CEMS krok za krokem: Švédsko – socialistickému ráji pomalu docházejí peníze

10. 4. 2004 | | Nezařazené

Za mrtvou sezónu pro studenty CEMS by se dal označit leden a začátek února . První sada vyvolených se vrátila domů a druhá se vydala za dobrodružstvím do cizích krajů. Jarní povinnosti jsou ale pro všechny stejné. Musí absolvovat dva předměty a aktivně se zúčastnit „business projectu“, kdy se v týmech pracuje na reálném podnikatelském projektu. Letní semestr je také poslední šance, kdy si lze zapsat tzv. „Skill seminar“.

Za mrtvou sezónu pro studenty CEMS by se dal označit leden a začátek února . První sada vyvolených se vrátila domů a druhá se vydala za dobrodružstvím do cizích krajů. Jarní povinnosti jsou ale pro všechny stejné. Musí absolvovat dva předměty a aktivně se zúčastnit „business projectu“, kdy se v týmech pracuje na reálném podnikatelském projektu. Letní semestr je také poslední šance, kdy si lze zapsat tzv. „Skill seminar“. Tyto kurzy jsou zaměřené na rozvíjení manažerských dovedností a jsou většinou vedené experty v daném oboru. Ve Švédsku byly nabízeny například International Presentation nebo Negotiation Skill Seminar. Osobně jsem absolvovala prezentační seminář, jehož úroveň byla hodně vysoká. Po krátké přednášce o základech dobré prezentace a užitečných tricích patřila hodina studentům. Hlavním bodem byla desetiminutová prezentace natáčená na video a hodnocená jak lektorem, tak všemi studenty. Vyposlechnout si kritické komentáře a koukat se na sebe v televizi nebyla procházka růžovým sadem. Třešničkou na dortu byla jednominutová přednáška na náhodné téma, bez jakékoli přípravy. Já jsem měla zúčastněným vysvětlit pravidla australského fotbalu. Minutu jsem překonala, ale po pravdě řečeno dodnes netuším, co si pod australským fotbalem představit. „Skill Seminars“ jsou bezpochyb jednou z nejužitečnějších částí CEMS programu.

Nyní se na pár řádcích vrátím naposled k pobytu ve Stockholmu. Jednak proto, že dnešní povídání o CEMSu nevystačí na celý plnohodnotný článek a také proto, že spousta lidí vyzvídá, jaké to tam je. O každé zemi existují předsudky a zažité stereotypy. O některých méně, o některých více. Švédsko zcela určitě patří do druhé skupiny. Jeho obyvatelé jsou chladní, modroocí, blonďatí a vysocí. Ne všichni a platí to čím dál tím méně, protože přibývá imigrantů z dalekých krajů. Tělesná krása je velmi důležitá, a tak hodiny v posilovně jsou následovány hektolitry proteinových koktejlů a hromadou času stráveného v koupelně. Nevtíravý parfém je nezbytností, stejně tak oblečení podle posledních trendů. Ne všichni ale následují hlavní proud, a tak je možné v metru potkat velmi zajímavé kreace. Jsou tvrdí, hodně tvrdí. Nevěřila jsem vlastním uším, když po půl hodině na ženském fotbalovém tréninku ve chvíli, kdy jsem už necítila levý kotník a pravé koleno, obránkyně křičela: ”Play harder, harder!“ Muži a ženy si jsou rovní. Ne úplně, ale rovnoprávnější než kdekoli jinde. Řidiček autobusů je pomalu více než řidičů. Všude je hromada dětí a na veřejnosti se o ně většinou stará otec. Díky štědrému sociálnímu systému, který ale podle místních není tak velkorysý jako dříve, a vzhledem k tuhým zimám jsou bezdomovci poměrně řídkým jevem. Park naproti škole je výjimkou potvrzující pravidlo. Zřejmě se snaží budoucí elitě připomenout, kam až je možné klesnout.

Socialismus s lidskou tváří připomínají nejen navýsost ošklivé panelákodrapy v centru města, ale i švédské hospodářství s vysokým obsahem monopolů a oligopolů. Zatímco ceny elektroniky jsou na stejné úrovni jako u nás, potraviny jsou v průměru o osmnáct procent dražší než v Německu. Prodej alkoholu je zajišťován státními prodejnami Systembolaget, které disponují obrovským výběrem. Staropramen či Zubr není problém, ale ceny jsou hodně nadsazené. Státní lékárny fungují obdobným systémem. Zisk, který vyprodukují, je použit na nižší ceny léků. Některé nájemné je regulované. Cena se odvíjí dle velikosti bytu a bez ohledu na polohu. Vysoký deficit veřejných financí a tlak Evropské unie ale pomalu vykazují tyto vymoženosti do říše zapomnění. Sociální demokraté tak na vlastí kůži zažívají, že rozhazovat nelze donekonečna. Podporu státnímu řetězci posiloven „Friskis&Svettis” si ale odejmout nedovolí, protože Švédové sport milují A hlavně fotbal, i ženský. Na finále mistrovství světa, kdy musely zkousnout porážku od Němek, se dívala polovina národa.

Přestože soudy pracují poměrně svižně, ani švédskému podnikatelskému prostředí se čas od času nevyhne skandál. Ze zneužití informací v obchodním styku (insider trading) byl v létě obviněn jeden z prominentních švédských podnikatelů a hlavní mecenáš školy Johan Bjorkman. Velký skandál způsobilo zveřejnění informace, že dozorčí rada koncernu Skandia odsouhlasila nákup bytu na prominentní adrese ve Stockholmu pro vlastního ředitele. Společnost zaplatila nejen za byt, ale i následnou čtyřmiliónovou rekonstrukci. A nejnovějším bonbónkem, na kterém si smlsla média, byla cesta šéfů Systembolagetu placená francouzskými vinaři.

„Lagom“ je hlavní zaklínadlo. Správná míra, prostě tak akorát se promítá do životního stylu. Zbytečně moc nevyčnívat je důležité, Volvo 70 a hezký dům stačí. Jediné, kde to neplatí, je pití alkoholu. Páteční fronty před Systembolaget a pitky na výletních lodích jsou pověstné.

Švédsko není bezchybná země. Žádná taková totiž neexistuje. Je ale krásná. A Stockholm je fajn město na bytí, plné parků a jezer. Pokud se vydáte na sever v létě, v době kdy slunce stěží zalézá za obzor, těžko vám bude něco chybět.

Mohlo by tě zajímat: