Na VŠE se mi líbí průběžné testy, říká bývalý student IES

6. 11. 2015 | | Studentský život IES študent 3

Někteří studenti Institutu ekonomických studii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vnímají VŠE jako méněcennou. Jiní ale institut opouštějí právě kvůli ekonomce. Jaké jsou mezi oběma školami rozdíly, přiblížil iListu bývalý student IES Robert Vácha, který nyní je na Národohospodářské fakultě.

Proč jsi opustil IES?
S IES jsem od začátku bojoval, ale já se nerad vzdávám a chtěl jsem to dotáhnout do konce.  No, nakonec to po třech letech dospělo do takové fáze, že bych musel na škole zůstat další dva roky, a to jen za předpokladu, že by se mi všechno povedlo. Nastal čas se zachovat racionálně.

Čím tě nalákala VŠE?

Zásadní zlom, který přebil mé předsudky, přišel, když jsem se minulý rok stal součástí akcelerátoru xPORT. S projektem CleanMyPlace který jsem rozjížděl spolu s kamarádem a teď už i spolužákem Sergiem. Už ten fakt, že VŠE je schopna svým studentům takovou příležitost nabídnout, je super.

A proč zrovna Národohospodářská fakulta?

NF přišla celkem přirozeně kvůli obsahové podobnosti. Můj program Bachelor of Economics splňuje můj požadavek studovat v angličtině, navíc pár mých kamarádů tento program studuje. Všichni se zdáli být spokojení.

Plánuješ dostudovat bakaláře rychleji?

Zatím to vypadá, že by to mělo být možné, ovšem záleží na mnoha faktorech. Hlavně na uznávání předmětů a v tuto chvíli nedokážu říct, jestli se to povede.

Jsi teď spokojenější?

Výrazně! Popravdě jsem nečekal, že budu až tak spokojenej. Nerad bych to zakřiknul, ale myslím, že to byla opravdu dobrá volba.

Je na VŠE lehčí skloubit studentský a pracovní život?

Na IES nebyla na většině předmětů povinná docházka, což přinášelo iluzi spousty volného času, respektive času použitelného na práci, ale o to tvrdší byl pak dopad, když nastal čas ukázat svoje znalosti. Zatím se mi zdá, že na VŠE je i víc práce v průběhu semestru. Takže časově vychází asi lépe IES, ale stejně si myslím, že skloubit to lze spíše s VŠE, protože je odhadnutelnější, co se na tebe v lednu valí.

Když jsme u zkoušek, z čeho máš na VŠE největší respekt?

Chápu, že tady je asi standardní odpověď matika nebo statistika. To jsou paradoxně předměty, které mi jsou nejbližší. Daleko větší strach mám z obecnějších věcí. Třeba nepřehlídnout něco v ISISu nebo zapsat všechno včas.

Je pro tebe systém, který na VŠE funguje, lepší či horší ve srovnání s IES?

Logicky co se pokusů týče, tři jsou příjemnější. Ale u všeho je dobrý hledat pozitiva. Toto minimálně způsobí, že na první pokus budu chodit připravenější. Osobně se mi líbí ten systém se 4+ , protože to relativně vyselektuje, kdo se opravdu připravoval a měl prostě smůlu, a kdo se na zkoušku přišel jednoduše ukázat. Průběžný testy taky vítám jako způsob jak se nesvézt na vlně falešné pohody

VŠE je přece jen větší než jednotlivé instituty Karlovy univerzity. Jak ti vyhovuje zdejší atmosféra?

Čekal jsem anonymitu, že prostě zmizím někde v útrobách VŠE a nikdo mě nebude znát, budu si plout davem neznámých tváří. Nakonec to dopadlo tak, že se furt s někým potkávám. Třeba i s lidmi, který jsem roky neviděl. Zároveň ECON je relativně malý program v porovnání s ostatními obory, takže se tam všichni v ročníku známe. No a atmosféře samozřejmě přidává pitelný kafe v automatech a nekonečné záplavy krásných slečen.

ČTĚTE TAKÉ

Děkan FMV: Moje první brigáda na VŠE byla na balíkové poště, poté jsem pracoval pro AIESEC

IES o sobě nepochybuje, NF občas vadí anonymita

Fotograf má prístup aj do miest, kam sa bežný smrteľník nedostane

Mohlo by tě zajímat: