O programech VŠE, které podporují talentované sportovce

23. 12. 2022 | | Sport, Studentský život sportovni_management

To, že vrcholoví sportovci nemohou paralelně se svou přípravou studovat vysokou školu, je dávno minulostí. Mnoho vysokých škol se spolu s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) snaží jít sportovcům v tomto ohledu maximálně naproti pomocí různých programů. Cílem nabízených programů je podpořit vybrané sportující studenty a zajistit jim podporu jak ve vzdělání, tak ve sportovní přípravě. Programy, které na Vysoké škole ekonomické (VŠE) můžete využít, vám to mohou náramně ulehčit.

První z programů se nazývá Podpora duální kariéry. Pro studenty ho vytvořila přímo VŠE jako jedna z prvních univerzit v České republice nabízejících podobný program pro sportovce. Druhým programem je Univerzitní Sport (UNIS), který zastřešuje Victoria VSC jakožto resortní sportovní centrum MŠMT.

Pro zařazení do těchto programů je během podzimu třeba projevit zájem tím, že pošlete přihlášku nebo kontaktujete Centrum tělesné výchovy a sportu (CTVS). Programy je možné využívat současně. Jak pro zařazení do Akademického výběru UNIS, tak do Podpory duální kariéry je nezbytné splnit určitá kritéria a potvrdit vaši sportovní výkonnost.

Komise složená z pracovníků CTVS na základě obdržených přihlášek vybere v rámci přidělených kvót okolo dvaceti nejlepších sportovců a sportovkyň, které odešle do Victoria VSC ke schválení. Kvóty a volná místa jednotlivých univerzit jsou stanoveny dle příslušných kritérií a koeficientu, a proto se každý rok mohou měnit. Zároveň může být vybrán pouze ten sportovec, který již není zařazen v jiném resortním centru například u Ministerstva vnitra nebo obrany.

Do programu Podpory duální kariéry VŠE vybírá jednotlivé sportovce sama podle svých vlastních kritérií a kapacita je zde o něco vyšší. Zařazení do programu je vždy na jeden kalendářní rok, po roce se celý proces opakuje. Kritéria pro zařazení i všechny termíny naleznete na stránkách CTVS. Pokud vás VŠE vybere, stačí už jen podepsat smlouvu a můžete začít využívat všechny výhody.

U programu UNIS je odměnou zejména finanční podpora sportovců, jejíž výše se odvíjí od dosahované sportovní výkonnosti a výsledků za uplynulý kalendářní rok. Dále se pak rozlišují individuální a kolektivní sporty či olympijské a neolympijské disciplíny. Mimo to získáte i přístup k sportovním seminářům a workshopům s odborníky, které Victoria VSC v rámci vzdělávání svých členů pořádá. V případě programu Podpora duální kariéry se jedná hlavně o výhody v rámci studia, jako je například prioritní zápis předmětů, úleva při plnění studijních povinností v průběhu semestru, delší zkouškové či volný vstup do sportovišť VŠE.

Pro podrobnější informace neváhejte navštívit stránky CTVS a stránky UNIS nebo si cestou do školy zapněte podcast Vypni s FMV, kde byl hostem ředitel a vyučující CTVS a hlavní koordinátor pro UNIS na VŠE Tomáš Pachl.

Mohlo by tě zajímat: