy
café Erra, Konviktská 11
Jana Štěpánová: naHLAS a poTICHU [V] fotografie
kino Aero, Biskupcova 31
legenda: [B] – beseda, [D] – divadelní představení, [G] – film s gay tematikou, [L] – film s lesbickou tematikou, [O] – film s jinou tematikou, [V] – výstava
Všechny filmy budou uváděny v češtině nebo v originálním znění s českými titulky nebo překladem do sluchátek. Více na www.mezipatra.cz.
Miluji tě? (Do I Love You?)
kino Aero, 18.00
Velká Británie 2003, anglicky, 73 minut
scénář a režie: Lisa Gornick
kamera: Inge Blackman, Michael Needham, Heide Martin, zvuk: Sophie Meyer, střih: Maya T. Harris, Diarmid Scrimshaw
hrají: Lisa Gornick, Raquel Cassidy, Ruth Posner, Brendan Gregory, Sarah Patterson a další
host filmu: Lisa Gornick, režisérka filmu Miluji tě?
Marina prožívá krizi po třicítce. Její vztah s přítelkyní Romy se zdá být v pořádku, avšak zdání někdy klame. Když se rozhlédne kolem sebe, po svých přátelích, bývalých přítelkyních, má pocit, že všichni jsou úspěšnější než ona, lepší milenky a milenci. Pravda ale nebývá tak jednoduchá. Každý z nás má vlastní problémy, krize. Film nabízí jedinečnou sondu do života lesbických žen v současném Londýně.
Miluji tě? je filosofická komedie o otázkách po smyslu života a vztahů, netradiční průzkum stránek lásky. Někdy můžeme přistihnout sami sebe v nejistotě, nerozhodné a chtěli bychom vědět, co to všechno znamená. Vyprávění je postaveno na kladení otázek, kdy jedna vyvolává další. Marina putuje po Londýně a ptá se přátel na věci, které ji trápí. Může být člověk někdy opravdu spokojený s tím, co má? Co myslíte?
Režisérka filmu byla oceněna na Seattleském lesbickém a gay filmovém festivalu v roce 2003, její film pak ve stejném roce na pařížském Cineffable Film Festival.
Broukání (Hummer)
předfilm, kino Aero, 18.00
USA 2004, režie: Alison Kelly
Casey se právě schází se Sam. Netuší však, že její dlouholetá kamarádka Bee je do ní šíleně zamilovaná. Casey vypráví Bee o schůzkách se Sam, ale nevidí, jak strašné ve skutečnosti byly. Jedinou věcí, která ji na Sam zaujala, je její zvyk si broukat. Casey uspořádá večírek s překvapivým koncem, který si nenechejte ujít
Devět mrtvých teploušů (Nine Dead Gay Guys)
kino Aero, 20.30
Velká británie, anglicky, 80 minut
scénář a režie: Lab Ky MoRežie
kamera: Christopher Blunden, hudba: Resident Filters, Stephen Parsons, střih: Damien Elliott
hrají: Glenn Mulhern, Brendan Mackey, Steven Berkoff, Michael Praed, Vas Blackwood a další
Tetka je mrtvý. On byl první. Po něm Jeff, potom Otec Ted – a náhle jsou mrtví teplouši všude… Hlavními hrdiny filmu jsou Kenny a Byron, dva atraktivní mladíci z Belfastu, kteří se potloukají londýnským gay podsvětím a peníze vydělávají občasným poskytováním sexuálních služeb na záchodku. Když Jeff umře Kennymu v posteli, vyschne tím pramen jejich financí a musí se porozhlédnout po novém. Tím by se mohl stát ortodoxní Žid Golders Green, o němž koluje historka, že v posteli ukrývá neuvěřitelný balík peněz. Nejsou jediní, kdo se o něj zajímá, zálusk na něj má i Železná lady a její kumpáni. Má to však háček – Red Bull test, ve kterém obstojí jen ti skutečně „největší“. Vše se začíná zamotávat a proplétat. Není však Golders Greenův balík jen smyšlený? 9 mrtvých teploušů je opravdu skvělá komedie s rázným humorem, strhující zápletkou a neodolatelnými herci.
Film získal cenu publika na Montreal International Comedy Film Festival a cenu za nejlepší film na Dublinském lesbickém a gay filmovém festivalu. Režisér Lab Ky Mo bude hostem festivalu Mezipatra.
Staň, co má se stát (Et kutt wie et kutt)
předfilm, kino Aero 20.30
Německo 2002, režie: Jacob Ziemnicki
Místo – hospůdka poblíž Kolína nad Rýnem. Zde dva mafiáni, jejich synové gayové, náruživá dcera, televizní moderátor, ztroskotaný fotbalista a vypravěč zasvěcující vnuka do místních tajemství. To vše dohromady tvoří opravdu vtipnou a překvapivou podívanou
Queer Film (přednáška a beseda s hosty festivalu)
Fakulta humanitních studií UK, U Kříže 8, 16.40
Katedra anglistiky a amerikanistiky Filozofické fekulty Masarykovy univerzity v Brně a Fakulta humanitních studií Karlovy univerzity v Praze vás zvou na setkání s hosty festivalu Mezipatra, režisérkami Lisou Gornick a Ileanou Pietrobruno a režisérem Lab Ky Mo. Tvůrci promluví o GLBT filmu ve Velké Británii a Kanadě a o své tvorbě. Anglicky bez překladu.
Respektování: Jak se cítí menšiny? (diskuse)
Kabaret Tingl-Tangl, Karolíny Světlé 12, Praha, 19.00
Diskuse týdeníku Respekt, Gay a lesbické ligy a filmového festivalu Mezipatra na téma diskriminace různých menšin v české společnosti. Diskutovat budou zástupci jednotlivých menšin a další hosté (Mgr. H. Čiháková, Svaz důchodců ČR; Tereza Kodíčková, Gay a lesbická liga; Roman Musil, zlatý paralympionik z Atén; Andrea Baršová, Odbor pro lidská práva Úřadu vlády ČR; Pavla Boučková, Poradna pro občanství, občanská a lidská práva; diskusi moderuje Jaroslav Pašmik, týdeník Respekt)
Ve společnosti se vyskytuje řada menšin a marginalizovaných skupin, vymezených například barvou pleti, zemí původu, věkem, tělesnými charakteristikami, genderovou identifikací nebo i pohlavím. Každá z nich je označována řadou stereotypních nálepek, zdůrazňujících její odlišnost od ostatních, a tím jasně rýsujících hranici mezi těmi „normálními“ a těmi „ostatními“, odlišnými, podivnými, nepochopitelnými, kteří parametry normality nesplňují, a tudíž nejsou plnohodnotnými členy společnosti, plnými „lidmi“.
Příslušníci menšin se obvykle vymezují směrem k většině a všemožně se snaží prokázat, že jejich odlišnost je nediskvalifikuje z členství ve skupině plnohodnotných „normálních lidí“ a že by měli být takto přijímáni. Ve vztahu k ostatním menšinám však často sami používají diskvalifikující stereotypní nálepky: mezi homosexuály se najde mnoho rasistů, mezi příslušníky národnostních menšin řada homofobů. Strach z odlišnosti a neochota ji přijímat v jejich případě slouží k tomu, aby sami sebe přesvědčili, že jsou méně „menšinoví“, tj. méně „nenormální“ a „bezcenní“ než příslušníci ostatních menšin
Sonety temné lásky (divadelní představení)
NoD ROXY, Dlouhá 33, 20.00
Farma v jeskyni – Divadelní studio Praha
koncept, scénář, režie: Viliam Dočolomanský
účinkují: Matej Matejka, Emil Píš, Gabriela Pyšná, Hana Vavradzinová, Róbert Nižník, Maja Jawor, Eliška Vavříková, Miriam Bayle, Dan Gája nebo Radan Papežík
Inscenace nahlíží na proměny světa a doby v čase jednoho lidského života spektrem básnického vidění a filozofického východiska duende. Obrazy intimního světa básníka probíhají ve vzpomínkách a tušeních příštího. Od nejranějších vzpomínek na orání země, jak si to Lorca pamatoval z verandy arabsky pojmenované rodinné farmy Daimuz (Farma v jeskyni) až po předtuchu svého zavraždění v občanské válce. Svět a doba kolem Lorcy se proměňuje paralelně s rostoucí touhou po lásce, která se sebou přináší dusivou a zakázanou sexualitu, bolest, frustraci, vzdor a taky poznání.
Melancholická a vášnivá inscenace, ve které zazní kromě jiného verše z poslední básnické sbírky FGL Sonety temné lásky, nemá ambice vysvětlovat fakty. Mluví ve fyzickém jazyku, vycházejícím z umění toreadoruu, rytmuu bullerias a cikánských písní cante jondo.