Na VŠE vznikne nová multimediální laboratoř. Využívat ji budou moci studenti i studentské spolky

Na VŠE vznikne nová multimediální laboratoř. Využívat ji budou moci studenti i studentské spolky

Snad již do roka se studenti Katedry multimediálních studií Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) budou moci těšit na novou multimediální laboratoř, která ve svých funkcích doplní a rozšíří stávající studio. Laboratoř se bude nacházet prostorách Rajské budovy pod kavárnou u schodů, přesněji po pravé straně na konci předělové chodby vedoucí z Nové budovy.

Již existující laboratoř vznikla už za výstavby Rajské budovy, v průběhu její stavby se však nepočítalo s rozšířenou produkcí. Jak uvádí Zdeněk Vondra, vedoucí Katedry multimédií, v podcastu VŠE, jejím původním účelem bylo natáčení e-learningových kurzů a jiných materiálů, své využití našla i při covidové výuce. Prostor v současnosti slouží pro výuku kurzů studentů multimédií. Ti se v ní učí základům audiovizuální tvorby, práci se světlem, kamerou, střihem, zvukem, dále i profesionální fotografii či focení portrétu.

S rostoucí poptávkou po multimediálním materiálu, ale i s rozvojem výuky multimédií a příbuzných oborů, se zvyšuje potřeba rozšíření kapacity laboratoře a na její využití se čeká v dlouhých pořadnících. Nové studium tedy poptávku pokryje a kromě zvýšené kapacity nabídne i mnoho nových využití. Například se v ní budou moci natáčet velkoformátové scény, na videích tedy bude možné zachytit více postav, přibyde i možnost dokonalejšího natáčení na zeleném pozadí. Laboratoř se využije i jako prostor pro uživatelské testování produktů a služeb pro Fakultu informatiky a statistiky. Výhodou prostoru bude i jeho využití pro možnosti akademického výzkumu, provádění experimentů a rozvoje tvůrčí a publikační činnosti. Stará laboratoř ani po výstavbě nové nepřijde nazmar – budou se v ní provádět méně technicky náročné úkony jako je například focení produktové fotografie.

Laboratoř nezůstane pouze místem praxe pro studenty multimédií nebo pro učitele k tvorbě výukových materiálů, ale její dveře budou otevřené i pro školní spolky. To s sebou ovšem přinese jisté podmínky a každá žádost k jejímu využití se bude posuzovat na individuální úrovni, zvláště, pokud členové spolku nebudou dohodnuti s některým ze studentů multimédií, který techniku umí obsluhovat. Na některé aktivity spolků však nebude nutné žádat katedru multimédií o povolení využití studia, na katedru se spolky budou moci obrátit s prosbou o vypůjčení jednotlivého vybavení – například fotoaparátů. Po otevření nové laboratoře budou všechny podmínky vypůjčení k dispozici na stránkách katedry.

S narůstajícím trendem rozvoje e-learningu a blended learningu (kombinace standardní výuky s e-learningem, pozn. red.), s částečným přesunem výuky do programu Moodle a se zvyšujícími se požadavky na tvorbu multimediálního obsahu bude nová laboratoř pro školu více než vítaným přínosem. Podle Vondry může laboratoř pro VŠE představovat konkurenční výhodu, ačkoliv dále dodává, že mít i několik takových studií není mezi vysokými školami žádná výjimka. Dle Vondry však laboratoř zcela jistě škole velmi prospěje a budí nadšení nejen mezi studenty a vyučujícími z katedry.

 

Zdroj obrázku: kme.vse.cz

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

projekt, studenti, skupina

Vedlejšky na VŠE: Proč o Národohospodářskou fakultu není zájem, ale FPH praská ve švech?

O vedlejší specializace na Národohospodářské fakultě (NF) není zájem, kapacita je nevyužitá a v některých případech i zcela volná. Nejvyšší poptávku naopak eviduje Fakulta podnikohospodářská (FPH), kde se některé specializace zaplnily během chvíle. Vyplývá to z dat dostupných v informačním systému InSIS. Je nízký zájem o vedlejší specializace NF způsobený reputací fakulty nebo naopak jejich...

sevcik

Další bouře na VŠE: Ševčík se odmítá omluvit za urážky studentů, rektorovi dochází trpělivost

Bývalý děkan a nynější šéf katedry hospodářské politiky Národohospodářské fakulty (NF) Miroslav Ševčík nepřestává vířit emoce. Na posledním zasedání Akademického senátu Vysoké školy ekonomické (AS VŠE) došlo k mimořádně ostré výměně názorů, která opět poukázala na hluboké příkopy mezi bývalým děkanem, vedením univerzity a akademickými senátory. Rektor VŠE po opakovaných útocích Ševčíka vyzval senátory k...

680363148_1533520658783680_3167244565996985822_n

Mirek Topolánek po letech opět na VŠE! Buďte u toho i vy

Na Vysokou školu ekonomickou (VŠE) ve středu 13. května v 18 hodin dorazí bývalý premiér Mirek Topolánek a ekonomka Lenka Zlámalová. Ve Vencovského aule budou živě nahrávat epizodu populárního podcastu Zlámaný Topol, který pravidelně vychází na webu INFO.CZ, a vy můžete být u toho! Večerní akci zahájí rektor VŠE Petr Dvořák úvodním slovem. Následovat bude...