Nákaza se projevila u dvou studentů pobývajících na kolejích VŠE. Vedení SÚZ zpřísňuje opatření

20. 3. 2020 | | Zprávy ze školy Koronavirus

S postupně se zpřísňujícími opatřeními Vlády České republiky, rozšiřuje opatření také Správa účelových zařízení Vysoké školy ekonomické v Praze (SÚZ). Studenti tak například v prostorách kolejí nesmějí navštěvovat jeden druhého, nesmějí využívat sportoviště a po areálu musí nosit alespoň provizorní roušky. iList byl informován, že v kolejní karanténě je v současnosti 25 studentů, u dvou se prokázala nákaza. Vedení SÚZ se však snaží šíření infekce zabránit.

V karanténě na kolejích je v současné době umístěno 25 studentů, nákaza se projevila celkem u dvou. ,,Jednalo se o studentku programu CESP a studenta, který s ní byl v kontaktu. Nyní jsou oba hospitalizováni, ale bez vážnějšího průběhu. Po prokázání nákazy jsme okamžitě zmapovali, s kým se setkali a umístili tyto studenty do karantény. Máme vyčleněné pokoje pro karanténní účely a všechny studenty, u kterých hrozí i minimální možnost nakažení, do karantény umisťujeme. Jsme v tomto opravdu důslední,“ říká Martina Mlynářová, pracovnice PR VŠE.

Podle nejnovějšího opatření ředitele SÚZ je pohyb po jarovských kolejích (i vnějších areálech) možný pouze s rouškou nebo respirátorem. Podle Mlynářové studenti toto opatření dodržují. ,,Studenty průběžně informujeme o nových opatřeních prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí, zobrazovacích monitorů v halách kolejí, na recepcích a snažíme se, aby k problematice přistupovali opravdu zodpovědně,“ komentuje rozšiřování opatření Mlynářová. Dodává, že dodržování opatření kontrolují pracovníci recepcí, úklidu i vedení kolejí.

Zákaz se také vztahuje na využívání venkovních sportovišť, jeho dodržování rovněž kontrolují pracovníci kolejí. ,,Studenti opatření respektují, samozřejmě sledují média. Apelujeme na jejich zodpovědnost, ale nemůžeme je hlídat jako policie. Jsou to dospělí lidé,“ vysvětluje pracovnice PR VŠE.

Slova Mlynářové potvrzuje náš redaktor Filip, který bydlí na Thalerově koleji. ,,Vedení SÚZ nás prostřednictvím e-mailů pravidelně informuje o všech důležitých opatřeních. Nemůžu mluvit za ostatní koleje, ale na recepci Thalerovy koleje si dokonce můžeme vyzvednout dezinfekční prostředek, ačkoli je možné dostat pouze jednu malou odměrku na osobu. Na chodbách jiné studenty nepotkáte, všichni buď odjeli domů, nebo nevycházejí z pokojů,“ komentuje a dodává, že na karanténní pokoje na Thalerově koleji narazil náhodou, informaci o nich zveřejněnou nikde neviděl. Ubytovaní na kolejích dle jeho slov nebyli informováni ani o faktu, že se na některé z kolejí nacházeli nakažení studenti.

Na chodbách moc studentů nepotkáte

Jeden ze čtyř karanténních pokojů na Thalerově koleji.

Podle opatření smí studenti v případě potřeby komunikovat s recepčními ze vzdálenosti dvou metrů. Pokud jsou studenti v karanténě, musejí s pracovníky koleje komunikovat telefonicky nebo elektronicky. ,,Recepce jednotlivých kolejí situaci zvládají. Vedení kolejí se je snaží samozřejmě chránit a činí opatření, aby studenti co nejméně na recepce chodili, a řešili vše online. Došlo také ke zrušení hotovostních plateb, takže studenti služby nebo kolejné hradí v online rozhraní ISKAM,“ vysvětluje Mlynářová.

Šíření viru však nemá zásadní dopad na počet ubytovaných na kolejích VŠE. ,,Oproti stejnému období v minulém roce registrujeme nárůst výpovědí o cca 15 %. Je způsoben ale zejména tím, že zahraniční studenti a exchange studenti odjíždí domů. I když v jejich domovech je třeba situace horší než v ČR, tak je logické, že chtějí být doma,“ informuje pracovnice PR.

,,Samozřejmě se snažíme nepanikařit, zachovat klid, ale zároveň důsledně kontrolovat dodržování vydaných opatření a nařízení vlády. Situace je jak pro zaměstnance, tak pro studenty složitá, ale v tuto dobu bychom měli spolupracovat více než jindy, a jak my, tak studenti musíme respektovat všechna opatření a nařízení. V rámci možností je atmosféra zatím poměrně klidná. Je to dáno i tím, že vzhledem k přerušení školy hodně studentů odjelo do svých domovů,“ uzavírá Mlynářová.

Foto: redakce iList

Mohlo by tě zajímat: