„Prezidentská debata na půdě školy byla ze strany vedení VŠE krokem dopředu,“ říká předseda Klubu mladých politologů Jakub Němec

5. 12. 2023 | | Tuesday Talks 405366591_353043124043280_2909527205998423696_n

Jakub Němec, student Národohospodářské fakulty (NF), je již druhým rokem předsedou Klubu mladých politologů (KMP), který pořádá na Vysoké škole ekonomické (VŠE) debaty s politiky o aktuálním společenském dění. „Bolívijská senátorka přijela na debatu tramvají,“ popsal svoje překvapení z nedávné akce spolku. V rozhovoru dále přiblížil výzvu, kterou představovala organizace debaty prezidentských kandidátů a také výhody zapojení se do spolkového života na VŠE. „Podílet se na fungování a rozvíjení spolku a ukázat, že se nebojíte aktivně zapojovat, může být právě vaší přidanou hodnotou,“ vyzdvihnul.

Jaké byly tvoje začátky v KMP?

Ke spolku jsem se přidal na jaře 2021, což bylo v době covidu, takže mé začátky byly online. První akcí, kterou jsme pořádali, byla online debata „Ženy v politice“. Tehdy jsem psal svoji první pozvánku na debatu současné předsedkyni poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové, která tehdy byla předsedkyně TOP 09 a pamatuju si, že jsem to hned na začátku pokazil a poslal jí špatný email.

Postupně to ovšem bylo fajn a po tomto mém zajímavém začátku jsme začali dělat i jiné akce. Po roce skončil tehdejší předseda KMP Zdeněk Moravec a hledalo se nové vedení spolku. Já jsem se tedy rozhodl, že budu kandidovat a zkusím novou výzvu, protože jsem cítil, že je třeba něco po covidu změnit a od února 2022 spolek vedu.

Jak fungoval spolek za covidu?

Spolek fungoval mnohem méně než by měl fungovat, jelikož se jedná o volnočasovou aktivitu, která stojí především na setkávání lidí. Když už to bylo uvolněné, tak jsme se setkávali osobně alespoň na schůze. Debaty, workhopy a jiné akce jsme dělali online. Ze začátku to bylo hodně nepříjemné, ale postupně se na to spolek adaptoval a to období přežil, což je nejdůležitější.

Na konci roku 2022 jste pořádali debatu prezidentských kandidátů. Jednalo se možná o největší akci toho roku. Co to z tvého pohledu spolku přineslo? Jaké byly překážky a jak probíhala organizace?

Jsme velmi rádi, že jsme debatu mohli uspořádat společně s VŠE a oceňujeme, že škola změnila svůj pohled na pořádání akcí i v rámci politických témat a podobných aktivit. V rámci spolku nám to určitě pomohlo se zviditelnit, na YouTube kanále České tiskové kanceláře (ČTK) má záznam z debaty aktuálně přes 85 tisíc zhlédnutí, což hodnotím velmi pozitivně. Pořádat akci v plně obsazené Vencovského aule byla výzva, online pak debatu sledovalo dalších několik desítek tisíc lidí a všichni očekávali, že je vše perfektně připravené a bez chyby. Nebýt pomoci VŠE, rozhodně bychom to nezvládli v takové kvalitě. Pro spolek to byla úžasná zkušenost.

Zaznamenali jste zvýšený zájem o váš spolek po této debatě?

Ano, přibyli nám sledující na Instagramu i Facebooku, dostali jsme několik žádostí o členství, což je pro nás to nejdůležitější, a obecně se zvýšila povědomost o spolcích na VŠE a jejich aktivitách.

Myslíš si, že změna vedení více liberalizovala veřejný prostor v souvislosti s pořádáním debat? Jinak řečeno, dává nyní VŠE více prostoru spolkům v pořádání libovolných debat a přednášek?

Jednoznačně vnímám, že škola spolky hodně podporuje v tom, aby zlepšovaly studentský život, prezentovaly se a byly vidět. V rámci liberalizace aktivit, které mohou spolky pořádat, si myslím, že je to krok dopředu. V roce 2018 se naše debata prezidentských kandidátů nemohla konat na půdě školy, protože jsme k tomu nedostali povolení. Lze tedy s jistotou říct, že došlo k uvolnění pravidel pro pořádání akcí.

Kteří z hostů debat KMP v tobě zanechali dojem?

Vzhledem k tomu, že jsem ve spolku již delší dobu, tak jsem měl možnost se potkat se spoustou významných lidí. Svým působením na mě udělal dojem Mirek Topolánek, bývalý premiér České republiky. Překvapil mě svou přípravou na celou akci. Bylo vidět, že debatu bral velmi vážně, a svým vystupováním a vlastnostmi mě velmi zaujal.

Nedávno přijela na půdu VŠE bolívijská senátorka Cecilia Requena, to bylo také zajímavé setkání. Byli jsme moc rádi, že jsme měli možnost s ní debatu na VŠE uspořádat, ona zase oceňovala to, že mohla přijet a debatovat o Bolívii se studenty. Po Praze jezdila městskou hromadnou dopravou, z čehož jsem vnímal, že její obavy o bolívijské pralesy a životní prostředí nejsou jen prázdná slova, a opravdu si za nimi stojí.

S jakými hosty se mohou studenti VŠE v rámci vašich budoucích debat setkat? 

V této chvíli mohu prozradit například debatu o budoucnosti hlavního města Prahy s bývalými primátory, současnými politiky a architekty.

Chystáte kromě debat do budoucna i jiné projekty?

Ano, chtěli bychom začít pravidelně nahrávat vlastní podcast. Naši noví členové se do příprav rádi zapojují a vnímám, že chtějí právě tuto formu obsahu začít vytvářet. Podcast aktuálně patří mezi naše priority společně s přípravou nového merche. V debatách zaměřených na aktuální společenská témata s bývalými i současnými politiky budeme i nadále pokračovat.

Na co se můžou posluchači v podcastu těšit?

Do podcastu budeme zvát zajímavé hosty z veřejného života, akademické obce i mimo ni. Na našich sociálních sítích budeme zveřejňovat všechny informace k podcastu, debatám a dalším akcím KMP, nenechte si to ujít.

Členství ve spolku jako investice do budoucnosti

Jaké výhody má členství ve spolku?

Jedná se především o investici do budoucnosti. Jak v rozhovoru pro iList řekl prorektor Pavel Hnát, budoucím zaměstnavatelům nemusí stačit pouze diplom z vysoké školy, ale budou požadovat něco víc. Podílet se na fungování a rozvíjení spolku a ukázat, že se nebojíte aktivně zapojovat, může být právě vaší přidanou hodnotou. Sice nemůžeme nabízet materiální benefity, jako velké konglomeráty nebo obecně společnosti do kterých jdete pracovat na plný úvazek, ale členství ve spolku vás může obohatit o nové kontakty na lidi, kteří jsou ve veřejném životě aktivní.

Pomohlo členství v KMP bývalým či současným členům v profesním životě?

Ano, z našich bývalých členů můžu zmínit například Janu Soukupovou, která je v současnosti vedoucí kanceláře ministryně a dostala se do žebříčku Forbes 30 pod 30. Bývalá členka Barbora Urbanová je v současnosti poslankyně za STAN (Starostové a nezávislí, pozn. red.) a bývalý člen Ondřej Babka je poslanec za ANO. Naší současné člence pomohlo členství v KMP získat stáž v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, další současný člen Martin Růžek je v představenstvu TOP týmu a naše místopředsedkyně je senátorkou v akademickém senátu NF VŠE.

Co bys vzkázal studentům, kteří by se chtěli přidat do spolku, ale z nějakého důvodu váhají?

Myslím si, že je důležité překonávat komfortní zónu. Vstup do spolku je velký krok a pamatuju si, že já sám jsem nad tím hodně přemýšlel, než jsem se rozhodl přidat. Samozřejmě být součástí jakéhokoliv spolku vám zabere čas a nějakou energii, ale vyplatí se do těchto aktivit zapojovat. Člověku to dá hodně zkušeností, kontaktů, možností a otevře dveře i na jiné zajímavé akce. Díky KMP jsem získal kontakty na OSN, účastním se schůzí a jezdím na debaty OSN v České republice. Po dvou letech ve vedení spolku tak musím říct, že to za to rozhodně stojí.

 

Foto: archiv Jakuba Němce, archiv KMP

Mohlo by tě zajímat: