Model OSN řeší na ekonomce světovou chudobu, otroctví i radioaktivní odpad

MUN Prague

Studentská organizace PragueMUN se na Vysoké škole ekonomické se ujala pořádání v pořadí již šesté konference. Slavnostní zahájení proběhlo včera ve Vencovského aule. Zástupci států a zároveň delegáti ze světových univerzit budou čtyři dny diskutovat o reálných problémech, kterým Organizace spojených národů (OSN) čelí.

Úvodního slova se na zahájení ujal Ivan Jestřáb, vedoucí odboru OSN na Ministerstvu zahraničních věcí. Účastníkům krátce vysvětlil, jaké jsou priority organizace a s jakými problémy se potýká. Delegátům tím popřál hodně zdaru při jejich řešení. Pozvání přijala také zástupkyně z pražského informačního centra OSN Barbora Krutáková.

„Organizace spojených národů je jádrem mnohostranosti,“ citovala Krutáková na úvod slova Antonia Guterrese, nového generálního tajemníka OSN. Ve svém projevu se dále zaměřila na konkrétní problémy, které jsou nyní prioritou organizace – prudký nárůst obyvatel a změna klimatu. Zdůraznila také nutnost spolupráce mezi národy, především v krizových otázkách, jako jsou konflikty, terorismus a porušování lidských práv. „Prevence musí být naší společnou politikou,“ uzavřela svůj proslov.

Došlo i na stručné představení výborů, kterých má letošní ročník sedm: Evropskou radu, Hospodářský a finanční výbor (ECOFIN), Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (IAEA), UNESCO, Radu pro lidská práva (HRC), Rada bezpečnosti a Výbor pro rovnost pohlaví a práv žen (UN Women). Simulaci poté symbolickým klepnutím kladívka zahájil předseda MUN Prague a po čtyři dny také generální tajemník Jiří Drozd.

Konference s nádechem skutečného OSN

Po úvodním oťukávání se začalo ostře debatovat skoro ve všech výborech. ECOFIN ovládly diskuze o udržitelném turismu a rozvoji prostředků k vymýcení chudoby v Latinské Americe. Ze začátku zmatená debata přinesla ovoce a hned několik návrhů – zajištění přístupu místních ke vzdělání, jejich větší zapojení v turismu nebo finanční výpomoc skrze mikropůjčky. Podle mnoha delegátů je ale hlavním problémem také nedostatek investic a vysoká korupce. Jednání dalšího z výborů, UN Women, se celé odpoledne nesla hlavně v nemoderovaných debatách.

Radu pro lidská práva ovládla diskuze o boji proti moderním formám otroctví. Zatímco čtrnáct členských států HRC se třikrát pokusilo navrhnout debatu, během které by si vyjasnili základní pojmy, jako například kdo je obětí těchto činů, valná většina raději navrhovala debatu o postupu v boji proti otroctví. Zástupkyně východoafrické Etiopie vyvolala u ostatních zájem svou myšlenkou vytvořit sdílenou informační databázi o obchodování s lidmi.

Účastníci obratně využívali i politiku kuloárů, která se naskytla nad donuty během pauzy na kafe. „Prvý deň je vždy náročný, delegáti sa musia dostať do tempa argumentácie, nám pomohla mock session na začiatku, a to o dinosauroch. Uvoľnilo to náladu a zároveň sme sa trocha spoznali. Po obede to však bolo už seriózne,“ říká Kristína z delegace Vysoké školy ekonomické. „Hlavne som rada, že je to realistické – ako skutočná Európska Rada sme sa v podstate zatiaľ zhodli len na tom, že na istých veciach, ako spoločná európska armáda, sa nezhodnem,“ dodává.

První konference MUN Prague se konala v roce 2012, rok po založení stejnojmenné studentské organizace. Úvodní ročník přivítal 80 delegátů, debatovalo se ve třech výborech. Letos na simulaci přicestovalo dvě stě delegátů, kteří se rozdělili do sedmi výborů. Zastoupení si našel každý lidmi obyvatelný kontinent, s výjimkou Austrálie. Úředním jazykem simulace je angličtina.

Foto: Kristýna Kantková

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash

Do platnosti vstoupila novela o VŠ: Doktorandi si přilepší!

Dne 1. 3. 2025 nabyla účinnosti novela zákona o vysokých školách. Kromě několika dílčích změn přináší významnou podporu studentům doktorského studia. Zvyšuje také pokutu za neoprávněné užívání akademických titulů a zkracuje lhůtu pro odvolání na 15 dní. Doktorandi si polepší Podle novely budou mít vysoké školy povinnost zajistit, aby od 1. 9. 2025 dosahoval studijní...

aaron-burden-QJDzYT_K8Xg-unsplash

Komplexní „Survival Guide“ do zkouškového je tady. Jde to i bez kofeinu!

Do termínů prvních zkoušek zbývá méně než měsíc. Po semestru bohatém na státní svátky, je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyři plus. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, co spoléhají na „allnighters“ těsně před testy....