Tiskový tajemník NF Daniel Váňa byl Vysokou školou ekonomickou nominován na post radního České televize

17. 4. 2021 | | Zprávy ze školy Daniel Váňa

Edit: Omlouváme se za chybnou informaci, že autorem petice je Studentská komora Rady vysokých škol. Její předsednictvo petici pouze podpořilo, nestojí však za vznikem petice. Chyba již byla opravena.

Čtyřem členům Rady České televize (ČT) končí na konci května 2021 jejich šestiletý mandát. Mezi nimi je i radní Daniel Váňa, tiskový tajemník Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (NF VŠE), který působí na Katedře hospodářských dějin (KHD). Z 55 uchazečů bylo do finále vybráno dvanáct z nich. Volby by měly proběhnout během dubna.

Volby do Rady ČT probíhají formou tajného hlasování. V závěrečných volbách se proti sobě postaví dřívější vedoucí pracovníci ČT Karel Novák a Radek Žádník nebo bývalá členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová. Svůj post si kromě výše zmíněného Daniela Váni, nominovaného VŠE, pokusí obhájit i současný radní Jiří Kratochvíl.

Šanci na úspěch mají i novináři Jefim Fištejn a Pavel Černocký, organizátor petice za ústavní právo na zbraň Pavel Černý, předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes či právník Jaroslav Kravka. Anglo-americkou vysokou školou byl pak nominován Jiří Grund a spolek pro studium duchovní hudby Musica Templi zvolil jako svého kandidáta Petra Brozdu.

Část akademiků nesouhlasí s nominací Daniela Váni

Nejen svou poznámkou o diskriminaci strany SPD ve výroční zprávě ČT pro rok 2020, pobouřil radní Daniel Váňa část členů akademické obce. Nelíbí se jim, že byl v roce 2014 ředitelem komunikace Hnutí ANO 2011, ani že spolupracoval s KDU-ČSL. Již v roce 2014 poprvé kandidoval do Rady ČT, z volby však po nastoupení na zmíněnou pozici v hnutí Andreje Babiše odstoupil. O rok později se o daný post znovu ucházel, tentokrát úspěšně, když byl zvolen v tajné volbě ve druhém kole.

Před pár dny proto vznikla petice vyzývající rektorku VŠE Hanu Machkovú k stažení nominace Daniela Váni do funkce radního Rady ČT. Autoři petice, podepsáni jako „Zástupci akademické obce“, ho v textu své žádosti označili za člověka, který nectí základní standardy akademické práce a účelově a subjektivně přistupuje k interpretaci dat.

Zmíněná poznámka se řešila schůzi Rady ČT 24. března 2021 spolu se střetem zájmů šéfa ČT Petra Dvořáka. Poznámku vložil Váňa na základě grafu, který hodnotí účast stran v pořadech Otázky Václava Moravce a Máte slovo, a dalšího, který porovnává, jaký prostor dostávají strany v hlavních zprávách různých audiovizuálních médií. Z těchto dvou grafů nabyl dojmu, že zde mezi jednotlivými stranami není rovnost a SPD má málo prostoru, přestože se účast stran porovnává ještě z dalších šestnácti grafů. Jak ke svým výpočtům přišel, ovšem nevysvětlil.

Později se ukázalo, že si chybně přečetl popisky jednotlivých grafů a domníval se, že se mluví o celkovém zastoupení stran ve všech zpravodajstvích. Svůj omyl podpořil argumentem, že grafy byly špatně nadepsané. Informace v nadpisech grafů sice skutečně nebyly, ale vše bylo vysvětleno v popiscích níže.  I přesto, že radní uznal svou chybu, byla věta ve zprávě odhlasována a ponechána.

Ke střetu zájmů Petra Dvořáka si vytvořil vlastní analýzu

Jakožto předsedající dané schůze, inicioval Váňa hlasování o střetu zájmu generálního ředitele ČT Petra Dvořáka kvůli jeho působení ve správní radě Leica Gallery. Podložil to důkazy, že ČT publikovala na svých webových stránkách o této galerii v uplynulých deseti letech kolem 70 příspěvků, což je mnohem více než u jiných galeriích.

Petr Dvořák se proti tomuto argumentu ohradil, sám se totiž dopočítal pouze k 34 příspěvkům natočených ČT. Zbylé byly jen zmínky převzaté z agentury České tiskové kanceláře (ČTK) nebo se vztahovaly celosvětové sítí Leica, výrobci fotoaparátů. Váňa mohl požádat o analýzu dozorčí komisi rady, ale rozhodl se udělat si to po svém. Tato jeho analýza je však podle odborníků nekompetentní a postrádá metodiku. Celou schůzi si můžete poslechnout ze záznamu dostupného na webu ČT.

Jména nových radních již měla být známá

O nových radních se mělo hlasovat již minulé úterý, nicméně k němu vůbec nedošlo. Důvodem bylo zjištění možného střetu zájmů současné členky rady Hany Lipovské.  Nový termín hlasování je stanoven na následující úterý, je však možné, že se posune.

Záležitost týkající se Hany Lipovské byla předána legislativnímu odboru Sněmovny. Ten bude řešit, jestli Lipovská jednala v nesouladu s zákonem o České televizi, když spolu se šéfkou Institutu demokracie a svobody Janou Bobošíkovou vystupovala jako zástupce institutu v dopisech posílaných poslancům a senátorům.

V dopisech upozorňovaly na problémy týkající se majetkového podílu generálního ředitele České televize Petra Dvořáka v IT poradenské firmě Gopas. Podle nich hrozí českým úřadům ze strany této společnosti bezpečnostní riziko.

Kdy volby proběhnou není jisté

Jelikož chce předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek hlasovat o nových členech ČT až poté, co bude známé stanovisko legislativního odboru, je pravděpodobné, že dojde k odsunu termínu hlasování. A kdy bude posudek hotový, se zatím nedá odhadnout. Bartošek však předpokládá, že by se volební výbor mohl závěrem parlamentních právníků zabývat koncem dubna.

Šéf volebního výboru Stanislav Berkovec ale s odkladem nesouhlasí, neboť se domnívá, že činy stávajících členů rady s volbami nových členů nijak nesouvisí. Jeho názor nicméně nesdílí ani část opozice a k odložení voleb již dříve vyzval i Senát. Pokud by to přesto vypadalo, že Sněmovna bude tlačit na hlasování dříve, jsou v záloze ještě obstrukce zákonů, které Sněmovně vrátil Senát.

Členové Rady ČT nesmí zastávat jinou veřejnou funkci

Rada ČT dohlíží na kontrolu činnosti ČT, má také pravomoci například jmenovat a odvolávat generálního ředitele či schvalovat rozpočet a závěrečný účet ČT. Je tvořena patnácti členy volenými a odvolávanými Poslaneckou sněmovnou tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy.

Členství v radě je veřejnou funkcí a její členové nesmí současně vykonávat funkci prezidenta republiky, poslance nebo senátora či jinou funkci ve veřejné správě. Nesmí být zároveň v žádné politické straně či politickém hnutí, společenských organizacích a sdruženích, občanských iniciativách či jiných podobných uskupeních.

Vyjádření Daniela Váni a vedení VŠE zjišťujeme. Jak se budou volby a nominace Daniela Váni vyvíjet dále vás budeme co nejdříve informovat.

Foto: Národohospodářská fakulta

Mohlo by tě zajímat: