Organizátoři VŠEFESTu: Bez alkoholu budou studenti líp vnímat a všechno si zapamatují

Organizátoři VŠEFESTu: Bez alkoholu budou studenti líp vnímat a všechno si zapamatují

Mílovými kroky se blíží festival, kde se jako vůbec první představí kapely a spolky Vysoké školy ekonomické (VŠE). I když je teď příprava v plném proudu, našli si dva z jeho organizátorů chvíli na rozhovor o tom, kde vznikl nápad na akci a jak se chystání festivalu vyvíjí. S Janem Knettigem, hlavním organizátorem festivalu, a s Vladimírem Doškem, který se stará o jeho propagaci, jsme se sešli příhodně na kolejích Jarov, kde nealkoholický VŠEFEST vypukne v den státního svátku 28. září ve dvě hodiny odpoledne.

Jak poprvé vznikl nápad uspořádat festival kapel z VŠE?

Honza (H): Nápad jsme dostali spolu s Jirkou Trumpešem během takového kreativního flow myšlenek, když jsme byli v euforii z vítězství soutěže VŠE Hledá Talent – souboj kapel. Tam jsme si uvědomili, že když je těch šikovných kapel na VŠE tolik, bylo by super uspořádat nějakou akci, kde nebudou soupeřit, ale společně hrát. Tak vznikl koncept VŠEFESTU.

Díky propagaci se festival rozjel dřív, než začal. Jak se ti to povedlo?
Vladimír (V): Se začátkem školy se to rozjíždí pořádně, díky plakátům, televizi ve škole… Ale je to teprve začátek, takový klid před bouří. Začíná to bublat, než to pořádně vypění. Snažíme se cílit přímo na naše spolužáky. A věříme, že to bude fungovat.

Other Way

Co myslíš, že je největší lákadlo VŠEFESTu?

V: Největším tahounem jsou asi nealka zdarma, které na festivalu budou. Ale zároveň je to i celý vizuál festivalu. Všechny plakáty, příspěvky na facebook a podobně jsem se snažil udělat tak, aby zaujaly nebo i šokovaly. Dal jsem do souvislosti zajímavé objekty, což souvisí s motivem festivalu „předměty, které jsou vše“, vizuál je takový neotřelý. Určitě i program sám zní lákavě, včetně nabídky street food, ve které jsou známé firmy, třeba vietnamské bagety. To, že se na VŠEFESTu nebude podávat alkohol, hodně lidí ani neví.

To souvisí s další otázkou – nemyslíš, že nepřítomnost alkoholu by mohla lidi odradit?

H: Vzhledem k tomu, že Vladimír říká, že to mnoho lidí ani neví, tak je to nemůže odradit. Ale ne, já myslím, že jde o to, jaký je účel toho festivalu, aby se převážně mladí lidi, převážně z VŠE, sešli a oslavili začátek semestru, poslechli si kvalitní kapely složené z jejich spolužáků. Také se budou moct podívat, jaké jsou studentské spolky na škole, k tomu se můžou dobře najíst a zdarma dobře napít, byť ne alkoholu. To vše pak budou líp vnímat a pamatovat si to do dalšího dne bez bolesti hlavy. Myslím, že to má samá pozitiva, je to jedna z věcí, co nás odlišuje. Navíc jsme i díky tomu snadněji získali podporu od VŠE.

Kolik myslíš, že nakonec přijde lidí? Naplňuje to vaše očekávání?
V: Myslím, že určitě přes tisíc. Já bych chtěl samozřejmě ještě víc, ale to by asi nestačila kapacita, není to festival dimenzovaný na patnáct tisíc lidí. A nesmíme zapomínat, že hodně záleží na počasí.

Jedním z hlavních cílů VŠEFESTu je sblížit studenty z různých fakult. Myslíš, že k tomu dojde?

H: Ano, daří se to částečně už teď – v organizačním týmu jsme každý z jiné fakulty, což je v tomto ohledu první úspěch. Navíc nás podporuje škola, díky čemuž se organizace VŠEFESTu podobá předmětu, který nás z různých fakult sblížil. I na festival pak určitě přijdou lidi z různých fakult, poznají se, sejdou se u studentských stánků a občerstvení. My jsme udělali už vše, teď je to na studentech, aby se skutečně sblížili. A snad přijdou i nějací učitelé, se kterýma se seznámí studenti – vždyť to jsou lidi jako my, jen o pár let starší.

Motivem festivalu jsou „předměty, které jsou vše“. Co tím myslíš?

V: Je to jednak taková hříčka se zkratkou VŠE a jednak je to spojitost mezi školními předměty, které se na VŠE učíme, jako třeba marketing, a zároveň reálnými předměty, které nám ve studiu pomáhají. To může být cokoli, kalkulačka, tužka, ale třeba i bota nebo rtěnka. Spojení těchto předmětů může vyústit třeba právě v takový festival.

Jak je možné, že se ještě takový festival neuskutečnil?

H: Myslím, že to úzce souvisí s tou soutěží kapel, která první ukázala, že na ekonomce je tolik kapel, které jsou schopny dobře zahrát a že by se z toho dal vytvořit program na celý večer. Taky studentské organizace začínají být už hodně zaběhlé. V neposlední řadě máme taky velké štěstí na vedení – když jsem zašel za paní rektorkou, tak se jí nápad líbil a podpořila ho.

A jak to vidíš do budoucna?
H: Doufám, že se z toho stane tradice a takto se o festivalu mluví i u vedení. Když akce bude úspěšná, mohlo by se v ní pokračovat. Dál bych ale rád hodně své práce předal dál. Byla to skvělá, zajímavá práce a hodně nám to dalo, ale přece jen to byly čtyři měsíce práce zadarmo. Doufám tedy, že se v All Arts Club vytvoří takové prostředí, kde se najde každý rok někdo, kdo si to bude chtít vzít na starost, a my budeme jen dohlížet, aby se festival držel u původní myšlenky. Podobně funguje i Studentský majáles, tak se tím můžeme inspirovat.

Více informací o VŠEFESTu zde.

Čtětě také:

VŠEFEST přinese kromě kapel a spolků i tisíce nealko nápojů zdarma

Slávnosti piva, vína a nerdov. Týždenný prehl’ad akcií

Semestr ještě nezačal a vy už se ztrácíte? Stáhněte si speciální číslo pro prváky

 

 

 

 

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

učení, zkouška

Eat, Sleep, Study, Repeat: Jak se letos učit chytře, a ne dlouho!

První předtermíny zkoušek jsou už za rohem. Po semestru bohatém na státní svátky je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyřku. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, kteří spoléhají na „allnighters“ těsně před testy. Než se...

DSCF2650

Komentář: Kreditové poukázky jako brzda potenciálu. Proč studenti VŠE raději obětují jazyky i Erasmus?

Nejeden student VŠE se během studia setkal s problémem nedostatku kreditových poukázek a mnozí z nás se pravděpodobně nečekaně ocitli v situaci, kdy museli tento systém vysvětlovat kamarádům a známým z jiných univerzit. Tento unikátní systém Vysoké školy ekonomické, kde student za zapsané kredity „platí“ kreditovými poukázkami, může vypadat jako perfektní motivační faktor pro mladé...

680363148_1533520658783680_3167244565996985822_n

Mirek Topolánek po letech opět na VŠE! Buďte u toho i vy

Na Vysokou školu ekonomickou (VŠE) ve středu 13. května v 18 hodin dorazí bývalý premiér Mirek Topolánek a ekonomka Lenka Zlámalová. Ve Vencovského aule budou živě nahrávat epizodu populárního podcastu Zlámaný Topol, který pravidelně vychází na webu INFO.CZ, a vy můžete být u toho! Večerní akci zahájí rektor VŠE Petr Dvořák úvodním slovem. Následovat bude...