Skupina Megaphone: Na VŠEFEST připravujeme maximální nasazení, chytlavé melodie a taneční rytmy

21. 9. 2018 | | Rozhovory, Studentský život 37086505_10156560639163410_735991638861545472_n

Již za pár dní se uskuteční třetí ročník studentského festivalu VŠEFEST. Na jeho hlavní stagi 26.září vystoupí kromě sólistů také šest hudebních kapel. Jednou z nich právě kapela Megaphone, která hrála i na Colours of Ostrava. V tomto funkovém uskupení najdete i dva absolventy VŠE. Na naše otázky vám odpovídal právě absolvent a kytarista Tomáš Kapusta (T) a frontman kapely Bob Sláma (B).

Dva z vás studovali VŠE – živíte se hudbou?

T: Oba jsme studovali marketing, ale já dělám obchod v P&G a náš manažer David dělá kromě kapely projektového manažera v reklamě, organizuje eventy a přednáší o cestování. Hudbou se u nás v kapele živí  jen bubeník, je mladý, krásný a je velmi talentovaný. My, odchovanci VŠE, si peníze radši vyděláme jinde.

Jak se skládá taková funková písnička – na co při tom nejvíce myslíš?

B: Hodně často to začne od basy a většinou to bývá třeba cestou z práce. Jakmile se mi v hlavě taková chytlavá, obvykle právě basová, linka zrodí, nahraju si ji rychle do telefonu a v ten moment už mě napadají i další motivy, které na tu linku navazují. No a když cítím, že je to fakt něco, co změní dějiny moderní hudby na mnoho let dopředu, tak jsem schopný si ještě ten den sednout k počítači a celému prvotnímu nápadu dát nějakou strukturu včetně ostatních nástrojů. Potom už jen zbývá s tím přijít před neúprosnou hodnotící komisi ve zkušebně. A na co při tom myslím? Asi hlavně na to, abych ten motiv nezapomněl, než si ho stačím někam zaznamenat.

Skládáte písničky hlavně v angličtině. Setkali jste se v tomto ohledu s nějakou kritikou?

B: Protože poslouchám hlavně hudbu, která se rodí v anglicky mluvících zemích. Z ní taky nejvíc čerpám inspiraci. Možná se to nezdá, ale je relativně těžké, aby písnička zněla jako anglická kytarovka a k tomu měla český text. S kritikou jsme se setkali, několikrát jsme český text zkoušeli, ale vždycky to bylo trochu na sílu. Zajímalo by mě, jestli někdo někdy kritizoval třeba skupina ABBA za to, že nezpívá švédsky.

Co konkrétně považujete za dosavadní vrchol své kapelní kariéry?

B: Jednoznačně hraní na druhé hlavní stagi festivalu Colours Of Ostrava, je to velký multižánrový festival, kde máte zaručené publikum. I přes obrovské vedro to byl nezapomenutelný zážitek.

A nějaké další úspěchy?

Letos jsme vystupovali například na Metronome v Praze, což je také akce, která má do budoucna velké ambice. Jinak ale pro nás je samozřejmě úspěch každý dobře odehraný koncert, kde se baví publikum.

Co vás baví na festivalech?

T: Na léto se samozřejmě všichni v kapele vždycky těšíme – slunce dělá dobrou atmosféru a my se ji ještě snažíme podpořit kvalitní hudbou. Když si vše sedne, tak si to užije jak publikum, tak i my.

Vaše kapela má mnoho členů – jaké jsou z vaší zkušenosti výhody a nevýhody tak velkého uskupení?

T: Jo, naše kapela má teď dokonce osm členů, letos jsme přibrali ještě klávesy. Výhoda je v tom, že čím víc bláznů dáte dohromady, tím je větší legrace. Na druhou stranu je s tím spojená složitější organizace a logistika. S tím jsme ale počítali, když jsme do toho šli.

Jaké máte s kapelou plány do budoucna?

Momentálně dáváme dohromady materiál na nové CD. I když je to časově i organizačně dost výzva, tak nás ten kreativní proces vzniku něčeho nového hodně baví. Příští rok se tedy mají naši fanoušci opravdu na co tešit.

A nakonec – těšíte se na VŠEFEST? Co od něj očekáváte a na co se můžou návštěvníci na vašem koncertu těšit?

T i B: Samozřejmě se těšíme na dav jásajících a tančících lidí. My můžeme nabídnout maximální nasazení, chytlavé melodie a taneční rytmy. Ti, kdo nás znají, ale už nás dlouho neslyšeli, se můžou těšit na nový zvuk.

Více informací o VŠEFESTu najdete na webu či Facebooku.

Mohlo by tě zajímat: