Na VŠE vznikne nová multimediální laboratoř. Využívat ji budou moci studenti i studentské spolky

28. 10. 2022 | | Zprávy ze školy multimédia obr

Snad již do roka se studenti Katedry multimediálních studií Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) budou moci těšit na novou multimediální laboratoř, která ve svých funkcích doplní a rozšíří stávající studio. Laboratoř se bude nacházet prostorách Rajské budovy pod kavárnou u schodů, přesněji po pravé straně na konci předělové chodby vedoucí z Nové budovy.

Již existující laboratoř vznikla už za výstavby Rajské budovy, v průběhu její stavby se však nepočítalo s rozšířenou produkcí. Jak uvádí Zdeněk Vondra, vedoucí Katedry multimédií, v podcastu VŠE, jejím původním účelem bylo natáčení e-learningových kurzů a jiných materiálů, své využití našla i při covidové výuce. Prostor v současnosti slouží pro výuku kurzů studentů multimédií. Ti se v ní učí základům audiovizuální tvorby, práci se světlem, kamerou, střihem, zvukem, dále i profesionální fotografii či focení portrétu.

S rostoucí poptávkou po multimediálním materiálu, ale i s rozvojem výuky multimédií a příbuzných oborů, se zvyšuje potřeba rozšíření kapacity laboratoře a na její využití se čeká v dlouhých pořadnících. Nové studium tedy poptávku pokryje a kromě zvýšené kapacity nabídne i mnoho nových využití. Například se v ní budou moci natáčet velkoformátové scény, na videích tedy bude možné zachytit více postav, přibyde i možnost dokonalejšího natáčení na zeleném pozadí. Laboratoř se využije i jako prostor pro uživatelské testování produktů a služeb pro Fakultu informatiky a statistiky. Výhodou prostoru bude i jeho využití pro možnosti akademického výzkumu, provádění experimentů a rozvoje tvůrčí a publikační činnosti. Stará laboratoř ani po výstavbě nové nepřijde nazmar – budou se v ní provádět méně technicky náročné úkony jako je například focení produktové fotografie.

Laboratoř nezůstane pouze místem praxe pro studenty multimédií nebo pro učitele k tvorbě výukových materiálů, ale její dveře budou otevřené i pro školní spolky. To s sebou ovšem přinese jisté podmínky a každá žádost k jejímu využití se bude posuzovat na individuální úrovni, zvláště, pokud členové spolku nebudou dohodnuti s některým ze studentů multimédií, který techniku umí obsluhovat. Na některé aktivity spolků však nebude nutné žádat katedru multimédií o povolení využití studia, na katedru se spolky budou moci obrátit s prosbou o vypůjčení jednotlivého vybavení – například fotoaparátů. Po otevření nové laboratoře budou všechny podmínky vypůjčení k dispozici na stránkách katedry.

S narůstajícím trendem rozvoje e-learningu a blended learningu (kombinace standardní výuky s e-learningem, pozn. red.), s částečným přesunem výuky do programu Moodle a se zvyšujícími se požadavky na tvorbu multimediálního obsahu bude nová laboratoř pro školu více než vítaným přínosem. Podle Vondry může laboratoř pro VŠE představovat konkurenční výhodu, ačkoliv dále dodává, že mít i několik takových studií není mezi vysokými školami žádná výjimka. Dle Vondry však laboratoř zcela jistě škole velmi prospěje a budí nadšení nejen mezi studenty a vyučujícími z katedry.

 

Zdroj obrázku: kme.vse.cz

Mohlo by tě zajímat: