Trojce pomáhá s hledáním plagiátů program EPHORUS
NezařazenéFakulta podnikohospodářská (FPH) se rozhodla zakročit proti plagiátorství rázněji než tak dodnes učinily fakulty jiné. Dosud byla nejaktivnější Národohospodářská fakulta, která minulý semestr začala odměňovat kantory za odhalování plagiátů pěti tisíci korunami.
Fakulta podnikohospodářská (FPH) se rozhodla zakročit proti plagiátorství rázněji než tak dodnes učinily fakulty jiné. Dosud byla nejaktivnější Národohospodářská fakulta, která minulý semestr začala odměňovat kantory za odhalování plagiátů pěti tisíci korunami.
Boj jednotlivých fakult proti opisování prací nekončí. Svědčí o tom i fakt, že v listopadu koupila FPH software na vyhledávání plagiátů EPHORUS. Podle nezávislého výzkumu profesorky Weber – Wulffové, jde o nejlepší evropský software. Jeho výhodou je možnost porovnávat práce nejen s těmi na internetu, ale i takovými, které byly napsány pro jinou školu, než je VŠE, anebo srovnávat odevzdané práce s knihami, které nejsou dostupné v elektronické podobě na internetu. „Tento software konečně umožní našim profesorům a docentům soustředit se na obsah odevzdané práce a nikoliv na hledání a porovnání dané práce v jiných zdrojích,“ pochvaluje si systém Jaromír Veber, děkan FPH. Zdůraznil také, že zájmem fakulty je odlehčit vedoucím vědeckých prací od administrativy a nikoliv je motivovat k hledání opsaných prací. Podnětem k tomuto kroku bylo odhalení dvou plagiátů, které projednávala disciplinární komise. Děkan sice dotyčné studenty ze školy nevyloučil, bral však tuto skutečnost jako zdvižený ukazováček. Rozhodl se pro jinou strategii, něž je finanční motivace vyučujících. Podle slov Daniela Spálenky z FPH nehodlá katedra zkoumat práce odevzdané před 1.11.2007 (datum, kdy došlo ke koupi softwaru), i když v databázi pro další porovnání tyto práce budou. Jako důvod uvedl Spálenka snahu být fér jak vůči studentů, tak i vyučujícím.
FPH tak následuje brněnskou Masarykovu univerzitu (MU), která vlastní obdobný program na odhalování plagiátů. Softwarového hlídače autorských práv vytvořil Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU), který působí na fakultě informatiky. „Technologie pro vyhledávání podobných dokumentů odhaluje nejen opsané práce mezi diplomovými a jinými pracemi studentů, ale i mezi domácími úkoly, referáty a seminárními pracemi,“ vysvětlil kancléř MU Jiří Nantl.