Nákaza se projevila u dvou studentů pobývajících na kolejích VŠE. Vedení SÚZ zpřísňuje opatření

Nákaza se projevila u dvou studentů pobývajících na kolejích VŠE. Vedení SÚZ zpřísňuje opatření

S postupně se zpřísňujícími opatřeními Vlády České republiky, rozšiřuje opatření také Správa účelových zařízení Vysoké školy ekonomické v Praze (SÚZ). Studenti tak například v prostorách kolejí nesmějí navštěvovat jeden druhého, nesmějí využívat sportoviště a po areálu musí nosit alespoň provizorní roušky. iList byl informován, že v kolejní karanténě je v současnosti 25 studentů, u dvou se prokázala nákaza. Vedení SÚZ se však snaží šíření infekce zabránit.

V karanténě na kolejích je v současné době umístěno 25 studentů, nákaza se projevila celkem u dvou. ,,Jednalo se o studentku programu CESP a studenta, který s ní byl v kontaktu. Nyní jsou oba hospitalizováni, ale bez vážnějšího průběhu. Po prokázání nákazy jsme okamžitě zmapovali, s kým se setkali a umístili tyto studenty do karantény. Máme vyčleněné pokoje pro karanténní účely a všechny studenty, u kterých hrozí i minimální možnost nakažení, do karantény umisťujeme. Jsme v tomto opravdu důslední,“ říká Martina Mlynářová, pracovnice PR VŠE.

Podle nejnovějšího opatření ředitele SÚZ je pohyb po jarovských kolejích (i vnějších areálech) možný pouze s rouškou nebo respirátorem. Podle Mlynářové studenti toto opatření dodržují. ,,Studenty průběžně informujeme o nových opatřeních prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí, zobrazovacích monitorů v halách kolejí, na recepcích a snažíme se, aby k problematice přistupovali opravdu zodpovědně,“ komentuje rozšiřování opatření Mlynářová. Dodává, že dodržování opatření kontrolují pracovníci recepcí, úklidu i vedení kolejí.

Zákaz se také vztahuje na využívání venkovních sportovišť, jeho dodržování rovněž kontrolují pracovníci kolejí. ,,Studenti opatření respektují, samozřejmě sledují média. Apelujeme na jejich zodpovědnost, ale nemůžeme je hlídat jako policie. Jsou to dospělí lidé,“ vysvětluje pracovnice PR VŠE.

Slova Mlynářové potvrzuje náš redaktor Filip, který bydlí na Thalerově koleji. ,,Vedení SÚZ nás prostřednictvím e-mailů pravidelně informuje o všech důležitých opatřeních. Nemůžu mluvit za ostatní koleje, ale na recepci Thalerovy koleje si dokonce můžeme vyzvednout dezinfekční prostředek, ačkoli je možné dostat pouze jednu malou odměrku na osobu. Na chodbách jiné studenty nepotkáte, všichni buď odjeli domů, nebo nevycházejí z pokojů,“ komentuje a dodává, že na karanténní pokoje na Thalerově koleji narazil náhodou, informaci o nich zveřejněnou nikde neviděl. Ubytovaní na kolejích dle jeho slov nebyli informováni ani o faktu, že se na některé z kolejí nacházeli nakažení studenti.

Na chodbách moc studentů nepotkáte

Jeden ze čtyř karanténních pokojů na Thalerově koleji.

Podle opatření smí studenti v případě potřeby komunikovat s recepčními ze vzdálenosti dvou metrů. Pokud jsou studenti v karanténě, musejí s pracovníky koleje komunikovat telefonicky nebo elektronicky. ,,Recepce jednotlivých kolejí situaci zvládají. Vedení kolejí se je snaží samozřejmě chránit a činí opatření, aby studenti co nejméně na recepce chodili, a řešili vše online. Došlo také ke zrušení hotovostních plateb, takže studenti služby nebo kolejné hradí v online rozhraní ISKAM,“ vysvětluje Mlynářová.

Šíření viru však nemá zásadní dopad na počet ubytovaných na kolejích VŠE. ,,Oproti stejnému období v minulém roce registrujeme nárůst výpovědí o cca 15 %. Je způsoben ale zejména tím, že zahraniční studenti a exchange studenti odjíždí domů. I když v jejich domovech je třeba situace horší než v ČR, tak je logické, že chtějí být doma,“ informuje pracovnice PR.

,,Samozřejmě se snažíme nepanikařit, zachovat klid, ale zároveň důsledně kontrolovat dodržování vydaných opatření a nařízení vlády. Situace je jak pro zaměstnance, tak pro studenty složitá, ale v tuto dobu bychom měli spolupracovat více než jindy, a jak my, tak studenti musíme respektovat všechna opatření a nařízení. V rámci možností je atmosféra zatím poměrně klidná. Je to dáno i tím, že vzhledem k přerušení školy hodně studentů odjelo do svých domovů,“ uzavírá Mlynářová.

Foto: redakce iList

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

projekt, studenti, skupina

Vedlejšky na VŠE: Proč o Národohospodářskou fakultu není zájem, ale FPH praská ve švech?

O vedlejší specializace na Národohospodářské fakultě (NF) není zájem, kapacita je nevyužitá a v některých případech i zcela volná. Nejvyšší poptávku naopak eviduje Fakulta podnikohospodářská (FPH), kde se některé specializace zaplnily během chvíle. Vyplývá to z dat dostupných v informačním systému InSIS. Je nízký zájem o vedlejší specializace NF způsobený reputací fakulty nebo naopak jejich...

sevcik

Další bouře na VŠE: Ševčík se odmítá omluvit za urážky studentů, rektorovi dochází trpělivost

Bývalý děkan a nynější šéf katedry hospodářské politiky Národohospodářské fakulty (NF) Miroslav Ševčík nepřestává vířit emoce. Na posledním zasedání Akademického senátu Vysoké školy ekonomické (AS VŠE) došlo k mimořádně ostré výměně názorů, která opět poukázala na hluboké příkopy mezi bývalým děkanem, vedením univerzity a akademickými senátory. Rektor VŠE po opakovaných útocích Ševčíka vyzval senátory k...

680363148_1533520658783680_3167244565996985822_n

Mirek Topolánek po letech opět na VŠE! Buďte u toho i vy

Na Vysokou školu ekonomickou (VŠE) ve středu 13. května v 18 hodin dorazí bývalý premiér Mirek Topolánek a ekonomka Lenka Zlámalová. Ve Vencovského aule budou živě nahrávat epizodu populárního podcastu Zlámaný Topol, který pravidelně vychází na webu INFO.CZ, a vy můžete být u toho! Večerní akci zahájí rektor VŠE Petr Dvořák úvodním slovem. Následovat bude...