Nejen prváci jsou na škole noví

28. 7. 2003 | | Zprávy ze školy

Radka Barešová působí na Fakultě financí a účetnictví jako studijní referentka již několik měsíců. Přístup studentů i svůj hodnotí slovy: „Když přijde mile, to je tak v 99,9 % případů, tak je tak i obsloužen.“ Hana Rasochová, která je na stejné pozici od začátku ledna, jí dává zapravdu. Obě na jejich práci těší, když mohou studentovi sdělit dobrou zprávu nebo mu pomohou vyřešit problém.

Radka Barešová působí na Fakultě financí a účetnictví (FFÚ) jako studijní referentka již několik měsíců. Přístup studentů i svůj hodnotí slovy: „Když přijde mile, to je tak v 99,9 % případů, tak je tak i obsloužen.“ Hana Rasochová, která je na stejné pozici od začátku ledna, jí dává zapravdu. Obě na jejich práci těší, když mohou studentovi sdělit dobrou zprávu nebo mu pomohou vyřešit problém.

Radka Barešová i Hana Rasochová spolu sedí v jedné kanceláři. Prostor kanceláře se jim zdá příliš malý pro to, aby se každá mohla věnovat jednomu studentovi a navzájem se nerušily. Mimo úřední hodiny to podle jejich slov až tolik nevadí, ale když začnou chodit studenti, nastává chaos. Prozatím zde není ani vyřešena plocha, kde by studenti mohli podepisovat a odkládat dokumenty. Problémem zůstává i nedostatek soukromí při vyřizování osobních záležitostí. Jak uvádí Radka Barešová: „Stačí, že se o svých soukromých věcech svěřují své referentce a není potřeba, aby to poslouchali další dva lidé.“

Fronty se na studijním oddělení FFÚ tvoří stejně živelně jako po celé škole. Studijní referentky o nich ví, ale nemohou s tím nic moc dělat. Alespoň radí studentům, aby za nimi chodili jindy než v pondělí a ve středu kolem jedenácté, kdy jsou fronty největší.

Zvláštností FFÚ jsou úřední hodiny studijních referentek i ve čtvrtek. To znamená, že během návštěv studentů musí vyřídit větší část administrativy, než je obvyklé na jiných fakultách. „Rády studentům vyhovíme, ale nejsme 24hodinová služba,“ pousmála se Hana Rasochová v reakci na otázku, zda studenti dodržují úřední hodiny.

Referentky mají studenty rozděleny podle abecedy, což, jak samy připouští, má své výhody i nevýhody. Obě referentky jsou na škole poměrně krátce, takže nemohou dobře srovnávat se systémy jiných fakult. Své zkušenosti hodnotí takto: „Každý týden se objeví nový problém, který se snažíme společně se studenty řešit.“ Hana Rasochová dodává: „Jediný, kdo nám může pomoci se zapracováním je paní Čížková, která tu je déle, ale i ona toho má stejně jako my hodně. Stává se, že domů odcházíme až v sedm.“

Mohlo by tě zajímat: