První rektorský řetěz VŠE zmizel ze školní sbírky. Objevil se v aukci

26. 4. 2019 | | Zprávy ze školy 926

Jedna z historických insignií Vysoké školy ekonomické (VŠE), první rektorský řetěz, se objevila bez vědomí školy v internetové aukci. Tuto informaci přinesl deník Mladá fronta DNES. Uvedl také, že škola již začala vyšetřovat, jak je možné, že klenot zmizel. Zároveň nevylučuje, že se obrátí na policii. Klenot se momentálně nachází na aukčním portálu Aurea Numismatika s vyvolávací cenou 18 000 korun. Aukce bude ukončena 18. května 2019.

Škola začala vlastní vyšetřování, jakmile se dozvěděla, že se její klenot prodává v aukci. Zatím není známo, jak ze sbírky školy zmizel. „VŠE se rozhodně bude snažit kontaktovat majitele a situaci prověřit. Nastane-li situace v průběhu vlastního šetření, která bude naplňovat podstatu trestného činu, obrátíme se na policii,“ řekla deníku MF DNES tisková mluvčí školy Martina Mlynářová.

Dle Romana Veselého z firmy Aurea Numismatika, která aukční portál provozuje, není řetěz v jejích vlastnictví, ale draží ho pro jejich klienta. „Ve smlouvě všichni naši zákazníci podepisují, že předměty jsou jejich a nepocházejí z trestné činnosti. Na trhu s uměním se například pohybuje i řada obrazů, které dříve visely někde na ministerstvech, jsou na nich vidět místa po stržených štítcích. Vše prověřovat nemůžeme,“ komentuje situaci pro MF DNES Veselý.

Historická a kulturní hodnota řetězu je nevyčíslitelná

Jedná se o první rektorský řetěz VŠE z padesátých let minulého století, na kterém je vyrytý ještě původní název školy „Vysoká škola politických a hospodářských věd“ a letopočty 1949 a 1953. Samotný řetěz má délku padesát osm centimetrů a spolu s medailí je vyroben ze zlata a stříbra. Ačkoli se v současnosti již nepoužívá a rektorka nosí při zvláštních příležitostech na hrudi jiný, dle historika Josefa Šaura z Masarykovy univerzity, kterého MF DNES oslovila, se jedná o klenot nevyčíslitelné historické a kulturní hodnoty. Takové insignie jsou dle jeho názoru vytvářeny nejlepšími umělci své doby a uchovávají se v trezorech. Škola by se prý řetězu jen těžko sama zbavovala.

Dle statutu VŠE z roku 2018 jsou akademickými insigniemi VŠE rektorské žezlo a akademické řetězy. Předměty symbolizují vnější výraz samostatné existence a autonomie VŠE. Spolu s patřičnou dokumentací jsou uloženy na rektorátu a lze je použít při konání akademických obřadů, a to i jiných vysokých škol, nebo při jiných významných událostech. O použití akademických insignií a pravidlech jejich používání rozhoduje rektor.

Foto: aurea.livebid.cz

Mohlo by tě zajímat: