Tip na předmět: Představte se na internetu

27. 5. 2004 | | Nezařazené

Ke stránkám iLIST.cz kdosi poznamenal, že na nich je možná příliš mnoho divů. Zázraky vás sice předmět IT120 nenaučí, ale aspoň budete rozumět předchozí větě. Po absolvování tříkreditového volitelného předmětu Služby internetu a tvorba WWW stránek byste měli ovládat základy jazyka HTML a formátování pomocí kaskádových stylů (CSS). Předmět je zařazen do skupiny volitelných exaktních předmětů. Přednášky jsou jednou za 14 dní a účast na nich není nutná – jsou k dispozici na serveru Semestr.

Ke stránkám iLIST.cz kdosi poznamenal, že na nich je možná příliš mnoho divů. Zázraky vás sice předmět IT120 nenaučí, ale aspoň budete rozumět předchozí větě.

Po absolvování tříkreditového volitelného předmětu Služby internetu a tvorba WWW stránek byste měli ovládat základy jazyka HTML a formátování pomocí kaskádových stylů (CSS).

Předmět je zařazen do skupiny volitelných exaktních předmětů. Přednášky jsou jednou za 14 dní a účast na nich není nutná – jsou k dispozici na serveru Semestr. V úvodu navazují na Informatiku 2 výkladem o struktuře Internetu, značkovacích jazycích a prezentování informací. Potom je již pozornost věnována jazyku HTML, kaskádovým stylům, a částečně i zpracování na straně serveru pomocí jazyků ASP a PHP.

Daleko zásadnějšího rázu jsou cvičení. Každé se věnuje jedné z oblastí (tabulky, formuláře, atd.). V podstatě se jedná o samostatnou práci podle zadání na webových stránkách předmětu, vyučující pouze odpovídá na dotazy. Cvičení nejsou povinná, ale rozhodně se vyplatí si všechny úkoly – alespoň doma – vyzkoušet, ke konci bývají docela náročné.

Jedním z požadavků pro udělení zápočtu je tvorba prezentace. Ta nemusí být rozsáhlá, ale je třeba, aby obsahovala všechny předepsané prvky – hypertextové odkazy, kaskádové styly, nějakou funkci JavaScriptu a zpracování dat na straně serveru (např. jednoduchou návštěvní knihu). Začátečníci se nemusí děsit, nikdo po nich nevyžaduje programování a vše potřebné je v materiálech ke cvičení a literatuře. Hlavní je pochopit principy těchto technologií.

Druhou podmínkou udělení zápočtu je písemný test, při kterém musí student dosáhnout alespoň 75 % úspěšnosti. Skládá se z 20 otázek týkajících se většinou správného zápisu jednotlivých tagů HTML nebo deklarací CSS, přičemž může být správně i více odpovědí. Test rozhodně není nijak jednoduchý a začátečníky může pohled na vzorové otázky na webových stránkách předmětu celkem vyděsit. Když se vám ale nepodaří uspět na 75 %, nezoufejte, dostanete nějaký náhradní úkol a po jeho vypracování můžete jít svou prezentaci předložit vyučujícímu. Pokuste se dodělat práci včas a nejít na obhajobu až na poslední z možných termínů – na ten totiž bývá přihlášeno nejvíce lidí a nevyhnete se několikahodinovému čekání.

Nespoléhejte na to, že z vás po absolvování IT120 budou profesionálové. Smyslem kurzu je spíše základní orientace v problematice. Takže až budete v budoucnu ve firmě posuzovat zakázky na vytvoření WWW prezentace, budete se moci rozhodnout kvalifikovaně.

A také vám bude jasné, co myslel diskutující těmi divy na iLISTu. Podivoval se nad tím, jak je stránka vystavěna – tedy pomocí bloků, které se značí tagem <div>.

Mohlo by tě zajímat: