Swap na VŠE: Vyměňte staré oblečení za nové a buďte udržitelnější

17. 11. 2023 | | Zprávy ze školy textilní průmysl

Na světě se každý rok vyrobí až 100 miliard kusů oblečení, uvádí Zurich magazine. Nakupování se stává koníčkem a světové značky nám přináší stále nové a nové kolekce. To je fenomén dnešní doby nazývaný fast fashion. Náklady takové výroby přitom nejsou zanedbatelné.

Není naštěstí nutné se nakupování vzdávat úplně. Existuje mnoho možností, jak si užít potěšení z nového oblečení, a přitom být šetrnější k životnímu prostředí. Second-handy nabízí většinou velmi kvalitní, přesto už nošené oblečení. Mnoho společností také prodává výrobky z udržitelných materiálů, které nemají takový dopad na životní prostředí. Zde je možné zmínit například e-shop Dressibly, o kterém jsme již v iListu psali. Jednou z možností je i tzv. swap, který proběhne na Vysoké škole ekonomické v Praze. Namísto kupovaní nového oblečení je možné si oblečení vyměnit navzájem.

Zavítejte tedy v pondělí 20.11 mezi 9:00 a 17:00 do Vencovského auly na Swap na VŠE. S sebou můžete přinést vyřazené oblečení, ale také sportovní vybavení, učebnice, knihy, doplňky nebo i květiny, tedy cokoliv, co by ještě někomu mohlo udělat radost. Věci, které se nepodaří vyměnit a po akci zůstanou, budou věnovány charitě. Součástí akce bude také krátká přednáška s názvem Problematika Fast fashion – co s tím ve 12:00. Od 13:00 bude poté probíhat workshop na téma Studuj udržitelnost a v 16:00 si můžete poslechnout o Upcyklaci oblečení. Pokud se chcete Swapu zúčastnit, neváhejte se registrovat zde.

Nízké mzdy pracovníků v textilním průmyslu. Zdroj: Statista

National Geographic a World Wildlife Fund se ve videu How Your T-Shirt Can Make a Difference věnují spotřebě vody v textilním průmyslu. Na výrobu jednoho trička se spotřebuje až 2700 litrů vody. Pro srovnání, jeden člověk by takové množství vody vypil zhruba za 900 dní. Spousta chemikálií a pesticidů také nemálokdy končí v řekách za účelem úspory nákladů. Z ceny, kterou za krásný nový a módní kousek zaplatíte, jde až 50 % značce.

Zhruba 300 milionů lidí, kteří skutečně oblečení šijí, dostává naprosté minimum, které často ani nestačí na zabezpečení rodiny, a to i přesto, že pracují až šestnáct hodin denně sedm dní v týdnu, zjistil Waronwant ve své analýze oděvního průmyslu v Bangladéši z roku 2011. Pracovní podmínky také bývají velmi špatné, podle Mezinárodní organizace práce pracuje v továrnách na textil také 160 milionů dětí.

Foto: Unsplash

Mohlo by tě zajímat: