Na novou adresu U Rajské zahrady se v zimním semestru přestěhovalo Jazykové centrum (JC). To dříve sídlilo v místnosti sb126. Toto přestěhování však není dočasnou záležitostí. Jazykové centrum definitivně skončilo mimo areál VŠE.
Na novou adresu U Rajské zahrady se v zimním semestru přestěhovalo Jazykové centrum (JC). To dříve sídlilo v místnosti sb126. Toto přestěhování však není dočasnou záležitostí. Jazykové centrum definitivně skončilo mimo areál VŠE.
„V loňském roce jsme dostali dopis od vedení VŠE s prosbou, abychom si do dalšího semestru našli jiné prostory, kde bychom mohli působit. Místnost sb126 chtěla škola rekonstruovat a do budoucna s ní měla jiné plány,“ říká Mark Fishel z Jazykového centra. Náhradní místnost, kde by studenti mohli pracovat na svých jazykových dovednostech, centru škola nenabídla.
Od ledna 2006 hledal ředitel Jazykového centra Terry Brown nejvhodnější prostory. Nejdůležitějším kritériem byla co nejmenší vzdálenost od školy. Nakonec se jako nejlepší alternativa ukázala budova U Rajské zahrady 3, hned nad školou. „Pronajali jsme tady dvě místnosti, které jsme si museli nechat vymalovat a zařídit nábytkem,“ říká Mark Fishel.
Jazykové centrum otevřelo hned první týden výuky zimního semestru, aby se zájemci mohli zapisovat do hodin konverzace. Těmi je toto centrum proslulé, pořádá desítky kurzů angličtiny, němčiny, španělštiny a nově čínštiny zdarma. Kromě toho bylo JC jedním z mála míst na škole, kde studenti mohli tisknout na průhledné fólie, nechat si svázat papíry do kroužkové vazby a nakoupit anglické jazykové učebnice.
„Z přestěhování nadšení nejsme. Chtěli jsme být co nejblíže studentům, aby si k nám mohli odskočit o přestávce nebo cestou do menzy okopírovat dokumenty nebo půjčit nějakou učebnici,“ říká Mark Fishel. Na nezájem o konverzační lekce si stěžovat nemůže. Letos v září zpracovával přes stovku přihlášek, do skupiny nepřijímají víc než deset studentů. Na hodiny konverzace sem dochází jedenáct učitelů původem z několika různých kontinentů, a to bez nároku na honorář. Někteří z nich studují na VŠE, jiní působí v Česku třeba jako misionáři.
Cílem JC při zajišťování jazykových kurzů byla neustálá komunikace lektora se studenty o tom, jak si hodinu představují a případně doplnit všechno to, co jim VŠE v hodinách nenabídla. Vedení JC uvažuje o tom, že tyto kurzy do budoucna zpoplatní. Hlavním cíle je dosáhnout toho, aby studenti k hodinám přistupovali zodpovědně. „Přesně znám ty studenty, kteří se objeví na prvních několika hodinách a koncem semestru o nich nikdo nic neví. Tohle mě mrzí, protože kvůli nim musíme odmítnout ty zájemce, kteří by pravidelně chodili. Proto uvažujeme o zavedení nějakého poplatku,“ dodává Fishel.