Redbullwomen: Nejvíc se bojíme nocí strávených venku

30. 3. 2018 | | Cestování, Rozhovory, Studentský život vlcsnap-2018-02-13-13h12m21s173

Dovedete si představit, že budete cestovat bez peněz pouze s plechovkami od Red Bull? Tento nelehký úkol čeká finalisty soutěže Red Bull Can you make it.  Do finálového kola byly vybrány tři české týmy z různých vysokých škol. Jedním z nich je tým RedbullwomenTým tvoří studentky Arts Managementu – Bára Vlková, Kateřina Kovandová a Valentina Anna Gonosová.

Proč jste se do soutěže přihlásily? Co od soutěže očekáváte?

Bára (B): Naši spolužáci na seznamováku nám o závodu vyprávěli. Je to pro mě velká výzva a očekávám od toho spoustu dobrodružství. Miluju tohle alternativní cestování, kdy to není jenom o tom, že si zaplatím hotel někde ve městě. Před dvěma lety jsem byla na pouti do Santiaga, která trvala tři týdny a vždy jsme jen stanovali. Takže s těším, že s holkami zažiju něco podobného.

Kateřina (K): Očekávám od toho hlavně dobrodružství. Podobnou cestu jsem zatím nezažila. Také se těším, až poletím letadlem, zatím jsem mockrát neletěla. Zároveň s holkami strávíme společný týden, což se nám ještě nepovedlo. Dozvíme se alespoň, jak spolu dokážeme fungovat.

Valentina (V): Nejprve jsem narazila na kampaň, co dlouho běžela na Instagramu, ale nebylo ještě úplně jasné, o co jde. Pak jsem na Facebooku natrefila na odkaz na přímo na tuhle soutěž. Hrozně mě to chytlo, tak jsem poslala holkám odkaz, natočily jsme video do soutěže a přihlásily jsme se. Hrozně ráda cestuju, což byl také důvod, proč jsem se chtěla přihlásit.

Už jste někdy cestovaly třeba stopem?

K: Pro mě to bude první zkušenost. Spoléhám na to, že když jsme tři, tak to zvládneme. Sama bych se do toho asi nešla. Snad budou lidé vstřícní.

V: Tak to mám jednu docela vtipnou historku. Usnula jsem ve vlaku a přejela stanici, kde jsem měla vystoupit. Potřebovala jsem se dostat na místo, kde bydlím. Bylo to jen pár kilometrů daleko. Zrovna na rohu silnice stáli lidé, kteří se chystali jet do stejného města jako já. Poprosila jsem je, jestli by mě vzali s sebou, ale odpověděli mi, že ne. Hned pár minut na to jsem ale stopla jiného pána, který mě bez problému vzal tam, kam jsem potřebovala.

Co si myslíte, že bude největší výzva?

B: Bojím se, že se moc nevyspíme a tolik si cestu neužijeme, protože budeme mít neustále strach, že nás někdo někde okrade o to málo, co budeme mít u sebe. Snažím si to ale nepřipouštět.

K: Nejvíc mám strach z nocí, které budeme muset trávit někde venku. Jídlo a doprava snad nebude to nejhorší. Spoléhám na to, že lidé jsou hodní a pomohou nám.

V: Získat jídlo bude podle mě nejlehčí. Pracuju v gastronomii a dovedu si představit, kdyby ke mně takto někdo přišel, že bych s tím neměla problém. Upřímně se nejvíc bojím zimy.

Máte už v hlavě nějakou strategii nebo plán, jak vyhrát?

K: Moje strategie je nemít žádnou strategii, nepřemýšlet nad tím a nějak to prostě dopadne.

V: Moje strategie se řídí rčením „líná huba, holé neštěstí“. Člověk se nesmí bát mluvit.

Každý tým bude vyrážet z jednoho z evropských měst. Které to bude, se ale dozvíte až v den začátku soutěže. Start vaší cesty může být v Římě, Madridu, Budapešti, Manchesteru nebo Stockholmu.

B: Zbožňuju severní Itálii, takže za mě určitě Řím. Lidé jsou tam navíc hrozně milí a přátelští.

K: Ráda bych startovala z Říma nebo Madridu, kde jsem zatím nikdy nebyla.

V: Určitě odněkud z jihu. Obávám se ale, když o tom takhle mluvím, že nakonec budeme vyrážet ze Stockholmu.

Nebojíte se, že Evropané nebudou tolik vstřícní jako by tomu bylo například v některých asijských zemích, kde je směnný obchod v některých oblastech běžný?

B: Spoléhám na to, že narazíme na hodné lidi, kteří nám v tomhle studentském dobrodružství pomohou, protože by na našem místě také chtěli, aby je někdo podpořil.

Máte nějaké vysněné místo v Evropě, přes které byste chtěly jet?

B: Jak už jsem zmínila, mě nejvíc láka severní Itálie a Barcelona.

K: Pro mě jsou to samotné destinace, ze kterých bychom měly startovat. Nebyla jsem v Římě, Madridu, ani Manchesteru. Těším se také, že bych se mohla podívat do Francie.

V: Chtěla bych do Barcelony, kde už jsem jednou byla. Je nádherná, takže se tam ráda podívám znovu. A také se těším do Amsterdamu.

Jak se dlouho znáte? Nebojíte se, že se během cesty v něčem neshodnete?

K: S Bárou jsme se hodně bavily už loňský školní rok, všechny tři jsme se ale začaly nejvíce bavit od začátku tohoto školního roku. Často spolu chodíme na různé akce. Zatím jsme ale společně necestovaly, ale hádek se nebojíme.

Vzpomínáte si na váš nejšílenější zážitek během cestování?

B: Když jsem cestovala do Santiaga, tak jsme s přítelem čekali přes noc v Barceloně, než nám přiletí letadlo. Všude byli černoši, tráva. Celkově i celá ta cesta, kdy jsme byli odkázáni sami na sebe a na ostatní poutníky, byla tak trochu šílený zážitek.

V: Nejšílenější zážitek asi nemám. Nejdále jsem ale cestovala do New Yorku, což pro mě byl jeden z nejkrásnějších zážitků díky tomu, že jsem poznala novou kulturu a lidi.

JAK PROBÍHÁ ZÁVOD REDBULL CAN YOU MAKE IT?.

Celá soutěž se dělí do tří kategorií. Poté, co budou její účastníci dovezeni do jednoho ze startovacích měst, čeká je několik úkolů. Své zážitky budou sdílet pomocí sociálních sítí. Kromě toho je třeba splnit úkoly na šesti check pointech v Evropě, budou muset také list výzev, který nebývá jednoduchý. V minulých letech byla jednou z nich výšlap na horu nebo závod na šlapadlech. Dobrodružství všech týmů začne 10. dubna.

Foto: Jan Krčil

Mohlo by tě zajímat: