Tip na vedlejšku: Lobbing propojuje ekonomii s politikou

17. 8. 2018 | | Vedlejšky vedlejšky

Vedlejší specializace Politologie už nějakou dobu neexistuje, před dvěma lety ji však nahradila a inovovala nová vedlejška Lobbing a rozhodovací procesy. Ti, co by rádi propojili své ekonomické znalosti s těmi politickými a nestudují politologii, tak dostali možnost.

Politika se neustále řeší ve veřejném prostoru a ovlivňuje i všechny sektory podnikání. Studovat ji se tak může ukázat užitečným. Relativně nová vedlejší specializace Lobbing a rozhodovací procesy dává vhled do těchto problematik. Zaujmout by tak mohla třeba ty, kteří chtějí pracovat ve státní správě a samosprávě, ve firemním sektoru, finančních a analytických institucích nebo v nevládních organizacích.

„Volba je to vhodná pro všechny, které zajímá, jak je spravována naše země, včetně porozumění hlavním problémům a jejich možným řešením,” říká vedoucí katedry politologie Karel Müller. „Konkrétně se může hodit například daňařům, finančníkům, manažerům či pracovníkům v neziskovém sektoru,“ dodává.

Za kredity i na stáž

Vedlejška také láká na to, že se na výuce předmětů podílejí i odborníci z praxe, třeba auditoři, pracovníci Transparency International nebo právníci. Co se týká její náročnosti, studenti musejí absolvovat čtyři povinné předměty po šesti kreditech a vybrat si jeden z volitelných kurzů. Mezi nimi je i odborná krátkodobá stáž. Po získání všech třiceti kreditů čeká studenty státní závěrečná zkouška zahrnující dvaadvacet témat. „Vedlejší specializace je designována tak, aby ji zvládli také studenti ostatních oborů než Politologie, ti na ní ostatně i převažují,“ vystvětluje koncepci specializace Müller.

Studenti, kteří tuto vedlejší specializaci absolvovali, chválí také relativně malý počet posluchačů, díky kterému byla na přednáškách přátelská až rodinná atmosféra. Vedlejška je ale vhodnou volbou zejména pro ty, které zájímá politika a mají chuť kriticky přemýšlet.

Mohlo by tě zajímat: