Ubytovali jsme první uprchlíky z Ukrajiny, hlásí VŠE

11. 3. 2022 | | Zprávy ze školy pomoc vše

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) se aktivně podílí na pomoci zasaženým současnou válkou na Ukrajině. Zatím již poskytla prvním uprchlíkům ubytování na Točné, pro ukrajinské studenty vyjednala jednorázová mimořádná stipendia či zorganizovala workshopy psychologické pomoci.

Toto úterý 8. března si ve školícím středisku VŠE v Praze na Točné převzaly klíče od pokojů první dvě ženy z Ukrajiny. Škola disponuje na Točné ubytovací kapacitou pro dvacet pět osob. Pokoje jsou rozděleny na čtyřlůžkové s vlastním sociálním zařízením vhodné pro rodiny a menší jednolůžkové a dvojlůžkové pokoje. V reakci na vypuknutí války již škola stačila v předstihu zakoupit pračky, lednice, nádobí a další vybavení do pokojů, aby byla schopna reagovat na vlnu lidí v nouzi.

„Jsem ráda, že se nám podařilo rychle zareagovat. Během jednoho týdne jsme se s děkany domluvili na podpoře, připravili ubytování i vyřídili první žádosti,“ vysvětlila rektorka VŠE Hana Machková a ocenila i přístup starosty Městské části Prahy 12 Jana Adamce, který škole okamžitě nabídl součinnost.

Na vysokoškolských kolejích VŠE nabízí ještě dalších dvacet pět lůžek určených pro studenty uprchlíky. Škola je ochotna ihned zařadit ukrajinské studenty, kteří museli přerušit studium ekonomických oborů na Ukrajině, do výměnného programu VŠE. Ten jim poskytne širokou nabídku předmětů vyučovaných v angličtině. Tito studenti se statusem tzv. free movers mohou také zažádat o stipendium pokrývající náklady na studium a pobyt v ČR ve výši 15 000 Kč měsíčně. Výjimečnou finanční pomoc je VŠE připravena poskytnout i stávajícím ukrajinským studentům, kteří ztratí finanční podporu své rodiny.

Nabízíme třicet míst a již nyní, týden po vyhlášení, registrujeme téměř čtyřicet žádostí. Do jejich vyřizování je zapojeno několik oddělení a pro školu nejde o jednoduchý proces. Nicméně jsme rádi, že se nám vše daří zvládnout tak, abychom zájemcům usnadnili už tak složitou a náročnou situaci a umožnili jim nastoupit ke studiu. Pro uprchlíky je důležité začít žít, pokud možno běžným studentským životem co nejdříve,“ uvedla rektorka.

Foto: FB Vysoké školy ekonomické v Praze

Mohlo by tě zajímat: