Víte, kdo byl F. L. Rieger? Sady nesoucího jeho jméno nejspíš znáte

5. 5. 2018 | | Studentský život aut_rieger

Není snad studneta eknomky, který by během teplých jarních a letních dnů mezi přednáškami nebo po nich nezavítal do Riegrových sadů. Jsou klidným místem nejen pro posezení s přáteli, grilování nebo romantické vyhlídky na Hradčany a Petřínský vrch. Jmenují se po politikovi, jehož heslem bylo „Nedejme se!“. Více o Františkovi Ladislavovi Riegerovi se dočtete v následujícím článku.

Rieger, který je někdy označovaný za ústředního architekta státoprávní politiky, se v roce 1848 stal členem Říšského sněmu ve Vídni a Kroměříži. Následně spoluzaložil Národní stranu (z hodin dějepisu známá také jako Staročeši, pozn. red.). Během nucené přestávky v 50. letech devatenáctého století studijně vycestoval do Francie a Anglie, kde se poprvé setkal s jinou formou vlády, než znal. Ve spise Politické hospodářství (1853) položil základy českého ekonomického myšlení. 

Politicky nejaktivnější byl v 60. až 90. letech. Za vrchol jeho kariéry jsou pak považovaná léta sedmdesátá. V roce 1860 společně s Františkem Palackým nebo Janem Evangelistou Purkyně založil první novodobý český politický deník Národní listy.

Rieger měl ve své době autoritu všech spolustraníků a většina národa důvěřovala jeho rozhodnutím. Uměl totiž zformulovat program, na němž se velká část národa shodla. Gruber, Horáček a další odborníci považovali F. L. Riegra za zakladatele české literatury národohospodářské zároveň také za prvního tvůrce českého národohospodářského názvosloví.

Riegráče jako ideání místo na vyhlídky

Jedenáctihektarový park se nachází na území Prahy 3 a vybudovaný byl v letech 1904 až 1908. Na jeho místě předtím byly vinice. Z budov mu dominuje pozdně klasicistní rozhledna s terasovou vyhlídkou zvaná Mlékárna v centrální části parku a trojboký, pískovcový obelisk s ptačími reliéfy nedaleko Vozové ulice.

Budovy byly stavěny podle plánů architektů Františka Marka a Zbyňka Jirsáka, za protektorátu ovšem posloužily útvaru SS. Během války park lidé znali pod názvem Smetanovy sady. Až po válce se dočkal obnovy svého jména na Riegrovy sady.

Foto: https://knihovna.vse.cz/zlatyfond/html/aut_rieger.htm

Mohlo by tě zajímat: