Po návratu z rizikových oblastí omezení vstupu na půdu VŠE a povinná karanténa, vedení zatím přerušení výuky neplánuje

5. 3. 2020 | | Zprávy ze školy vše, studenti před vchodem, vysoká škola ekonomická

Od doby, kdy byly v Praze oznámeny první případy koronaviru, je z důvodu přítomnosti nakaženého vyučujícího (momentálně hospitalizovaného v Nemocnici na Bulovce, pozn. red.) do 8. března přerušená výuka na České zemědělské univerzitě. Kvůli jeho kolegovi, který s ním přišel ještě před hospitalizací do styku, byla na jeden den přerušena výuka také na Fakultě strojní a Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického.

Redakce iListu se proto rozhodla kontaktovat také PR oddělení Vysoké školy ekonomické (VŠE) s dotazy ohledně situace na VŠE.

V budovách se nedávno objevily dávkovače s dezinfekcí rukou. Můžeme očekávat další opatření?

Ve všech areálech VŠE byla přijata zvýšená hygienická opatření, např. povrchová dezinfekce všech podlahových krytin, dezinfekce držadel, zábradlí, kohoutků a toalet. Dávkovače s dezinfekcí byly instalovány na otevřených prostranstvích.

V rámci toho byli čínští studenti žijící na kolejích izolováni po dobu 14 dní, jejich pokoje byly intenzivně vyčištěny a dodržovány další předpisy Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Jak nebezpečný je nový virus pro studenty VŠE vzhledem ke zhoršení situace ve světě?

Věříme, že zvládneme tuto nebezpečnou situaci tak, jako doteď, bez paniky. Děláme, co můžeme.

VŠE uplatňuje čtrnáctidenní omezení přístupu do svých areálů pro osoby, které se vrátily z rizikových oblastí – Čína, Hongkong, Írán, Japonsko, Singapur, Jižní Korea nebo Itálie: Lombardie (Miláno), Benátsko, Emilia Romagna (Bologna) , Piemont (Turín), Trentino Alto Adige (Trento a Alpy). Všichni studenti a zaměstnanci, kteří se vrátili z rizikových oblastí po 17. únoru, by měli tuto skutečnost nahlásit na e-mailové adrese karantena@vse.cz.

Oddělení zahraničních styků VŠE je v kontaktu s partnerskými univerzitami a svými studenty v rizikových oblastech. Pozorně sleduje situaci a studenty o všem informuje. Všichni studenti VŠE, kteří během zimního semestru 2019 navštěvovali naše partnerské školy v Číně, se bezpečně vrátili v lednu 2020.

Všechny nominace studentů VŠE na výměnu do Číny a Jižní Koreji byly zrušeny na základě doporučení Ministerstva zahraničních věcí (MZV) a rozhodnutí vedení VŠE. Všem odcházejícím studentům VŠE bylo doporučeno zaregistrovat se do systému DROZD (registrační systém MZV pro občany v zahraničí, pozn. red.) a získávat tak aktuální informace.

Existuje plán karantény VŠE? Pokud k tomu dojde, bude letní semestr prodloužen?

Karanténa celé univerzity není prozatím nutná. Situace se však může každým okamžikem změnit. Pokud se objeví závažné důvody, vedení VŠE je připraveno přijmout vhodná opatření.

Budou akce pořádané na VŠE probíhat ve své plánované podobě, nebo budou omezeny? Můžeme předpokládat, že se budou přednášky a zkoušky konat online?

Služby, akce a přednášky nejsou v současné době omezeny. Nejsme však schopni předvídat vývoj situace.

VŠE vyvěsila v prostorách kolejí oznámení s doporučeními preventivních opatření. Na webových stránkách je zároveň zveřejněno opatření rektorky.

Infekce ve světě

Onemocnění COVID-19 (známé pod označením koronavirus, způsobeno koronavirem SARS-CoV-2, pozn. red.) je nový typ pneumonie, o němž si vědci myslí, že byl přenesen na člověka prostřednictvím netopýrů. Netopýři DNA a DNA koronaviru jsou totiž podobné z 96 procent a zbývající 4 procenta jsou neznámé mutace.

K infikování zpravidla dochází od člověka k člověku prostřednictvím infikovaných „kapiček“ (které zůstanou ve vzduchu například po kýchnutí, pozn. red.), a to jejich vdýchnutím nebo přes sliznici očí. Vědci také nedávno uvedli, že virus může být přenášen také močí nakažených či z matky na dítě během těhotenství.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO, World Health Organisation, pozn. red.) bylo ve středu 4. března v 10 hodin ve světě detekováno 93 094 případů onemocnění COVID-19, přičemž smrtelných bylo 3 198. Nejvíce případů v Evropě bylo zjištěno v Itálii, kde se jednalo o 2 502 lidí, z nichž 80 již skončilo úmrtím. Jedná se o jedinou evropskou zemi, kde se objevily smrtelné případy nakažení.

Podle údajů ze dne 4. března se onemocnění kromě Itálie objevilo v dalších 31 evropských zemích, přičemž nejvíc nakažených jich je ve Francii (212 nakažených), v Německu (196 nakažených) a ve Španělsku (151 nakažených). Záhadnému viru se nevyhnula ani Česká republika, v níž bylo v dané chvíli WHO registrováno 5 případů infekce.

WHO zvýšila úroveň hrozby epidemie koronaviru na „velmi vysokou“. Jedná se o nejvyšší stupeň rizika v jejím žebříčku. Současně WHO poznamenává, že epidemie může být zastavena, pokud budou blokovány cesty šíření viru. Je proto důležité nepropadat panice, jelikož medicína se v dnešní době vyvíjí omnoho rychleji, než v minulosti. V současné době, i když se virus šíří, zůstává úmrtnost relativně nízká (2 %) ve srovnání s vypuknutím SARS v letech 2002-2004. Tehdy bylo ohlášeno celkem 8 437 případů, z nichž 813 bylo fatálních.

Opatření a prevence

Doporučení WHO:

  1. Ruce si pravidelně umývejte mýdlem a ošetřujte je přípravkem obsahujícím alkohol.
  2. Dodržujte pravidla hygieny dýchání:

Při kašlání a kýchání si zakryjte ústa a nos ubrouskem nebo ohybem lokte. Ubrousek okamžitě zahoďte do koše s víkem a ošetřete si ruce antiseptikem obsahujícím alkohol nebo si je umyjte mýdlem a vodou.

  1. Udržujte vzdálenost na veřejných místech:

Udržujte od ostatních lidí odstup alespoň 1 metr, zejména pokud mají kašel, rýmu a horečku.

  1. Pokud je to možné, nedotýkejte se rukama očí, nosu ani úst.
  2. Pokud máte horečku, kašel nebo potíže s dýcháním, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.
  3. Při návštěvě trhů, na kterých se prodávají živá zvířata, maso nebo jiné živočišné produkty, se jako obecné preventivní opatření řiďte obvyklými hygienickými pravidly.
  4. Nejezte syrové nebo nedostatečně tepelně ošetřené potraviny živočišného původu.

Foto: Vysoká škola ekonomická v Praze, Světová zdravotnická organizace

 

Mohlo by tě zajímat: