Podnikohospodářská fakulta je nejoblíbenější fakultou, vyplývá to z předběžné statistiky

30. 8. 2016 | | Studentský život, Zprávy ze školy ing_mgr

Největší zájem mezi uchazeči o bakalářské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze je o Podnikohospodářskou fakultu (FPH),  naopak nejmenší  o Fakultu managementu v Jindřichově Hradci (FM). Vyplývá to z předběžné statistiku počtů podaných přihlášek.

Před několika týdny vyšlo najevo, že i když počet uchazečů klesá, jejich zájem o Vysokou školu ekonomickou v Praze trojnásobně převyšuje kapacitu nabízených míst. Ovšem jak jsou na tom jednotlivé fakulty?

„Podniko“ láká mladé podnikatele

Budeme-li  se dívat jen na souhrnná čísla, zjistíme, že nejpopulárnější mezi uchazeči o bakalářské studium je Podnikohospodářská fakulta. Tam se letos hlásilo 2 462 uchazečů na zhruba 732 míst. Ovšem takový zájem o tuto fakultu není ničím neobvyklým.  „Je to dáno především atraktivitou nabízených oborů a vysokou uplatnitelností absolventů zejména  v podnikové  praxi. Řada studentů se profiluje v oblasti začínajícího podnikání a startupů a tato fakulta je jim v tomto ohledu skvělým odrazovým můstkem. Na VŠE byl v loňském roce navíc otevřen podnikatelský akcelerátor xPORT VŠE, který studenty a absolventy podporuje v rozjezdu jejich podnikání,“ vyjmenovává důvody tisková mluvčí VŠE Zuzana Politzerová.

Politologie se ani letos neotevře

Fakultě zvýší atraktivitu u maturantů i nabízené magisterské programy. „Na FPH jsem se přihlásila i kvůli specializaci na magistrovi. Chci se zabývat personalistikou a psychologii,“ uvádí čerstvě přijatá studentka Dominika. Trojnásobný převis zaznamenala i Fakulta financí a účetnictví a Fakulta mezinárodních vztahů. FMV přitahuje studenty svou bohatou nabídkou jazykových kurzů. „Odjakživa mě baví cizí jazyky, ze třech jsem dokonce maturovala. Líbí se mi, že v nich můžu pokračovat a dál se zdokonalovat. Navíc vím, že po absolvování této školy budu mít uplatnění a líbí se mi možnosti stáži i během studia,“ míní  Radka z FMV.  Ovšem ani letos se obor Politologie na  této fakultě neotevře. K jeho otevření bylo zapotřebí 30 úspěšných zájemců, jenže nakonec jich bylo pouhých 18.

Ač by se mohlo zdát, že o Národohospodářskou fakultu není zájem, není tomu tak . Stejně jako v případě všech ostatních fakult počet přihlášených více než dvojnásobně převyšuje nabízenou kapacitu oborů příslušné fakulty

U FISu  nelze dělat závěry s ohledem na to, že tato fakulty ještě pořádá druhé kolo přijímacího řízení. Stejně tak je na tom i Fakulta managementu v Jindřichově Hradci. Nicméně lze vydedukovat, že FM v žebříčku zůstane na posledním místě. V případě Fakulty managementu samozřejmě hraje částečnou roli její lokace, tedy že jako jediná fakulta VŠE není alokována v Praze. Jedná se navíc o menší fakultu, tudíž logicky oslovuje menší skupinu žadatelů.

Fakulta Počet přihlášek Počet nabízených míst
FPH 2 462  732
FMV 1 873 880
FFÚ 1 543 525
FIS 1 228 660
NF 1 182 533
FMJH    464 250

ČTĚTE TAKÉ:

Studentka NF: Ekonomie učí myslet a chápat souvislosti. To na středních chybí

Vybraní studenti pražských univerzit se podílí na budoucnosti sdílených aut

VŠE bude mít svůj vlastní festival. Ukáže, že se studenti mohou bavit i bez alkoholu

 

 

 

 

 

Mohlo by tě zajímat: