Prezidentské volby a pomoc Ukrajině. Vychází nové číslo iListu

20. 3. 2023 | | Studentský život, Zprávy ze školy Číslo iListu březen 2023

Od úterý do čtvrtka si můžete v areálu Vysoké školy ekonomické (VŠE) na Žižkově vyzvednout první tištěného číslo tohoto semestru. Nové vydání se zaměří na událost, ke které se v lednu ubírala pozornost téměř nás všech – prezidentské volby.

Vážné číslo však otevírá o něco méně vážný článek – známý satirik a youtuber Jan Špaček v rozhovoru promluví o tom, jaké to bylo dělat rozhovory s prezidentskými kandidáty, jestli by sám někdy chtěl být politikem, proč nesouhlasí se systémem prezidentských voleb nebo to, že kvóty pro muže s postavou ve tvaru hrušky nejsou řešením.

Nechybí samozřejmě medailonek výherce prezidentských voleb Petra Pavla, ale ani popis jedné z mnoha kauz, které volby provázely – doktorské rychlotituly na Mendelově univerzitě v Brně.

Sociální sítě nás již provází životem a není tomu jinak ani u voleb. Věnujeme se fenoménu, kdy sociální sítě zvedají účast lidí ve volbách nebo jak mohou díky zneužívání dat nebo efektu rozjetého vlaku kandidáti zvítězit. Nechybí ani zhodnocení prezidentských voleb politologem Petrem Justem, podle kterého byly kampaně sice vždycky emotivní, letos ale dosáhly maximálního emočního dna.

K samotnému průběhu voleb a způsobu vedení kampaní kandidátů, kteří se dostali do druhého kola, se vyjádří politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity. V rozhovoru se dostaneme k určujícím momentům voleb, postoji hnutí ANO, dopady prezidentské volby na společnost i k tomu, co bude nyní hlavním úkolem nového prezidenta.

Nemohli jsme opomenout ani rok od začátku ruské agrese na Ukrajině a podívali jsme se na solidaritu, kterou vyvolala. V polovině výtisku tak najdete zachycené příběhy několika zástupců kultury, retailu a umění, kteří oblékali figuríny do barev modro-žluté, pořádali výstavy nebo promítali filmy právě na podporu ukrajinského boje za svobodu.

Číslo iListu budeme i tentokrát rozdávat za dobrovolný příspěvek. Neváhejte si pro něj přijít do Italské budovy v úterý a ve čtvrtek od 9:15 do 18:00. Ve středu nás najdete během přestávek u vstupu do Staré budovy. V areálu Jižního Města nás bohužel nenajdete, protože nám nestačí časové kapacity. Pokud se k nám chcete přidat a rozšířit náš tým, rádi vás uvidíme!

Grafika: Tereza Větrovcová

Mohlo by tě zajímat: