Na CBS se jede na kvalitu, ne na kvantitu

29. 10. 2001 | | Nezařazené

Na dánské Copenhagen Business School (CBS) trávím již pátý týden coby „exchange student“. CBS je největší ekonomická vysoká škola v severní Evropě, výměnných studentů je zde tento semestr 380 z celého světa.

Na dánské Copenhagen Business School (CBS) trávím již pátý týden coby „exchange student“. CBS je největší ekonomická vysoká škola v severní Evropě, výměnných studentů je zde tento semestr 380 z celého světa.

Ještě před začátkem semestru byl pro zahraniční studenty připraven týdenní intenzivní kurz dánštiny. Stal se výbornou příležitostí, jak se seznámit s budoucími spolužáky. Navíc byla každý večer pořádána zajímavá akce – projížďka na lodi po kodaňských kanálech, prohlídka zajímavých míst (a že jich v Kodani je hodně) nebo výborné party. Následující týden byl povinný pro všechny výměnné studenty, jednalo se o tzv. Introduction week. Provedli nás po všech budovách školy, vysvětlili vše, co se týká systému v knihovně a na počítačích. Samozřejmě nám přiblížili především systém studia, který se zásadně liší od toho, na který jsme zvyklí na VŠE.

Při výuce je zásadní důraz kladen na práci ve skupinách a na průběžnou přípravu. Velmi důležitý je průměr, hraje svou úlohu i při žádosti o zaměstnání, takže většina studentů bere školu velmi vážně. Zvykem je mít 4-5 předmětů, ze kterých si pak odnesete hodně vědomostí i zkušeností. Jede se na kvalitu, ne na kvantitu. Probíhá jen málo „velkých přednášek“, většina kurzů nemá více než 30 studentů. V hodinách se diskutuje o tématech, která si každý předem prostudoval. Co lze najít v učebnici se neopakuje. Jde se více do hloubky, řeší se nejasnosti. Všichni na hodiny chodí, protože jinak by neměli šanci si zameškané někde doplnit. Navíc tu existuje přátelský vztah mezi učitelem a žáky. Všichni se vzájemně oslovují jménem, včetně vyučujícího. Dvě třetiny studia zabírají skupinové projekty, pro které zde mají dokonce speciální místnosti. Tvůrčí myšlení a samostatné řešení problémů dánští studenti uplatní v praxi, narozdíl od českých, kteří se většinou učí nazpaměť okopírované zápisky z přednášek. Právě tento praktický přístup se mi na této škole líbí nejvíce.

Po zbývající část studia má být naším kontaktním místem International office, kam můžeme zajít s jakýmkoli problémem a vždy se dočkáme úsměvu a laskavé odpovědi. CBS si zahraničních studentů váží a dobře se o ně stará. Ubytování zajistí pro každého, kdo o ně včas zažádá. Protože v Kodani je velmi těžké ubytovaní sehnat, je tato pomoc velmi vítaná. Nejlepší je bydlet na koleji, těch je ale zoufale málo a systém přidělování jednoduchý: „first come first serve“. Což tady ostatně platí téměř všude. Zatím nevím, jestli se tu ze stipendia dá vyžít. Mám ale pocit, že velmi těžko. Do konce září jsme nedostali ani korunu (českou ani dánskou), máme však něco slíbeno. Všem potenciálním výměnným studentům proto doporučuji mít něco našetřeno, alespoň pro prvních pár týdnů. Nejdražší jsou učebnice. Nejenom pro nás, i pro ostatní zahraniční studenty. Učebnice stojí mezi 200 a 600 DKK. Přitom na jeden předmět bývá potřeba více učebnic. Je možné si je půjčit z knihovny nebo si je kopírovat. Je to sice levnější, ale také je s tím hodně práce a navíc je to nelegální. Přesto to tak většina studentů dělá.

V Kodani se neobejdete bez kola. Existuje tu sice výborný systém městské hromadné dopravy, ale intervaly autobusů jsou dlouhé. Běžné jsou i dopravní zácpy, takže jezdit na kole znamená velkou úsporou času. Škola žádné sportovní vyžití neposkytuje a sportování ve městě je velmi drahé. Na kole jezdí opravdu všichni, i přesto, že často prší. Prostě se jen natáhne nepromokavá šusťáková souprava a jede se. Dánové jsou velmi přátelští a umí výborně anglicky. Dokonce i řidiči v autobuse nebo prodavačky, takže není problém se domluvit kdekoli.

Jsem velmi ráda, že jsem se prostřednictvím VŠE na dánskou CBS dostala. Tímto chci povzbudit všechny, kdo ještě váhají – rozhodně to zkuste!

Mohlo by tě zajímat: