Pro CEMS ušili na příští rok nový kabát

Pro <acronym title="Community of European Management Schools">CEMS</acronym> ušili na příští rok nový kabát

Studijní program CEMS (Comunity of European Schools and International Companies), do kterého je po výběrovém řízení zapsáno ročně čtyřicet studentů VŠE, se od příštího akademického roku zpoplatní a prodlouží. CEMS doteď probíhal jako dvousemestrální program, přičemž jeden semestr musel být odstudován na jedné z partnerských univerzit v zahraničí.

Studijní program CEMS (Comunity of European Schools and International Companies), do kterého je po výběrovém řízení zapsáno ročně čtyřicet studentů VŠE, se od příštího akademického roku zpoplatní a prodlouží. CEMS doteď probíhal jako dvousemestrální program, přičemž jeden semestr musel být odstudován na jedné z partnerských univerzit v zahraničí.

Pro zájemce z řad studentů třetích ročníků bakalářského studia však tento program dostane jinou podobu. Hlavní změna spočívá v tom, že se doba trvání prodlouží na čtyři semestry díky akreditaci Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a že bude zavedeno školné. Jeho výše, jak uvedla na informačních schůzkách CEMS ve středu 12. prosince 2007 Hana Machková, prorektorka pro zahraniční vztahy a PR, se odhaduje na 1 000 Euro ročně. Vzhledem k tomu, že tento nový studijní program bude o rok prodloužen, se celkové školné vyšplhá na 2 000 Euro. Machková to zdůvodnila tím, že jelikož jde o akreditovaný program v cizím jazyce, ukládá MŠMT povinnost za studium tohoto programu zaplatit.
Novinkou je také fakt, že se na program CEMS budou moci hlásit také studenti, kteří již v minulosti absolvovali výměnný semestrální pobyt v zahraničí. Dosud si totiž zájemci museli vybrat – buď CEMS, nebo Erasmus.

Jeden program, dvojí metr

Stejně jako je celá VŠE rozpolcena na studenty, kteří studují v dobíhajícím starém režimu a studenty, kteří přešli na evropské kredity, bude v akademickém roce 2008/2009 rozpolcen i CEMS. Oddělení zahraničních styků (OZS) nechtělo z výběru vyloučit současné studenty prvního ročníku navazujícího magisterského programu či studenty pětiletého magisterského programu. Proto se rozhodlo dát jim šanci. Pro ně bude však platit stávající řád. To mimo jiné znamená neplacení školného anebo povinnost vystudovat CEMS během jednoho roku.
„Jsme si vědomi změn, které s sebou nový řád ponese, ale nechceme diskriminovat talentované uchazeče, kteří studují ještě ve starých kreditech. Měli by dostat šanci dokončit studium v tom řádu, ve kterém se na VŠE přihlásili, a stejně tak by měli dostat šanci v těch starých kreditech studovat i na CEMSu,“ zdůvodnila Machková souběh dvou studijních programů.

Jak bylo během informačních schůzek mnohokrát zmíněno, program CEMS je časově velice náročný, nejen proto, že probíhá celý v cizím jazyce, ale také díky tomu, že studenti musí současně studovat svou hlavní specializace na VŠE a k tomu navíc předměty programu CEMS. Studijní zátěž je tak obrovská.

Nejen prospěch rozhoduje o přijetí

Ideální uchazeč musí splňovat hned několik podmínek. Nejpozději v červnu 2008 musí mít ukončený třetí ročník VŠE, ovládat dva cizí jazyky, mít dobré studijní výsledky, komunikační schopnosti a jasný záměr s ohledem na obor International Management. Výběrové řízení probíhá ve dvou kolech, první spočívá v posouzení životopisu, motivačního dopisu a studijních výsledků. V druhém kole na uchazeče čeká tzv. Assessment Centre, což je komplexní program, který zahrnuje psychologickou diagnostiku a aktivizující metody.

Přihlášku je potřeba vyplnit nejpozději do 14. února 2008. Novinkou je i její zpoplatnění, které se však týká jen studentů, kteří se budou hlásit do „nového“ dvouletého programu. Mezi 10. a 14. březnem pak bude probíhat Assesment Centre.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batohtodo remove

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy.todo remove

ševčík seznam

Ševčík rezignoval! Kontroverzní proděkan Národohospodářské fakulty se vzdal funkce ve vedení.

Miroslav Ševčík k 28. březnu rezignuje ze své pozice proděkana pro ekonomiku Národohospodářské fakulty (NF) Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Redakci to potvrdilo několik zdrojů seznámených se situací, Ševčík to následně sám oznámil. Kontroverzní Miroslav Ševčík působil na vedoucích pozicích fakulty jako děkan nebo proděkan nepřetržitě od roku 2010. Detaily celé záležitosti dále zjišťujeme.todo remove

9f540da5-1bf8-4d65-b133-d0550ace1767

Z Love Islandu na vrchol: Influencer monitor ukázal nový trend

Ikonický influencer, symbol mladé generace, Karel Kovář alias Kovy byl sesazen z prvního místa Influencer monitoru, který pravidelně od roku 2019 vydává Centrum pro marketingový výzkum a strategický marketing působící na Fakultě podnikohospodářské (FPH) na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Rok 2024 totiž ovládla devatenáctiletá Domi Alagia. V minulém roce přitom nefigurovala ani v první patnáctce.todo remove