Parlamentní volby proběhnou už tento víkend. Polovina mladých lidí přitom nevolí

volby ČR

Již v pátek a v sobotu proběhnou v České republice volby do Poslanecké sněmovny. O přízeň voličů na nejbližší čtyři roky usiluje tentokrát 22 politických uskupení, na jejichž kandidátkách se nachází více než pět tisíc kandidátů. Kandidátky jsou následně rozděleny do 14 volebních krajů, každý kandidát se tudíž usiluje pouze o hlasy voličů v rámci daného regionu. 

Aktuálně vládne průzkumům hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše. Podle modelu uveřejněného na Seznam Zprávy, který je tvořen průběžnou kombinací jednotlivých průzkumů, se v těsném závěsu nachází trojkoalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09. 

Skupinu stran, jež by se podle modelu dostali do sněmovny či se hranici přibližují, doplňuje koalice Piráti a Starostové, SPD, KSČM, hnutí Přísaha, ČSSD a uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci. 

Studentské volby ukazují touhu po změně

Volební účast v Česku již dlouhodobě není zásadně vysoká, nedá se však říct, že by časem výrazně klesala. Nejaktivnější byli čeští voliči v devadesátých letech, kdy účast na volbách do sněmovny překonávala 70 či dokonce 80 procent. Ve volbách v roce 2017, kdy účast o pár desetin přesáhla již 17 let průměrných 60 %, poprvé vyhrálo hnutí Andreje Babiše ANO 2011 se ziskem téměř 30 procent. Hranici 10 procent překročily také strany ODS, Piráti a SPD, všechny tři ovšem těsně.

Nejaktivnější voliči jsou přitom zejména starší lidé, mladí se volbám spíše vyhýbají. V roce 2013 přišlo k sněmovním volbám pouhých 51 % lidí ve věku do 29 let, v roce 2006 toto číslo kleslo dokonce na 47. 

Nezájem mladých se odráží i na výsledcích. Ku příkladu v letošních Studentských volbách, které se konaly koncem září na středních školách, suverénně vyhrály koalice Piráti a Starostové s 30,4 % a Spolu s 29,4 % hlasů. Třetí ANO 2011 by se podle studentů muselo spokojit s 8,5 % a Strana zelených s 7,1 % hlasů. Zbytek stran by se dle Studentských voleb do Sněmovny nedostal.

Strany apelují na mladé voliče

Výsledek Studentských voleb se odráží rovněž v kampaních. Zatímco strany jako ANO nebo ČSSD se zaměřují na své tradiční voliče z vyšších věkových kategorií, další svými kampaněmi aktivně oslovují i mladé voliče. Mezi nejaktivnější patří Piráti a Starostové se svou kampaní “Není nám to ukradený”, ve které řeší nejen bydlení či vzdělávání, ale také sexuální násilí, duševní zdraví, rovnost pohlaví, životní prostředí nebo digitalizaci. 

Podobně postupuje i koalice Spolu. Ta původně stavěla svou kampaň na populární tváři mladého poslance Dominika Feriho, ale po medializovaných obviněních ze sexuálního násilí a jeho odchodu z politiky změnila strategii a jednu hlavní osobnost vystřídala pestrou škálou mladých ze své kandidátky.

Pokud již teď víte, že v čase voleb nebudete v místě svého bydliště, pořád máte možnost zařídit si voličský průkaz. Díky němu můžete volit v jakémkoliv stálém volebním okrsku v ČR či zvláštním volebním okrsku v zahraničí při zastupitelském a konzulárním úřadě (s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem, pozn. red.). O průkaz je možné požádat již pouze osobně na příslušném úřadě do středy 5. října do 16 hodin.

Foto: CanStockPhoto

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

aaron-burden-QJDzYT_K8Xg-unsplash

Komplexní „Survival Guide“ do zkouškového je tady. Jde to i bez kofeinu!

Do termínů prvních zkoušek zbývá méně než měsíc. Po semestru bohatém na státní svátky, je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyři plus. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, co spoléhají na „allnighters“ těsně před testy....

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...