Rajská budova – bagry na obzoru

11. 12. 2003 | | Zprávy ze školy

Už několik let se na VŠE mluví o stavbě Rajské budovy (RB). Pomalu ale jistě se projekt stává skutečností. Nová část žižkovského areálu školy by měla stát v roce 2005. Autorem projektu je brněnská architektonická kancelář Wik. RB bude stát na pozemku za Novou budovou, vzhledem i umístěním bude navazovat na menzu. V prvním a druhém podlaží najdeme jednu velkou posluchárnu, dále učebny a menší posluchárny.

Už několik let se na VŠE mluví o stavbě Rajské budovy (RB). Pomalu ale jistě se projekt stává skutečností. Nová část žižkovského areálu školy by měla stát v roce 2005.

Autorem projektu je brněnská architektonická kancelář Wik. RB bude stát na pozemku za Novou budovou, vzhledem i umístěním bude navazovat na menzu. V prvním a druhém podlaží najdeme jednu velkou posluchárnu, dále učebny a menší posluchárny. Ve zbylých třech podlažích budou seminární místnosti, studovny a kanceláře. To vše celkem na téměř 24 000 m2 užitné plochy.

Na stavbu je v současné době vyhlášena veřejná soutěž; dosud se přihlásilo 11 firem a obálky s jejich nabídkami budou otevřeny 4. listopadu. O zakázkách této velikosti rozhoduje vládou ustavená komise, ta tak musí učinit do 90 dnů (za VŠE v komisi zasednou tři nebo čtyři zástupci vedení). Jak sdělila ing. Milena Petrasová, vedoucí Investičního oddělení VŠE, kritéria výběru jsou následující: nabídnutá cena, reference a technicko-ekonomické předpoklady firem.

Stavba by měla začít do 31. ledna 2004, termín zahájení i dokončení se však může posunout, nerozhodne-li výběrová komise včas nebo podá-li některý účastník námitku proti průběhu soutěže nebo rozhodnutí zadavatele. V podmínkách soutěže je dokončení stavby stanoveno na 30. červen 2005 a budova má být uvedena do provozu v akademickém roce 2005/2006. Pokud tedy vše půjde maximálně hladce, mohla by sloužit od zimního semestru 2005, jinak se „ráje“ dočkáme až na jaře 2006.

Celkové náklady na vybudování RB budou známy až po uzavření smlouvy se stavební firmou. Budou se však pohybovat okolo 550 milionů korun. Jak řekl kvestor VŠE ing. Jiří Kříž na zářijovém zasedání Akademického senátu VŠE, ze státního rozpočtu bude uhrazeno více než 300 milionů, škola zaplatí přibližně 250 milionů. Polovinu těchto peněz by měla získat prodejem budov v ulicích Černá a Štěpánská, polovinu má našetřenu již nyní.

Dalším připravovaným projektem je nástavba a rekonstrukce menzy Italská, která z architektonického hlediska s RB souvisí, ale jedná se o samostatný projekt. Realizace se předpokládá v akademickém roce 2005/2006.

Mohlo by tě zajímat: