Chcete vědět víc o sobě? Nechte se diagnostikovat!

29. 1. 2004 | | Studentský život

Možnost poznat lépe sebe sama nabízí Akademická psychologická poradna VŠE prostřednictvím psychologické diagnostiky. Většinou je o diagnostiku extrémní zájem, proto je třeba velmi pečlivě sledovat vypsání termínů, nejlépe přímo na nástěnce Akademické psychologické poradny. Jedině tam by totiž měly být informace zaručeně aktuální.

Možnost poznat lépe sebe sama nabízí Akademická psychologická poradna VŠE prostřednictvím psychologické diagnostiky.

Jak celý proces probíhá? Nejdříve se musíte zaregistrovat. Většinou je o diagnostiku extrémní zájem, proto je třeba velmi pečlivě sledovat vypsání termínů, nejlépe přímo na nástěnce Akademické psychologické poradny. Jedině tam by totiž měly být informace zaručeně aktuální. Diagnostika je pro studenty VŠE zdarma. Při registraci se dozvíte, kdy a kde proběhne vlastní testování.

Pak již následuje téměř pět hodin vyplňování všemožných dotazníků a testů. Doporučuji den předem příliš neflámovat a pořádně se vyspat, diagnostika je opravdu náročná na mozkovou aktivitu a pozornost. Kromě rozsáhlého IQ testu, mapujícího všechny možné druhy inteligence, vyplníte několik testů osobnosti či temperamentu. Zde lze narazit i na všetečné otázky typu „Líbí se vám vousatí muži?“ či „Chtěli byste se setkat s úchylem?“ Pak již nezbývá než čekat na výsledky, které se zhruba za týden po testech objeví na internetu, samozřejmě neveřejně. Jsou přístupné až po zadání rodného čísla, což je ale myslím zabezpečení dosti chatrné. Výsledky jsou dosti podrobné, kromě svého IQ se například dozvíte jestli jste introvert či extrovert, jaký máte index lživosti, jak odoláváte stresu, jste-li paranoidní, jak jste na tom s manuální zručností a mnoho dalšího. Veškeré hodnoty vidíte v porovnání s průměrem studentů na VŠE.

Poslední fází diagnostiky je osobní rozhovor s psychologem. Jeho termín si domluvíte již v testovací den, většinou je to přibližně za dva týdny od napsání testu. Doporučuji zvolit den, kdy máte volno ještě nejméně hodinu po termínu, protože málokomu se poštěstí, aby schůzku absolvoval přesně v určený čas. Psycholog s vámi probere a shrne výsledky, pokusí se vám nastínit vaše silné a slabé stránky a zodpoví vám případné dotazy či vysvětlí nejasnosti.

Diagnostika je navíc prováděna jako součást činnosti Centra profesní orientace, která vytváří databázi studentů. Pokud k tomu dá student souhlas, mohou si údaje o něm prohlédnout různé organizace a na základě nich si vybrat pro ně zajímavé osobnosti, kterým nabídnou pracovní uplatnění. Bohužel ale zatím není tato možnost firmami příliš využívána.

Mohlo by tě zajímat: