Víte co je Gales?

1. 4. 2001 | | Studentský život

Čtvrtek večer, učebna se pomalu zaplňuje mladými lidmi. Nikdo z nich si nechystá psací náčiní, aby si zapisoval nové znalosti nabyté při výuce. Právě začíná další schůzka studentského vysokoškolského gay a lesbického klubu Gales. Jednotlivá témata navrhují sami účastníci schůzek Galesu. Na program se dostanou otázky obecné, které často rozpoutají živou debatu.

Čtvrtek večer, učebna se pomalu zaplňuje mladými lidmi. Nikdo z nich si nechystá psací náčiní, aby si zapisoval nové znalosti nabyté při výuce. Právě začíná další schůzka studentského vysokoškolského gay a lesbického klubu Gales.

Na webové stránce Galesu (http://kluci.gales.cz) se dočtete: „Jsme parta kluků a holek, kteří se scházejí proto, aby spolu řešili své problémy, aby se spolu bavili na různých akcích a aby pomáhali těm, co jsou se smířením se svou orientací teprve na začátku.“ Setkávají se na VŠE každý čtvrtek, aby společně diskutovali na stanovené téma nebo si o něm prostě jen tak popovídali. Témata se vždy nějakým způsobem dotýkají života gay a lesbické minority a jejího postavení ve společnosti. Po devadesáti minutách je většinou stále o čem hovořit, a tak se někteří společně přesunou do nedalekého žižkovského klubu Piano.

Jednotlivá témata navrhují sami účastníci schůzek Galesu. Na program se dostanou otázky obecné, které často rozpoutají živou debatu. Jindy se schůzky podobají přednáškám na úzce zaměřené téma. Několikrát se již na setkání podařilo pozvat zajímavou osobnost veřejného života. Začátkem března tak byl již podruhé hostem religionista a starokatolický kněz Ivan O. Štampach, který pohovořil o problematice homosexuality ve světových náboženstvích. Před Vánocemi se podělil o své zkušenosti z politického zákulisí parlamentní zpravodaj Radiožurnálu a moderátor „stoprocentního magazínu pro čtyřprocentní menšinu“ Bona Dea Vladimír Hrubý. Do budoucnosti se připravuje pozvání dalších hostů, například poslankyně Zuzky Rujbrové, sexuologa Ivo Procházky nebo předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady.

Koncem března oslavil Gales besedou se zakládajícími členy pět let od svého vzniku. V roce 1996 přišel jeden student VŠE s myšlenkou pravidelných setkání gayů a lesbiček. Na první schůzku 29. února přišlo několik jeho kamarádů, postupně však přicházeli další kluci a holky. Gales původně nepořádal pouze diskuzní podvečery na VŠE, ale organizoval také různé další akce. Několikrát se parta z Galesu vypravila na vodu. Poprvé už v červenci 1996. O měsíc později se ještě uskutečnil výlet do České Kanady. V roce 1997 jely s Galesem na vodu už tři desítky lidí. Postupně však začal zájem o tyto mimořádné akce opadat a minulý rok sjížděly Vltavu jen dvě lodě.

V současné době je náplní činnosti Galesu výhradně podvečerní setkání studentů několika pražských vysokých škol. Podobné večery pořádají také studenti ČVUT, scházejí se ovšem neoficiálně a mimo školu.

Mohlo by tě zajímat: