Typografie jako umění každodenního života

1. 12. 2018 | | PR články, Studentský život 46440346_10156569938690772_4549152540138143744_n

Typografie je umělecko-technickým oborem, který se zabývá tiskovým písmem. Ačkoliv si to většina lidí neuvědomuje, text vytvořený na plakátech, billboardech, v obyčejných novinách nebo titulcích v televizi je mnohdy opravdové umělecké dílo. Právě typografie zkoumá a učí, jak s písmem správně zacházet tak, aby bylo co nejzajímavější.

Počátek typografie sahá do dob objevení knihtisku Johannem Gutenbergem v polovině patnáctého století. V té době vznikly dvě základní formy latinského písma, které se pak používaly skoro nezměněné celá staletí: humanistické a novogotické. V současnosti je tento neobvyklý umělecký obor mnohem komplexnější, pro většinu lidí je ale pořád velkou neznámou. Právě proto se Spolek studentů Arts managementu Vysoké školy ekonomické rozhodl zorganizovat v neděli 9. prosince v Centru architektury a městského plánování akci s názvem „ConText: Typo!“. Smyslem akce je přiblížit lidem podstatu a využití typografie v každodenním životě a ukázat jim, že písmo, které nás obklopuje, má mnohem větší význam, než by se mohlo na první pohled zdát.

Pro návštěvníky je připraveno několik přednášek a workshopů o vytváření, digitalizaci a používaní písma v grafickém designu pod vedením profesionálních grafiků a designérů písma Filipa Krause, Jana Charváta, Filipa Blažka, Bohumila Vašáka a Michaely Vašákové ze Studia Najbrt. Kromě přednášek čeká na návštěvníky několik workshopů, na kterých si budou moci vyzkoušet umění kaligrafie a krasopisu, nechat si vytetovat své oblíbené typografické znaménko a pořádně se kreativně vyřádit. Na závěr proběhne panelová diskuze zaměřená na problematiku vizuálního smogu. Jedním z hostů panelové diskuze bude autorka brněnského manuálu proti vizuálnímu smogu Veronika Rút Nováková. Přesný program a více informací naleznete na stránkách události.

Foto: archiv Spolku studentů Arts managementu

Mohlo by tě zajímat: