Toto není kniha pro výrostky!

21. 7. 2004 | | Nezařazené

Dave Barry: Big trouble. V této knize rozhodně nenajdete poučení o nejlepším řešení krajních životních situací, ani jak úspěšně realizovat obchodní strategii. Jistě se ale skvěle pobavíte.

Dave Barry: Big trouble

Berkley Books, 2001

V této knize rozhodně nenajdete poučení o nejlepším řešení krajních životních situací, ani jak úspěšně realizovat obchodní strategii. Jistě se ale skvěle pobavíte.

Puggy je bezdomovec. Do Miami přijel za teplem. Přespává na stromě a má práci svých snů, která spočívá v pití piva a sledování televize v baru. Ne na dlouho. Idylka se trochu zamotá. Stejně jako další osoby se dostává ze svého víceméně klidného života do kolotoče nečekaných událostí, kde se zprvu nesouvisející životy až nepříjemně propletou.

Příběh nemá žádnou hlavní postavu ani hlavní linii. Každá postava má vyhrazenou určitou část děje, která přispívá k celkovému obrázku. Přesto se čtenář neztrácí a vše se postupně slévá do jedné linie a nabírá na rychlosti. Knize rozhodně nechybí nic, co by měl mít scénář, aby se stal oskarovým trhákem nebo spíš excelentním béčkem: Akce, zbraně, násilí, tajné služby, halucinogenní látky, erotika, zbabělci, hrdinové, ztřeštění teenageři, neúspěšní podnikatelé, podvodníci, defraudanti, hrozba teroristického útoku, honičky v autech, boj s nebezpečnými zvířaty, střelba, dopravní zácpa, okultní zvířata, domácí násilí, sexuální obtěžování, psychopat se zbraní, znásilnění a samozřejmě korupce, podvody, ilegální přistěhovalci a agresivní toxická ropucha.

Vedle těchto charakteristik čtenář jistě ocení i nezanedbatelnou špetku ironie, sarkasmu a romantiky.

Kniha ovšem místy až příliš sklouzává do stylu filmového scénáře. Nádech béčkového filmu či seriálu Miami Vice může čtenáře odradit. Povrchnost a účelovost postav jakbysmet (vnadná policistka, vnadná teenagerka a její stále zachovalá matka atp.). Z knihy je znát, že autor, třebaže držitel Pulitzerovy ceny, je především sloupkař a na ucelený příběh potřeboval trochu víc umělých výztuh. Nicméně děj se čte jedním dechem, a proto knihu ocení zejména neslabikující čtenář.

Knihu doporučuji v originále, ale je dostupná i v českém překladu Jany Duškové pod názvem Velký průšvih (Talpress 2002). Filmová verze příběhu byla představena v roce 2002. Přes nesporné kvality byl tento film kvůli svému špatnému načasování odsouzen na cestu videopůjčovnami, kde jej můžete naleznout i u nás. Obecenstvo v USA by v roce 2002 zcela jistě neocenilo příběh, kde je ústředním motivem atomová bomba v kufříku, která volně proklouzne i letištní kontrolou.

Mohlo by tě zajímat: