Praktičtí podnikohospodáři

30. 3. 2004 | | Zprávy ze školy

Poslední události nás přesvědčují, že mezi jednotlivými fakultami, jejich studenty a pedagogy určité rozdíly existují. Neustálé fronty a anonymitu školy pociťují všichni studenti VŠE bez rozdílu, všichni také studují celoškolský základ a mají určitou představu o fakultách. Jak vnímají svoji fakultu studenti a čerství absolventi, jsme tentokrát zjišťovali na půdě Podnikohospodářské fakulty.

Poslední události nás přesvědčují, že mezi jednotlivými fakultami, jejich studenty a pedagogy určité rozdíly existují. Neustálé fronty a anonymitu školy pociťují všichni studenti VŠE bez rozdílu, všichni také studují celoškolský základ a mají určitou představu o fakultách. Snad i pocit, že je znají. Jak vnímají svoji fakultu studenti a čerství absolventi, jsme tentokrát zjišťovali na půdě Podnikohospodářské fakulty.

„Kdybych se měla rozhodnout, co studovat, znovu bych si vybrala VŠE. Fakultu jsem tenkrát vybírala vylučovací metodou – odpadla informatika, jazyky a účetnictví. Teď bych se jednoznačně znovu rozhodla pro podnikové hospodářství,“ je přesvědčena Markéta. S tím souhlasí i Jana: „Pro VŠE mluví její jméno, je to prestižní škola a třetí fakulta by u mě zvítězila na sto procent!“ Se svou volbou je spokojená i Lucie: „Naše fakulta mi dala pro praxi nezbytnou práci na počítači a spoustu poznatků z podnikové ekonomiky a managementu. Ocenit by člověk měl i špičkové vybavení školy výpočetní technikou.“

Markéta má těsně před promocí, nedávno začala pracovat jako product manager v německé firmě. „Studium mě bavilo, na bakaláři bylo výborné, že jsme měli hodně volitelných kreditů a člověk si mohl mnohé vyzkoušet a snadněji si zvolit vedlejšku. První semestr inženýrského studia jsem byla úplně nadšená, dobré bylo manažerské rozhodování a všechny manažerské informatiky,“ hodnotí Radka dodává: „Líbilo se mi, že některé předměty byly hodně spojené s praxí. Během studia jsem se zaměřila především na marketing.“ Markéta si jako vedlejší specializaci vybrala Oceňování podniku a jeho majetku z Fakulty financí a účetnictví: „Ještě na bakaláři nám hned na začátku semestru umřel vyučující kurzu Oceňování nemovitostí. Ale už jeho úvodní hodina mě tak navnadila, že když jsem se později dozvěděla o nové vedlejšce na jedničce, kterou náhodou studovala moje nová spolubydlící, hned jsem si ji zapsala.“ A nebyla zklamaná.

Jana si vybrala vedlejší specializaci Učitelství odborných předmětů. Nyní vyučuje na obchodní akademii a státní jazykové škole. „Pokud bych studium na VŠE měla oznámkovat, získala by VŠE asi trojku, tedy průměr.“ V sedmém semestru se jí zdálo, že znovu začíná od nuly, musela se prokousat makrem a mikroekonomií, složit státnice z ekonomie. „Zvrat nastal až volbou vedlejší specializace: měla jsem pocit, že konečně chodím do normální školy.“ Podle Jany je velkou výhodou třetí fakulty i to, že je nejmenší: „Alespoň trochu to odbourává anonymitu mezi studenty.“ Ke své profesi využívá takřka všechno, s čím se seznámila na Podnikohospodářské fakultě: „Při vyučování předmětu ekonomika na obchodní akademii probíráme okruhy typu: marketing, management, personalistika, majetek podniku, zásobování a logistika nebo financování podniku. Vděčná jsem i vyučujícím na vedlejší specializaci, kteří mi předali velké množství informací a zkušeností potřebných k mé současné práci. Teď s odstupem času jsem ráda, že jsem všechno ustála a jsem absolventkou VŠE.“

Děkan: prof. Ing. Jiří Kleibl, CSc.

Proděkani:
pro vědu: prof.Ing.Dr.h.c Radim Vlček, CSc.
pro pedagogiku a informatizaci: doc. Ing. Tomáš Kubálek, CSc.
pro zahraniční vztahy a styk s veřejností: doc.PhDr. Karel Pavlica, Ph.D.

Studijní referentky:
Alena Humešová
Miluše Ježková
Růžena Vojířová
Ivanka Skalická

Hlavní specializace:
Podniková ekonomika a management

Vedlejší specializace:
Ekonomika průmyslového podniku (EPP)
Finanční manažer (FIM)
Logistika – mezinárodní přeprava a zasilatelství (LOG)
Marketing (MAR)
Management (MNG)
Management kvality, environmentu a bezpečnosti (MQE)
Malé a střední podniky v tržním prostředí (MSP)
Personální management (PER)
Psychologie a sociologie v řízení firmy (PSF)

Mohlo by tě zajímat: