Rajskou budovou se proháněli roboti
Zprávy ze školyVŠE se na jeden den proměnila ve vědecké pracoviště. Již druhým rokem se zde uskutečnil Den vědy, jenž otevřel obzory všem zájemcům o nové objevy a poznání.
VŠE se na jeden den proměnila ve vědecké pracoviště. Již druhým rokem se zde uskutečnil Den vědy, jenž otevřel obzory všem zájemcům o nové objevy a poznání.
Přiblížit různá vědecká odvětví široké veřejnosti, a především středoškolákům, si vzala za úkol akce pořádaná na půdě VŠE s názvem Den vědy. Návštěvníci měli v pátek 21. listopadu možnost nahlédnout do tajů vědy hned několika způsoby.
V jedné z přednáškových místností probíhaly od půl desáté přednášky na různá témata. Přijít mohl každý podle toho, jaká problematika ho zaujala. Přednášející profesoři z pěti předních pražských fakult se dotkli hned několika vědních oborů. K rozšíření obzorů tak posloužily přednáškové bloky o římském právu, ptačí říši, bezpečnosti dopravy, neurovědě, o přijetí eura a další.
Druhý způsob, jak se o české vědě dozvědět víc, představovaly prezentace výsledků výzkumů jednotlivých univerzit. Pro ty, kteří chtěli jasně vyjádřit svůj názor, byl připraven diskusní klub na téma energetika a životní prostředí.
V hlavní hale se všichni příchozí mohli zastavit u stánků jednotlivých univerzit. Hned zkraje poutali pozornost roboti, které představovalo ČVUT. O něco dále VŠCHT demonstrovala různé jednoduché chemické pokusy a zajímavosti. U stánku UK si návštěvníci mohli změřit, kolik tuku mají v těle nebo jaká je jejich fyzická kondice.
Přírodovědný úsek lákal svými mikroskopy na prozkoumání meteoritu a odborníci z Matematicko-fyzikální fakulty na pokusy s levitací. ČZU se zaměřila na výzkum solárních panelů a VŠE vedla k zamyšlení nad cíli ekonomiky ve formě ekonomické hry. O tomto a mnoho dalším se každý mohl informovat buďto u bakalářů, doktorandů nebo jejich pedagogů, kteří byli vždy v blízkosti svého stanoviště.
Odborné přednášky trvaly vždy půl hodiny, přičemž každý přednášející stihl alespoň zběžně osvětlit svůj problém týkající se dané problematiky. Do prostor Rajské budovy díky této akci zavítala řada osobností, které mají na poli vědy zvučná jména.
O své znalosti se podělili například prof. Kateřina Demnerová, působící jako vedoucí Ústavu biochemie a mikrobiologie, člen bankovní rady ČNB doc. Vladimír Tomšík, ředitel Psychiatrického centra Praha a Centra Neuropsychiatrických studií v Praze prof. Cyril Höschl nebo doc. František Štěpánek, jako držitel různých ocenění v oblasti chemického inženýrství.
Mohlo by tě zajímat:
- Týdenní přehled akcí: Zainvestujte do nemovitostí, ekologie i duševního zdraví
- Nová děkanka Národohospodářské fakulty zvolena! Adéla Zubíková má před sebou velkou výzvu. Dokáže přinést kýženou změnu?
- Týdenní přehled akcí: Vychutnejte si open-air na Jižáku, piknik v Riegráčích nebo oslavu pražského metra!