Nobelova cena za ekonomii 2020 putuje do USA

12. 10. 2020 | | Nezařazené EkHpq_hX0AUVm3p

Královská švédská akademie věd dnes oznámila nové nositele Nobelovy ceny za ekonomii. Stali se jimi dva Američané Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson. Byli oceněni za jejich inovativní formáty aukcí.

Prvním laureátem se stal Paul R. Milgrom, americký ekonom, zabývající se teorií aukce a market designu. Vedle letošní Nobelovy ceny získal i několik dalších cen. Letos získal i cenu od Americké ekonomické asociace. Od roku 1987 působí na Stanfordské univerzitě.

Druhým je Robert B. Wilson, který je taktéž americkým ekonomem. Jeho specializací je mimo ekonomických věd také management. Stejně jako Milgrom působí na Stanfordské univerzitě.

Vedle medaile a diplomu na vítěze čeká finanční prémie deset milionů švédských korun (26 milionů Kč), která se od minulého roku opět zvýšila.

V loňském roce ocenila Švédská akademie věd tři laureáty. Francouzsku Esther Duflovou a dále dva Američany Abhijita Banerjeea a Michaela Kremera za jejich experimentální přístup ke zmírnění světové chudoby.

Samotná Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny, které se objevily v závěti Alfreda Nobela z roku 1895. Uděluje se až od roku 1968 a zavedla jí Švédská říšská banka u příležitosti 300. výročí svého vzniku. O laureátech rozhoduje Švédská akademie věd a nijak se tak neliší od ostatních Nobelových cen.

Foto: https://twitter.com/NobelPrize/status/1315589975002550272

Mohlo by tě zajímat: